Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca zaviedla v roku 2000 Svetový deň prvej pomoci. Od vtedy si každoročne druhú septembrovú sobotu pripomíname, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v rôznych situáciách prispieť k záchrane ľudského života. Témou tohtoročného Svetového dňa prvej pomoci je prevencia nehôd a úrazov v domácnosti. KOMUNÁLNA poisťovňa si preto pripravila pre každého infokartičku na stiahnutie, ktorá môže pomôcť ozrejmiť zdravotný stav dieťaťa aj v neprítomnosti rodiča, a tak urýchliť správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti či ošetrenia.
„Aj domáce prostredie môže byť nebezpečným miestom. V našich domácnostiach dochádza až k 80-tim percentám nehôd a úrazov. Deti sa najčastejšie zrania v kuchyni alebo kúpeľni. Kúpeľňová dlážka je tiež častou príčinou pošmyknutia a následného pádu seniorov,“ povedal MUDr. Viliam Dobiáš, CSc., prezident Slovenského Červeného kríža. Podľa údajov ide najčastejšie o popáleniny, zlomeniny následkom pádu, dusenie či krvácanie, uštipnutie hmyzom a dokonca otravy, u detí najmä chemikáliami, pracími práškami či liekmi. Najviac ohrozenými sú práve deti. Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na to, že hoci úrazy majú za následok viac ako polovicu úmrtí detí, tejto problematike sa venuje málo pozornosti.
KOMUNÁLNA poisťovňa registruje priemerne 700 detských úrazov za rok, pričom ich počet každoročne stúpa. „V porovnaní s rokom 2012 ich v roku 2016 evidujeme až o 125 percent viac,“ povedala Blanka Hatalová, členka predstavenstva KOMUNÁLNEJ poisťovne. Deťom sa nevyhýbajú ľahšie zranenia, ale ani vážnejšie úrazy či kritické choroby, ktorých liečenie môže výrazne zasiahnuť domáci rozpočet. „Najvyššia vyplatená suma za úraz v tomto roku bola 12 000 eur. Išlo o zlomeninu dolnej časti hornej končatiny, teda zápästia. Úraz sa stal pri skateboardingu,“ dodala B. Hatalová.
Škrabance, drobné poranenia či menšie pády sú u detí takmer na dennom poriadku. K vážnejšiemu úrazu však môže prísť nečakane, bez prítomnosti rodiča, ktorý ovláda zdravotný stav svojho dieťaťa. KOMUNÁLNA poisťovňa preto ponúka rodičom na stiahnutie infokartičku, ktorú môžu vytlačiť a vložiť deťom do školskej tašky, peračníka či peňaženky. Kartička môže byť dobrým pomocníkom pre učiteľky, vychovávateľky alebo lektorov na krúžkoch. Rodičia do nej môžu vpísať základné informácie – okrem mena a kontaktu na rodiča aj informácie o alergiách, užívaných liekoch či krvnej skupine dieťaťa. To všetko môže pomôcť pri poskytovaní prvej pomoci laikom, ale aj privolaným zdravotníkom pri poskytovaní odbornej zdravotnej starostlivosti.
Autor: Lenka Dolinajová