Zvládnuť pohovor a získať tak zamestnanie je mnohokrát veľkou výzvou. Ak máte v rukách zmluvu, stačí sa už len zapojiť do pracovného procesu. Ako nastúpiť na nové pracovisko čo najlepšie a zanechať dobrý dojem radí odborníčka z 1. slovenskej školy spoločenskej etikety a protokolu Miriam Miková.
1. Včasný príchod – nie je nič horšie, ako meškať prvý deň do novej práce. „Skôr ako nastúpite, skúste si prejsť trasu od vášho domu do práce tak, ako budete do nej dochádzať ďalšie dni. Či už je to MHD, autom alebo pešo. Vyskúšajte si, koľko času vám cesta zaberie i to, či je dostatok parkovacích miest v okolí,“ hovorí odborníčka.
2. Vkusná úprava – ak ste absolvovali pohovor zrejme viete odhadnúť, aké oblečenie sa vyžaduje na vašu pozíciu. Ak treba, dokúpte si potrebné ošatenie. „Neobliekajte sa nad ani pod štandard vášho pracoviska. Dbajte, aby vaše oblečenie bolo čisté a upravené, taký by mal byť aj celkový váš vzhľad,“ upozorňuje Miriam Miková.
3. Čarovné slovíčka – tým prvým a základným by mal byť obyčajný pozdrav. Zdravte recepčnú aj iných kolegov, ktorí nesedia vo vašej kancelárii. Nikdy neviete o koho ide. Nezabúdajte ani na tradičné ďakujem, alebo prepáčte. Zdvorilosťou nič nepokazíte.
4. Zapadnite do kolektívu – správajte sa k ľuďom tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám. Možno vám všetci kolegovia nebudú hneď sympatickí, treba im ale dať šancu. Ak vás zavolajú na obed, určite neodmietnite. Máte možnosť ich spoznať bližšie a vytvoriť neformálnu atmosféru.
5. Sústreďte sa – prvé dni na novom pracovisku bývajú náročné, preto sa sústreďte, ak vám niečo vysvetľujú. „Robte si poznámky. Potešíte tým aj toho, kto vás do pracovného procesu zaúča. Ukážete totiž svoj záujem,“ radí Miriam Miková. A nezabudnite sa pýtať. Nechajte si veci vysvetliť aj viackrát, ak im nerozumiete.
6. Nevytŕčajte – je to iba prvý deň. Nemusíte hneď upozorňovať na to, čo všetko robí firma zle a ako to robiť lepšie. Dajte si čas. Počúvajte ľudí.
7. Zostaňte – neponáhľajte sa prvý deň preč zo zamestnania už päť minút pred skončením pracovnej doby. Namiesto toho poproste niekoho, aby vám poradil, čo si ešte treba doštudovať, prípadne či nepotrebuje s niečím pomôcť.