Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Nie je to nič nové, je to len prejav, s ktorým sme sa stretali, no teraz sa objavuje v inom priestore. S rozšírením moderných technológií sa aj výrazná časť šikanovania presunula do virtuálneho prostredia.
Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň. Takéto šikanovanie im môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy. Agresora zároveň ich anonymita chráni pred odhalením. Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova. Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorúkoľvek dobu a na ktoromkoľvek mieste.
Medzinárodný Deň bezpečnejšieho internetu je pre Orange už pravidelne aj príležitosťou na vyhodnotenie svojich dlhoročných aktivít na podporu bezpečného používania technológií a na predstavenie ďalších krokov. Kľúčové zistenia z aktuálneho prieskumu ukázali výrazné posuny v spôsobe, akým deti a mladí používajú komunikačné technológie.
„Orange patrí k priekopníkom v téme ochrany detí pred rizikami komunikačných technológií. Téme sa venujeme už približne sedem rokov, vďaka čomu môžeme vyhodnocovať trendy v používaní mobilov či internetu. Za toto obdobie nastali v niektorých oblastiach až dramatické posuny, ako potvrdzuje aj náš najnovší prieskum. Sme presvedčení, že je našou povinnosťou, ako najväčšieho mobilného operátora, podporovať zodpovedné používanie moderných technológií. Preto sme túto tému otvorili z rôznych strán a už o niekoľko dní odštartujú aj prvé z nových aktivít v rámci našej tohtoročnej kampane e-deti,“ hovorí Andrea Cocherová, riaditeľka úseku komunikácie a značky spoločnosti Orange Slovensko.