Aj vám sa často stáva, že po nakuknutí do chladničky či špajze zistíte, že veľké množstvo ovocia a zeleniny sa už kazí? Možno za to môže ich neprehľadné a nesprávne uskladňovanie.
Rozlúčte sa s vyklíčenými zemiakmi, plesnivým ovocím či zvädnutým šalátom. Máme pre vás 20 skvelých tipov, vďaka ktorým odteraz uchováte ovocie a zeleninu čerstvé omnoho dlhšie a predĺžite ich životnosť až o niekoľko dní.
- Pred uskladnením ovocie ani zeleninu neumývajte. Vodou z nej môžete odstrániť prirodzenú ochranu proti hnilobe. V prípade, že je zelenina špinavá, radšej ju pretrite suchou handričkou.
- Zbavte sa zlozvyku dávať všetko do chladničky. Niektoré druhy ovocia a zeleniny do nej jednoducho nepatria. Nikdy tam nedávajte šalátové uhorky, papriku ani paradajky – stratia svoju konzistenciu.
- Ovocie a zeleninu dávajte do chladničky len v prípade, že sú zrelé. V opačnom prípade tam skôr zhnijú, než dozrejú.
- Ak vám ostala už ošúpaná a nakrájaná zelenina, a nebudete ju hneď konzumovať, dajte ju do chladničky v nádobe s vodou. Tento trik funguje najmä v prípade zeleru a mrkvy.
- Skladovanie zemiakov a cibule pokope je síce zaužívaným, no nesprávnym zvykom. Ak ich uložíte na rovnaké miesto, začnú im klíčiť výhonky a stávajú sa nepoužiteľné. Vždy ich preto umiestňujte na oddelené miesta.
- Milujete bobuľové ovocie, no ono po pár dňoch splesnivie? Umyte ho v roztoku octu a vody. Zabránite tým tvorbe plesní a zároveň ich umyjete od nečistôt aj prípadných pesticídov.
- Tma je najlepším priateľom cibule aj cesnaku. Skladujte ich len v tmavom priestore, a ak takúto možnosť nemáte, uložte ich do papierového vrecka s vyrezanými dierami na prúdenie vzduchu.
- Máte radi špargľu? Ak áno, pamätajte, že má povahu kvetiny. Dlhodobo čerstvá vydrží práve vtedy, ak ju umiestnite do pohára s vodou, presne ako kyticu kvetov.
- Najchúlostivejšou časťou paradajky je práve oblasť stonky. Preto, ak chcete, aby vydržali čerstvé dlhšie, ukladajte ich stopkami nahor. Ich životnosť predĺžite ešte viac, ak ich zabalíte jednotlivo do servítky a nebudú sa vzájomne dotýkať.
- Máloktoré ovocie znesie toľko ako jablká. V správnych podmienkach vydržia dlho a preto stačí, ak ich uchováte v chladnejšom prostredí. Ak nemáte pivnicu, nechajte ich v chladničke.
- Zeleninu nikdy neskladujte v uzavretých skrinkách. Radšej ju dajte do drevených alebo plastových boxov, v ktorých bude mať dostatočné prúdenie vzduchu.
- Vo všeobecnosti platí, že šalát vydrží čerstvý len 1-2 dni. Hneď potom mu začnú listy vädnúť a hniť. Aj na to poznáme riešenie. Poodtŕhajte z neho listy, naukladajte ich na seba tak, že medzi každým listom bude kuchynská utierka. Vložte ho do nádoby a následne do mrazničky.
- Aj alobal je veľký pomocník. Ak ním oviniete zeler, ostane čerstvý až jeden mesiac.
- Citrusové ovocie je dobré ponechať približne týždeň na chladnom a tmavom mieste, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Ak ho následne uložíte do chladničky v sieťovine alebo perforovanom plastovom vrecúšku, vydrží ešte dlhšie.
- Banány nezhnednú, ak ich „chvost“ obalíte kúskom polyetylénového vrecúška.
- Rozkrojené avokádo skladujte s kúskami cibule. Síra z nej zaistí, že vám nezhnedne. Môžete ho pokvapkať pár kvapkami jablkového muštu.
- Zeleninu, ale aj ovocie zmrazujte v malých množstvách a v čo najtenšej vrstve, aby tam nevznikalo veľa vody. Tá má za následok tvorbu kryštálikov ľadu, čo poškodzuje štruktúru ovocia a zeleniny, a znižuje aj ich nutričnú hodnotu.
- Brokolica a karfiol majú radi vlhkosť. Brokolicu skladujte v pohári s vodou zakrytú vlhkým uterákom, karfiol do neho zabaľte úplne celý. Vodu v pohári aj uterák pravidelne meňte.
- Hrozno ostane šťavnaté, ak ho vložíte do polyetylénového vrecka alebo potravinovej fólie a dáte ho do chladničky. Veľké zväzky však rozdeľte na menšie, aby sa spodné bobule nepopučili.
- Zemiaky vám vydržia dlhšie, ak k nim pridáte jedno či dve jablká. Taktiež sa vyhnite ich skladovaniu na slnku a uložte ich do drevených alebo plastových boxov.
Autor: Monika Milanová
Foto: DEFotolia