Tohtoročná zima bola oproti minulej viac zhovievavá nielen voči vozovkám, ale aj našim autám. Napriek tomu je potrebné všetko na nich dôkladne skontrolovať, aby ste mohli v bezpečí a s dobrým pocitom vyraziť na jarné výlety. Väčšinu vecí zvládnete aj vo vlastnej réžii, avšak niektoré technické detaily odporúčame prenechať skúsenému automechanikovi či servisu.
Vonkajšia očista
V prvom rade dôkladne umyte auto, pričom nezabudnite ani na podvozok, kde sa v dutinách počas zimy usadili chemické posypy, štrk, blato a soľ. Po opláchnutí určite objavíte niekoľko škrabancov. Malé oderky ošetríte dostupnými prípravkami, väčšie vám prelakujú v servise. Očistu si zaslúži aj samotný motor, ktorý je často zanesený množstvom nečistôt. Neumývajte ho ale prúdom vody, motorový priestor je v moderných autách plný elektroniky, ktorú by ste mohli vyskratovať. Existujú na to špeciálne prípravky, rovnako ako aj špeciálne prísady do paliva na očistenie motora „zvnútra“. Zbavíte ho usadenín na ventiloch či palivových dýzach, čo v konečnom dôsledku zvýši jeho výkon.
Osviežte si interiér
Podobne aj vnútro vozidla si zaslúži zvýšenú pozornosť. Vytiahnite a vyklepte všetky koberčeky, vyberte všetky veci z kufra, povysávajte čalúnenie a umyte sklá z vnútornej strany. Plastové časti pretrite niektorým zo špeciálnych prípravkov, ktoré ich nielen očistia, ale zabránia i usadzovaniu prachu a v neposlednom rade prevoňajú interiér. Veci z kufra a priehradky spolujazdca pretrieďte. Zbytočná záťaž sa totiž prejaví nielen nedostatkom miesta na iné veci, ale aj zvýšenou spotrebou paliva. „Odporúčam prekontrolovať pri tejto príležitosti aj povinnú výbavu a obsah lekárničky, nezabudnite pritom pozrieť na expiráciu. Okrem toho, že vám v mimoriadnej situácii pomôžu, pri policajnej kontrole sa vyhnete zbytočnej pokute,“ upozornila Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA AUTO.
Letné prezutie
Čo sa týka výmeny pneumatík za letné, zbytočne sa neponáhľajte. Hoci zimné „gumy“ obsahujú mäkšiu zmes a pri vyšších teplotách sa skôr opotrebúvajú, vymeniť ich postačí, až keď sa teploty trvalo usadia nad 7 °C. Ak máte v pláne ešte vycestovať do vyššie položených oblastí, letné pneumatiky by vás mohli potrápiť. Navyše, podľa cestného zákona sú zimné pneumatiky povinné, ak je na ceste súvislý ľad, sneh alebo poľadovica. V každom prípade, výmenou pneumatík sa starostlivosť o ne nekončí. Nezabudnite skontrolovať hĺbku dezénu, ktorý nesmie byť menší ako 1,6 mm (odporúčané sú 3 mm) a tlak nahustenia podľa odporúčania výrobcu (nevynechajte rezervu).
Bez kvapalín to nejde
S príchodom teplých dní vymeňte nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za letnú, pretože lepšie odstraňuje organické nečistoty. Samozrejme by ste nemali zabudnúť na výmenu stieračov, ktoré si v mrazoch vytrpeli svoje. Jednou cestou skontrolujte všetky dostupné prevádzkové kvapaliny vo vozidle, ako napríklad množstvo a stav oleja v motore či serve, hladinu brzdovej či chladiacej kvapaliny. Ak si sami neporadíte, zverte kontrolu odbornému servisu, kde vám urobia dôkladnejšiu údržbu. Je lepšie si radšej priplatiť za bezpečnosť, ako riskovať nehodu. „Aby vám vydržalo vaše auto v dobrom stave čo najdlhšie, doprajte mu okrem jarnej starostlivosti aj servisnú prehliadku. Odborníci vám skontrolujú brzdový systém, motorový priestor, chladiacu sústavu, akumulátor, tlmiče, nastavenie osvetlenia, stav prevádzkových kvapalín a v neposlednom rade vyčistia klimatizáciu,“ radí Karolína Topolová.
Kvalitný servis vám pri jarnej prehliadke skontroluje:
– stav batérie, svetiel a elektrickej výbavy vozidla
– geometriu náprav (po zimných výtlkoch často porušenú)
– bod varu brzdovej kvapaliny a účinnosť brzdového systému
– stav palivového a výfukového systému
– tesnosť motora s prevodovkou
– tesnosť manžiet
– stav tlmičov a čapov
– stav funkčnosti klimatizácie
– stav vzduchového filtra
– v prípade potreby opraví poškodený podvozok