PRI VARENÍ SA DÁ UŠETRIŤ MNOŽSTVO VODY I ENERGIE, STAČÍ VEDIEŤ, AKO NA TO

šetríme v domácnosti

Existuje iné miesto, ktoré je plné toľkých nádherných vôní, ako je kuchyňa? Uvarte si jedlo podľa svojich predstáv a naučte sa, ako pri tom zbytočne neplytvať vodou a energiou.

5 DÔVODOV, PREČO VARIŤ DOMA

  1. Ukážete deťom, ako sa jedlo pripravuje. Dostanú tak skvelý základ pre zdravé stravovacie návyky do budúcnosti.
  2. Vlastné jedlo chutí lepšie a môžete si ho pripraviť tak, ako ho obľubujete.
  3. Budete vedieť, čo jete, a ako bolo vaše jedlo pripravené. Vyhnete sa konzumácii rôznych prísad a konzervátorov.
  4. Ušetríte. Domáce jedlo uvarené zo sezónnych ingrediencií nepotrebuje žiadny drahý obal a môžete si navariť aj na viac dní.
  5. Varenie je zábava! Keď budete variť spoločne s ostatnými členmi rodiny, získate množstvo nových rodinných zážitkov.

RÝCHLO A CHUTNE V TLAKOVOM HRNCI
Tlakový hrniec sa hodí obzvlášť na prípravu pevnejších druhov mäsa a pokrmov zo strukovín, ktoré sú na varenie časovo náročnejšie. V tlakovom hrnci mäso rýchlejšie zmäkne a dostane lepšiu chuť. Podľa všeobecného pravidla pri varení v tlakovom hrnci je potrebné bežný čas na varenie vydeliť tromi. Tlakový hrniec je utesnený, takže všetka chuť zostáva v pokrme a je výraznejšia, ako keď použijete štandardný hrniec s pokrievkou. Majte však na pamäti, že pred podávaním je nutné nechať mäso 20 až 30 minút odpočinúť. Hlavnou výhodou pri použití tlakového hrnca je nielen úspora času a energie, ale taktiež zachovanie cennej chuti a vône. Než začnete s tlakovým hrncom pracovať, rozhodne sa zoznámte s návodom na jeho použitie.

LIATINOVÁ PANVICA NIČ NESPÁLI
Liatinové panvice sa používajú už stovky rokov. Dlho vydržia a sú nevyhnutným a krásnym vybavením kuchyne. Liatina je neuveriteľný materiál: teplo sa v nej šíri rovnomerne a stále rovnako. Jedlo je vystavené teplu z niekoľkých smerov, pričom silné dno zabraňuje jeho  spáleniu. Práve preto je liatinový riad ideálny na pokrmy, ktoré je nutné variť dlhý čas na miernom ohni, ako napr. pomaly varené vývary a dusené mäso. Liatinový riad môžete používať na plynovej, elektrickej alebo indukčnej varnej doske.

SPRÁVNE IZOLOVANÁ RÚRA
Nové rúry s energetickou triedou A dokážu v porovnaní so svojimi predchodcami znížiť spotrebu energie. Vnútro rúry disponuje izoláciou navyše, pričom na sklenených dvierkach je často nanesených niekoľko vrstiev odrážajúcich teplo. Tieto opatrenia znižujú spotrebu elektrickej energie a pomáhajú udržať teplo v rúre. Pokiaľ zvolíte teplovzdušnú rúru, môžete variť niekoľko pokrmov naraz a využiť každučký centimeter priestoru. Ventilátor v zadnej časti rúry rozvádza zohriaty vzduch po rúre, a tým zaisťuje, že každý pokrm sa uvarí rovnomerne.

PERLÁTOR ŠETRÍ VODU
Najjednoduchším spôsobom, ako v kuchyni – a vlastne všade, kde máte kohútiky – neplytvať vodou, je využiť perlátor. Perlátor je malý vynález, ktorý mieša vodu so vzduchom, čím znižuje spotrebu vody až o 50 %. Prúd vody sa tak zdá silnejší, než v skutočnosti je. Tým pádom si ani nevšimnete zníženie tlaku vody. Nižšie sumy na účtoch za vodu si však všimnete určite.

ZDRAVÉ VARENIE V PARE
Varenie rýb, mäsa a zeleniny v pare je zdravé a nespotrebúva prakticky žiadnu vodu. Do hrnca nalejte malé množstvo vody – asi 1 cm – a vložte doň naparovaciu vložku. Pridajte jednotlivé ingrediencie a zakryte pokrievkou. Potraviny v pare nevarte príliš dlho. Chcete predsa, aby boli chrumkavé, chcete v nich zachovať všetky potrebné vitamíny, a nie ich rozvariť.

DO HRNCA SA ZMESTÍ VIACšetríme v domácnosti
V hrncoch na sporáku používajte varnú vložku. Vďaka tomu budete môcť variť viac ingrediencií zároveň. Uvaríte tak rýchlejšie, lacnejšie a nebudete mať toľko hrncov na umývanie

VARENIE RÝCHLOVARNOU KANVICOU
Ak potrebujete uvariť vodu na prípravu potravín, ako je ryža, obilniny, cestoviny a zelenina, použite najprv rýchlovarnú kanvicu. Uvaríte v nej také množstvo vody, aké skutočne potrebujete. Pokiaľ nemáte indukčnú dosku, ide o najrýchlejší a najefektívnejší spôsob varenia.

ROZMRAZOVANIE POTRAVÍN
Na rozmrazovanie mrazených potravín nepoužívajte tečúcu vodu. Večer pred plánovaným použitím ich vyberte z mrazničky a položte na tanier alebo podnos do chladničky. Tak využijete chlad zo zmrazenej potraviny a zbytočne nespotrebujete energiu navyše.

VYUŽITE VODU Z OPLACHOVANIA
Oplachujete ovocie, zeleninu alebo čerstvo vykopané zemiaky? Zachyťte vodu, nechajte odležať a zalejte ňou potom svoje domáce kvety a bylinky. Rastliny nie sú také prieberčivé ako my.

UMÝVANIE RIADU
Umývanie riadu pod tečúcou vodou sa neoplatí. Plytvá sa vodou i peniazmi. Viete, že pri umývaní pod tečúcou vodou sa spotrebuje až 120 litrov vody? Oproti 49 litrom pri umývaní v dreze a len 10 litrom pri umývaní v umývačke. Ak si zabezpečujete umývačku, zvoľte úsporný model A++ alebo A+.

 

bibiana_vanilka_patina_13