Kôpor má veľa liečivých účinkov

kôpor

Kôpor má veľmi špecifickú vôňu aj chuť. Všetci ho poznáme s maminej kuchyne, veď ho používala skoro denne, najmä v lete. Je skvelým pomocníkom pri varení ale aj pri posilnení zdravia.

Na prvý pohľad vyzerá ako burina, no v skutočnosti to je voňavá a zdravá rastlina, ktorá sa používa ako korenie, ale aj ako liečivá bylinka.

Oveľa lepšie účinky má čerstvý kôpor ako sušený. Oba je dobré používať, no ak môžte čerstvý o to lepšie. Korenina má dobré účinky na tvorbu žalúdočných štiav, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva. Povzbudzuje črevnú perilstatiku, odstraňuje plynnatosť, dezinfikuje črevnú stenu. Pre dojčiace mamičky je prínosom, pretože podporuje tvorbu laktácie a jeho látky sa prenášajú do mlieka a tým podporujú trávenie dojčiat. Celkovo kôpor podporuje trávenie a to aj vtedy, ak sa z neho pripraví odvar.

Kôpor ďalej posilňuje imunitu, upokojuje nervy, je močopudný (odvodňuje), podporuje chuť do jedla, je protizápalový, pomáha pri kožných ochoreniach. Taktiež dobre vyživuje kosti, nechty a vlasy. Tlmí kašeľ a pôsobí proti čkaniu. Obsahuje vitamíny A, B, C. Minerály draslík, vápnik, horčík, železo a ďalšie minerály v stopových množstvách. Kyseliny listovú, l-askorbovú a pantoténovú. Silice hlavne karvón, feladrén, limonén, oleje, bielkoviny, flavonoidy a ďalšie zložky.

Kôpor a hlavne čerstvý sa výborne hodí na prípravu všetkých druhov mäsa (dusenie, pečenie, grilovanie, varenie), do zaváranín (najmä uhoriek), omáčok, zálievok, nátierok, prívarkov a všade kde sa žiada mať korenistú aromatickú chuť. Doprajte si aj čaj z čerstvého kôpru na uvoľnenie trávenia. Zalejte zopár jemne podrvených semien, nechajte pár minúť odstáť a popíjajte.

Autor: Wera
Foto: Shutterstock