Sylvia Martina Malíková: Ľudia riešia stále to isté – vzťahy, prácu, financie.

Sylvia Martina Malíková

Feng shui je učenie, ktoré sa  nám pomaly, ale isto prediera do všetkých oblastí nášho života. Aj preto sme oslovili Sylviu Martinu Malíkovú, aby nám pootvorila dvere do sveta, ktorý zaváňa tajomstvom.

 

Venujete sa feng-shui. Ako  a kedy ste prišli na to, že Sylvia Martina Malíkovámáte vlohy na túto cestu?
Feng shui je jeden  zo smerov, ktorý je priamo naviazaný na stavebníctvo, stavby, architektúru, budovanie. Neodmysliteľne to patrí k sebe. Kto neprešiel stavebným vzdelaním, ťažšie sa dostane do problematiky aby dokonale nastavil klientovi  feng shui, čiže harmonizáciu  materiálneho priestoru človeka  – či doma,  v práci,  v záhrade.  Súvisí to s technickou  znalosťou stavebných mechanizmov, elektrorozvodov,  kanalizácie v dome, stavebných priečok a jen to tiež o povahe použitých stavebných materiálov, rozmiestnenia nábytku v náväznosti na stavebnú štruktúru.  Feng shui nie je iba o žltej kuchyni… Sama som ukončila  stavebnú školu a pokračovala som na ČVUT v Brne na Institutu F.Dysona  ako technický znalec v ekonómii stavieb. FENG SHUI ma zaujalo pred rokom 1996, keď som sa stretla s filozofiou  I Ting . Potom  to už šlo samo  dobre skombinovať, len som si  prehlbovala a doplňovala  vedomosti. Pretože téma ma veľmi bavila, chcela som a stále chcem vedieť viac.

Feng shui je  staročínske učenie o tom, ako žiť v súlade s prostredím, využívať energie vo svoj prospech a podobne. Dá sa to naučiť, alebo treba mať vrodené dispozície?
Súvisí to  s dobrým pozorovaním. Musíte byť analytik, a keď prídete na návštevu ku klientovi, musíte resp. mali by ste mať, okamžite z dispozície bytu, domu, či okolností, ktoré sa v rodine dejú, vedieť, aké procesy tam fungujú a aké nie.  Prácou Feng Shui Mastera je pomôcť harmonizovať obyvateľom daného obydlia priestor, kde žijú a hlavne opraviť nefungujúce procesy, napr. vzťahy,  financie, minulosť… Feng shui súvisí so zdravotným stavom, nielen fyzickým ale i psychickým. Najlepšou referenciou je odozva rodiny, ktorým sa po okamžitom zásahu darí podstatne lepšie.

Veľa sa dnes hovorí o narušených vzťahoch medzi ľuďmi, riešite často podobné prípady, alebo ľudia vás oslovujú skôr kvôli príjemnému domácemu či pracovnému prostrediu?
Narušené vzťahy z 80% pochádzajú z nepochopenia sa medzi sebou ( preto som napísala dielo Človek v piatich elementoch), ale žiaľ,  narušeným vzťahom môže napomáhať aj  nevhodná architektonická dispozícia a ďalšie okolnosti. Moja zvláštna špecializácia je  Business Feng Shui, navrhujem firemnú identitu (firemné logo, a pod., aj korporátne predmety, prezenty s firemnou kultúrou).  Všetko so všetkým súvisí. Klienti, ktorí si ma pozvú domov, aby som im pomohla, chcú potom vylepšiť aj firmu, a naopak. Klienti firemní, potom potrebujú tiež pomôcť doma. Tak  je to správne. Myslím si totiž, že každý by mal urobiť maximum preto, aby bol  spokojný, šťastný a úspešný. Žijeme  len raz a len teraz. Tak kedy to chceme riešiť, však?

Poznáme prípady, že v práci je veľa ľudí  nespokojných, ale denne tam chodia, pretože potrebujú peniaze na splácanie hypoték, na účty a podobne. Zažili ste, že napríklad človek bol nespokojný so svojím povolaním,  zmenil len prostredie, ktoré bolo pre neho nie dobré  a hoci robil vlastne to isté – bol šťastný?
Áno. Ľudia,  s ktorými prichádzam do styku, riešia  takmer všetci, to isté.  Vzťahy, nielen partnerské, ale i rodinné a samozrejme na pracovisku, ale aj hospodársko-dodávateľské vzťahy. Ďalej sú to financie a uplatnenie. Všetci hľadajú odpovede na svoje otázky. Niekedy nie sú podľa svojho elementu v obore, kde by boli veľmi úspešní a šťastní. Aj tieto záležitosti som podrobne popísala v knihách.

S čím sa na vás ľudia najčastejšie obracajú?
Najčastejšie riešim domácnosti, kde je treba stabilizovať rodinu, a potom dosť často využívam Feng Shui na sanáciu firiem, ktoré majú problémy, alebo chcú byť ešte lepší ako sú a chcú využiť všetko dostupné, aby úspešní boli.

Proces, aby človek našiel súlad v živote je veľmi dlhý alebo je to individuálne u jednotlivých ľudí?
Je to dosť individuálne, pretože máme slobodnú vôľu. Môžete mať odporúčania od najlepších odborníkov na svete, pokiaľ sa nerozhodnete pre  krok dopredu, ostanete stáť  kde ste. Druhý variant  – opakujete systém –  ako sa  hovori pokus-omyl.

Máte vy sama doma zariadené bývanie podľa feng-shui a trvalo dlho kým ste si ho vytvorili?
Samozrejme, mám nielen bývanie, ale i firmu, logotypy, záhradu. Je to tiež proces, pretože človek sa sťahuje a nájsť ideálnu nehnuteľnosť alebo pozemok  si vyžaduje určitú snahu. Veľmi sme však  spokojní,  celá rodina. To je dôležité.

Považujete za dôležité, aby ľudia venovali pozornosť feng-shui, aby sa zaujímali oň?
Určite. Učím to aj na seminároch. Pokiaľ máte možnosť byť úspešní,  využite aj túto metódu, tak ako to urobili aj najúspešnejší ľudia na svete, či už v businesse, automobilovom priemysle alebo napríklad v politike.

Sama ste napísali knihy o živloch, predstavte nám ich a prečo by sa mali nachádzať v každej domácnosti?
Napisala som knižnú sériu „Človek v piatich elementoch“,  ktorá vyšla v roku 2011. Obsahuje 6 kníh  (jeden základný kľúč a potom každý element zvlášť, tých je 5. Vysvetľujem v nich presne,  každý element). Každý sme v niektorom z nich narodený, zistíme čo je pre nás najvhodnejšie a môžeme veľmi dobre pochopiť aj druhých, našich najbližších, obchodných partnerov a hlavne sami seba. Je to veľký pomocník, mali by sme sa vedieť v tom orientovať.  (Drevo, Oheň, Zem, Voda a Kov). Je to základ pre pochopenie Feng Shui.

Ľudia, sú predsa len nedôverčiví k podobným učeniam- čo by ste im odkázali?
FENG SHUI je skvelé! Hlavne musím zdôrazniť jednu podstatnú vec. FENG SHUI nie je ezoterická ani okultná praktika! Je to prastará prax  – usporiadanie materiálneho prostredia človeka. V tom je veľký rozdiel. Vychádzame  z prírodných matríc, tak ako boli stvorené. A ten základ je najpresnejší, najistejší a najslobodnejší. Môj odkaz je   Lepšia je prevencia pred detekciou! Radšej preventívne urobím všetko preto, aby som bol šťastný, úspešný a moja rodina spokojná.

Autor: Anna Olvecká
Foto:
Archív S.M.Malíkovej