Od polovice júna komunikujeme v rámci Európskej únie po novom. Jednoducho povedané, telefonujeme, esemeskujeme a surfujeme na internete za rovnakých podmienok ako doma, za komunikáciu platíme domáce ceny. To je určite skvelá správa pre všetkých dovolenkárov a tých, čo sa chystajú do zahraničia. Nové pravidlá však neznamenajú koniec roamingu, ani to, že máte všetko zadarmo. Na čo si teda dať pozor, aby ste na komunikáciu v zahraničí nedoplatili a aby vás po návrate zo zahraničia neprekvapila vysoká faktúra? Prinášame vám 7 užitočných rád, ktoré by ste mali vedieť skôr, než sa vyberiete do zahraničia, aby ste svoju peňaženku s istotou uchránili pred nepríjemným prekvapením na faktúre.
- Regulácia roamingu znamená, že v rámci EÚ komunikujete ako doma. Nie zadarmo, ani to, že roaming je zrušený.
Roaming, našťastie, zrušený nie je. Bez neho by ste si v zahraničí zo svojho mobilu nezavolali, ani neposlali správu. Komunikovať zo zahraničia môžete smelo ďalej, nie však zadarmo. Za komunikáciu v EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande automaticky platíte ceny ako doma a v týchto krajinách komunikujete za rovnakých podmienok ako na Slovensku.
- Preverte si, aké roamingové pravidlá platia v destinácii, kam cestujete. Regulované ceny sa týkajú výhradne krajín, ktoré sú členmi Európskej únie.
Nie celá Európa je súčasťou Európskej únie. Nové pravidlá platia len v EÚ, Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku. Neplatia vo zvyšných štátoch európskeho kontinentu, ani v ostatných krajinách sveta, či obľúbených dovolenkových destináciách, ako napríklad Turecko, Egypt, Čierna Hora alebo Monako. Preto vám pri komunikácii mimo Európskej únie odporúčame zistiť si ceny, ktoré sa vzťahujú na dané krajiny a overiť si služby, ktoré vám komunikáciu v týchto krajinách môžu zvýhodniť.
- Skontrolujte, či sú regulované ceny skutočne tá najvýhodnejšia možnosť komunikácie v zahraničí aj pre vás.
Regulované ceny totiž nie sú automaticky výhodnejšie pre všetkých. Cena, ktorú zaplatíte za komunikáciu v EÚ, závisí od toho, aký používate doma paušál či kredit. Ak máte neobmedzený paušál, aj v zahraničí môžete komunikovať neobmedzene. Ak si za minúty doma platíte alebo svoj paušál prečerpáte, tak aj v zahraničí budete platiť rovnakú cenu za minútu, ako platíte pri volaniach do sietí iných operátorov na Slovensku. Preto pre niektoré typy zákazníkov nemusí byť komunikácia za regulované ceny vždy tá najvýhodnejšia alternatíva, výhodnejšie komunikovať môžu s doplnkovými cestovateľskými balíkmi.
- Zistite si, ako si s cestovateľskými balíkmi môžete komunikáciu v roamingu ešte viac zvýhodniť.
Cestovateľské balíky môžu byť, aj napriek regulácii, stále výhodnejšou alternatívou na komunikáciu v roamingu. Oplatia sa vám všade tam, kde neplatia nové pravidlá, čiže mimo EÚ. Vďaka cestovateľským balíčkom v týchto krajinách komunikujete za výrazne nižšie ceny. Za minútu hovoru, jednu poslanú správu či minutý MB zaplatíte len 39 centov. Svoj význam majú aj v rámci EÚ. Vďaka cestovateľským balíkom si môžete ponechať svoj kredit či paušál na doma a v rámci únie komunikovať za ešte výhodnejšie ceny ako sú regulované. Napríklad v Orangei bez cestovateľského balíka za volania v EÚ zaplatíte priemerne 0,10 eur za minútu. To je cena za minútu hovoru v inej domácej sieti ako je sieť Orangeu. S cestovateľským balíkom sa táto cena zníži na 0,06 eur. Okrem toho s balíkmi získate ešte jednu obrovskú výhodu, a tou je cestovné poistenie pre celú rodinu platné na celom svete s krytím až do výšky 100 000 eur.
- Buďte opatrní, neobmedzené dátové balíky sú v roamingu v rámci EÚ limitované. Zistite si, kde máte strop.
Surfovať v roamingu so svojim domácim dátovým balíkom síce môžete, ale nie úplne bez obmedzení. Ak máte aktivovaný dátovo neobmedzený balík, s ktorým po prekročení určitého objemu dát môžete surfovať aj naďalej, avšak so spomalenou rýchlosťou, po prečerpaní určitého objemu dát v roamingu vám je operátor oprávnený účtovať roamingový príplatok stanovený reguláciou. O jeho účtovaní vás bude Orange informovať SMS správou.
- Zistite si, ako dlho môžete svoj paušál používať v zahraničí.
Nezabúdajte, že váš paušál je určený primárne na komunikáciu doma, nie v zahraničí. Pokiaľ ho počas 4 mesiacov využívate viac v roamingu ako doma, operátor vám je v takomto prípade oprávnený doúčtovať regulovaný roamingový príplatok. Regulovaný roaming totiž nie je určený na permanentné používanie.
- Majte na pamäti, že kartu zahraničného operátora nie je možné využívať dlhodobo na Slovensku.
Aby ste si mohli kúpiť paušál či kartu v zahraničnej krajine Európskej únie, môžete byť požiadaný tamojším operátorom, aby ste preukázali svoje stabilné väzby k danej krajine. Stabilnými väzbami sa myslí rodina, škola či práca. Navyše, ak aj zahraničný operátor zistí, že ste s jeho paušálom komunikovali viac v roamingu ako v doma, opäť vám môže byť vyúčtovaný roamingový príplatok. Na komunikáciu doma vám preto odporúčame využívať domáci paušál.
Autor: Michaela P.
Foto: Shuterstock