V týchto zimných dňoch, plných snehových závejov a ľadu, by sa asi väčšina z vás videla radšej niekde v trópoch a vyvaľovala sa na pláži pri mori. No ani mráz nemusí byť na škodu. Dôkazom toho je napríklad kryoterapia. Krátky pobyt v nej dokáže vaše telo vzpružiť a zregenerovať, no nie len to. Chlad pôsobí aj skrášľujúco, čo sa prejavuje najmä na zmiernení, či odstránení celulitídy a spevnení pokožky.
Pre vrcholových športovcov dobre známa, pre ostatných zdravých ľudí lekármi odporúčaná metóda – kryoterapia. Čo to znamená? Kryoterpaia sa uskutočňuje pod dohľadom špecializovaného personálu v špeciálnej komore. Teplota vzduchu v nej dosahuje až ťažko uveriteľných – 120 °C až – 130 °C. Na Slovensku ich nájdete už niekoľko. Znie to síce hrôzostrašne, ale krátky pobyt (odporúčajú sa 2 – 3 minúty) v takomto prostredí, má na vaše telo hneď niekoľko pozitívnych vplyvov:
· zvyšuje odolnosť organizmu a posilňuje celkovú imunitu,
· podporuje rast svalovej hmoty,
· zlepšuje stav pokožky,
· urýchľuje liečbu po úrazoch kĺbov a mäkkého tkaniva,
· z tela sa odstraňujú škodliviny a odpadové látky,
· pôsobí omladzujúco, zlepšuje náladu a povzbudzuje organizmus,
· vhodná pri liečbe reumatických ochorení a artritíde,
· pomáha odstraňovať kožné problémy.
Nie každý do nej môže. Keďže sa jedná o extrémne mínusové teploty, pred vstupom do kryokomory podstúpite zdravotnú prehliadku, resp. konzultáciu, na ktorej vám zmerajú krvný tlak a preberú s vami informácie o vašom zdravotnom stave. Na kryoterapiu musia zabudnúť ľudia s chorým srdcom, ťažím typom astmy, tehotné ženy, malé deti, ľudia trpiaci epilepsiou, klaustrofóbiou, anémiou, vysokým krvným tlakom, alkoholici, či ľudia trpiaci alergiou na chlad.
Po pobyte v kryokomore nastáva fáza otepľovania organizmu. Prebieha väčšinou na stacionárnom bicykli, či bežiacom páde, ktoré sú súčasťou „kryozariadenia“. Zohrievať by ste sa mali aspoň 15 minút. Táto fáza je veľmi dôležitá. Vďaka nej sa totiž vie vaše telo opäť zahriať na normálnu teplotu. Počas tohto procesu dochádza až ku 4-krát rýchlejšej látkovej výmene a prekrveniu tkanív, ako pri bežnom chode organizmu.