Prekúrené prostredie škodí vášmu nosu

86  Teploty pod bodom mrazu nás počas chladných mesiacov nútia pridávať stupeň kúrenia v našich domoch či bytoch. Častokrát prídeme z vonkajšieho prostredia uzimení a v snahe rýchlo sa zahriať si naopak škodíme. Zistili sme, na čo si treba dať v súvislosti s kúrením pozor.

Ak si na horúci radiátor položíte ruky, hrozia vám opuchy a prinajmenšom tým namáhate svoju pokožku. Prekúrené prostredie tiež škodí vašim vlasom, ktoré sa vysušujú a naopak pod pokrývkou hlavy mastia.

Namiesto prikurovania by ste si práve naopak mali zvykať na nižšie izbové teploty. Ideálna teplota v noci je okolo 18 stupňov a počas dňa o jeden-dva stupne viac, maximálne by ste však mali mať v miestnosti 23 stupňov. Radšej sa teda viac oblečte, postupne stišujte kúrenie, čím zároveň ušetríte na energiách a zahrejte sa prirodzenejšou cestou. Pomôcť vám môže horúci čaj, najlepšie zázvorový. A nezabúdajte ani na otužovanie. Pre vaše telo je najzdravšia prechádzka na čerstvom vzduchu. Nižšie teploty zároveň nútia organizmus spaľovať viac tukov, čo ocenia v tomto období najmä dámy. Saunovanie je tiež skvelým spôsobom otužovania, zároveň je to i dobrá prevencia proti ochoreniam.

Ešte na jednu vec by ste si mali dať v súvislosti s prehnaným kúrením doma pozor. Vo vykurovacej sezóne dochádza vo zvýšenej miere aj k vysušovaniu nosovej sliznice. To má za následok, že strácate odolnosť voči vírusom a ste náchylnejší na nádchu.

Najjednoduchším spôsobom ako zabrániť vysúšaniu nosovej sliznice je nosový sprej. V lekárňach si môžete vybrať z naozaj pestrej ponuky. Ak však chcete sprej, ktorý je 100% prírodný, veľmi účinný je nosový sprej Stérimar. Obsahuje čistenú morskú vodu, ktorá pochádza z hlbokých vôd z okolia francúzskeho mesta St. Maolo. Stérimar je vhodný aj pre deti a môžete ho používať dlhodobo.

Viac na www.sterimar.sk

FOTO: Shuterstock

87