Malá, pobaltská Litva je aj napriek svojej blízkosti pre nás stále veľkou neznámou. História miest sa tu strieda s hradmi, zámkami a leží tu dokonca aj jedno miesto aké nemá vo svete obdobu. Na severe krajiny sa z roviny dvíha kopec posiaty krížmi. Jeho meno je Kryžiu Kalnas a hovorí sa, že krížov je tu takmer 100 000.
Neďaleko štvrtého najväčšieho litovského mesta Šiauliai leží najznámejšie pútnické miesto celej krajiny. Litva je rovinatá a preto celá krajina pripomína placku ozdobenú malými kopcami a stromami. Odrazu sa pár kilometrov za Šiauliai dvihne neveľký pahorok plný čiernych bodiek. Tak vyzerá z diaľky, no akonáhle sa priblížime, bodky roztiahnú svoje ruky a človek zbadá stovky krížov. Tie prvé tu vraj stáli už niekedy v polovici 19.storočia na pamiatku obetí poľského povstania z roku 1831.
Tradícia prežila turbulentné roky a aj napriek tomu, že kríže veľakrát režimy odstránili, ľudia sa sem vždy vrátili, aby ich nanovo vztýčili. Sovietske buldozéry tiež niekoľkokrát zrovnali miesto so zemou a až v roku 1985 pochopili, že keby ho zničili hoci aj tisíc krát, ľudia ho postavia na novo.
Biela zima dodá miestu priam magickú atmosféru. Zo snehu vyrastajú kríže a tie sa k hore kľukatia už od prístupovej cesty. Stojí tu aj niekoľko stromov, ale tie už stihli kríže dokonale pohltiť. Malé, veľké, väčšie, najväčšie, drevené, kovové,jednoduché z vetiev, ale aj precízne a dômyselne zhotovené kríže, stoja pred nami. Jeden vedľa druhého, nasadené tak tesne pri sebe, že sa už žiaden medzi ne nepomestí. Cestičky v snehu sú vychodené, pretože niet dňa kedy by sa tu nik nezastavil. Nielen z Litvy, ale aj zo susedných krajín prichádzajú pútnici, aby mohli niekoľko chvíľ stráviť na mieste nabitom energiou.
Väčšie kríže zapichli ľudia do zeme a menšie zavesili na ne. Niektoré nesú na svojom drevenom tele kľudne aj stovku maličkých krížikov či svätých obrázkov. Dnes ich už nikto nedokáže spočítať, hoci sa hovorí, že ich tu môže byť dokonca sto tisíc! Kráčame ďalej pomedzi kríže vyššie na kopec, kde stojí socha Panny Márie s otvorenou náručou.
Niekoľko duší sa tu túla aj teraz. Kľaknú si k soche, pomodlia sa a potom nájdu miesto, kam zasadia svoj krížik. Zastavil sa tu dokonca aj pápež Ján Pavol II., niekoľko prezidentov, štátnikov a kto hľadá, ten dokáže nájsť aj ich dary.
Najmä pápežom darovaná drevená socha Krista sa stala symbolom celého miesta a víta svojich návštevníkov už z diaľky. Aj napriek tomu, že Kryžiu Kalnas navštevujú davy turistov, celé miesto je zvláštne tichom, ktoré neporušia ani hlasy či kroky ľudí. Patrí k tomuto miestu a všetci to veľmi dobre vedia.
Krajina pomaly začína tmavnúť a večer zapĺňa horizont. Je čas opustiť magickú horu posiatu krížmi, no v spomienkach sa bude toto stretnutie ešte veľmi dlho vynárať. Ak sa aj Vy zatúlate do Litvy, nezabudnite na to, že Hora Krížov čaká aj na Vás.
FOTO: Tomáš Kubuš