Jeden deň nestačí. To platí pri návšteve Severného Spiša a Pienin – najzdravšieho regiónu Slovenska. Malebná príroda, bohatá história a množstvo rekreačných a športových aktivít si získali srdcia mnohých našich, ale aj zahraničných turistov.
Či už počas letnej dovolenky uprednostňujete poznávanie prírody, bádanie po histórii, relax alebo vyhľadávate skôr športové zážitky, v regióne severného Spiša a Pienin si príde každý na svoje. Rozmanitý program je pripravený počas celej letnej sezóny.
Turistická sezóna je v plnom prúde
Už tento mesiac sa fanúšikovia cykloturistiky môžu tešiť na špeciálne otvorenie cyklosezóny v retroštýle. Nenáročná cykloturistika s propagačnou jazdou bude prebiehať v dobových kostýmoch a na bicykloch z dôb minulých a pôjde cez mesto Stará Ľubovňa. V regióne sú cyklistom k dispozícii singletraily, tzv. Cyklostopy, ktoré predstavujú nové poňatie cyklistického zážitku. Sú to jednosmerné chodníky určené iba pre bicykle a povolený je len zjazd. Nachádzajú sa pod Oslím vrchom za Ľubovnianskym hradom. Ide o tri trasy, inšpirované lesnými zvieracími chodníčkami. Vlčia, Medvedia a Rysia trasa tak ponúkajú možnosť spojiť príjemné s užitočným v podobe zážitku z bicyklovania a rozmanitosti okolitej prírody. Kto obľubuje pešiu turistiku, môže sa vydať niekoľkými trasami. Oblasť je totiž známa 222 kilometrov dlhými turistickými chodníkmi, od ľahkej až po strednú náročnosť. Navyše sa môžete vydať na cestu poznávania, kde sú krásy prostredia úzko späté s významnými historickými udalosťami. Turistické trasy v celkovej dĺžke 38 kilometrov mapujú slovensko-poľské kuriérske chodníčky a odkrývajú tak skutočných vojnových hrdinov. Vďaka pomoci Slovákov sa podarilo dostať z Poľska až do Maďarska niekoľko tisíc poľských obyvateľov, ktorí tak utiekli pred hrozbami druhej svetovej vojny.
Návrat do minulosti
Milovníci histórie by si pri potulkách Spišom nemali nechať ujsť návštevu hradu Ľubovňa, ktorý si tento rok pripomína 60. výročie od založenia múzea. Sprístupnené sú dve nové expozície. Expozícia „Španielske princezné na hrade Ľubovňa – príbeh Caroliny a Isabel“ je pripravená vo vrchnej časti barokového bastióna a prezentuje život dvoch princezien z dynastie De Bourbon, ktoré boli manželkami Andreja a Jána Zamoyski. Zbierka predmetov zachovaných po dvoch generáciách šľachtickej rodiny Zamoyski približuje dobu a spôsob ich života v regióne. Výstava historických fotografií „Chartula Pictoria“ zobrazuje na starých pohľadniciach Hrad Ľubovňa, Ľubovnianske kúpele a mesto Stará Ľubovňa. Hrad láka turistov aj počas letných prázdnin Cyrilometodskými a Hradnými slávnosťami v mesiaci júl.
Cesta minerálnych prameňov
Niet krajšej turistickej predstavy, ako spojiť pohyb s regeneráciou. Turistickú trasu minerálnych prameňov tvorí dvanásť prameňov v jedenástich obciach – Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy. Návštevníkom poskytuje komplexnú regeneráciu organizmu cez liečivé účinky v oblasti kardiovaskulárnych ochorení, tráviacich ťažkostí, pohybového ústrojenstva, onkologických a kožných ochorení, metabolických problémov, či očistu ducha. Súčasťou je aj známa Kneipp terapia, založená na využití teplotného rozdielu medzi studenou a teplu vodou, resp. medzi teplou vodou a pohybom na stimuláciu teplotných receptorov nášho organizmu, čím pozitívne pôsobí na krvný obeh, metabolizmus, prekrvenie končatín na periférii organizmu a zároveň vedie k otužovaniu. K terapii boli vytvorené odtoky prameňov na chodenie vo vode, zabezpečené zábradlím a lavičkou. Terapia je vhodná pri bolestiach hlavy, kĺbov a prejavuje sa príjemným pocitom uvoľnenia.
Je toho ešte omnoho viac, pozrite na www.visitspis.sk