Pobyt v prírode má nespočetne veľa pozitívnych účinkov na naše telo i myseľ. Turistiky sa netreba obávať, aj keď sa nám možno z čísel nadmorských výšok zatočí hlava. Nie je podstatné, koľko štítov a kopcov zdoláte, ale že sa hýbete a ste zdravé.
Zmysel aktívneho pohybu
Vybrať sa na túru znamená pre každého niečo iné. Niekto sa chce len hýbať, iný zasa vidieť krásy prírody. Nech je motivácia akákoľvek, nebráňte sa jej, aj keď začiatky nemusia byť jednoduché.
Medzi pozitíva tohto aktívneho pobytu v exteriéri patrí posilnenie svalov nôh, v nerovnom teréne je to aj posilnenie brušných a chrbtových svalov. Spevňujete kĺby a celkovo sa aktívne regenerujete. Podporujete aj chudnutie a to tým, že sa tuky začnú spomaľovať, keďže vynaložíte veľkú námahu v rámci pohybu. Množstvo spálených kalórií záleží od konkrétnej trasy, približný odhad je v priemere 400 až 500 kalórii za hodinu. Vďaka pravidelnému pohybu sa posilní aj kardiovaskulárny systém, čo pomáha na zníženie krvného tlaku a pulzu a dôjde aj k detoxikácii organizmu. Tí, ktorí sa už s turistikou oboznámili, určite súhlasia s faktom, že sa im po akejkoľvek menšej či väčšej túre zlepší nálada a odbúra stres. Vyplavia sa totiž stresové hormóny a vyčistí myseľ. Prekrví sa aj mozog a zvýši jeho výkonnosť. Mozog produkuje chemické látky zvané endorfíny, ktoré sa vyplavia po zdolanej náročnej ceste. Celkovo sa vám zlepší imunitný systém a čím pravidelnejšie sa budete hýbať bez ohľadu na počasie, stanete sa aj otužilejším a imunitnejším voči vonkajším nástrahám.
Turistika pre všetkých
Ďalším pozitívnym javom je ten, že turistika nie je vekovo ohraničená. Starší ľudia, ktorí sa tomuto aktívnemu pohybu pravidelne venovali, sú zdravší po fyzickej i psychickej stránke. Limity treba posúvať aj za cenu, že vás spočiatku nebudú poslúchať nohy a pri prvej väčšej záťaži budete mať chuť otočiť sa a kopec pred vami nezdolať. Myslieť treba preto na svoje zdravie a fakt, že sa vám zvýši sebavedomie z posunutých hraníc.
Turistika je určená pre všetkých, stačí si kúpiť vhodnú obuv a odev a vybrať sa za krásami prírody. Stačí si vybrať náročnosť, terén primeraný vašim schopnostiam. Tento najprirodzenejší pohyb človeka sa dá praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek. Okrem zvyšovania kondície odstraňuje aj problémy s nespavosťou a je prevenciou proti starnutiu.
Každý z nás potrebuje raz za čas vypnúť od každodenných starostí a problémov. Práve pohyb na čerstvom vzduchu vám umožní psychickú relaxáciu.
Treba sa pohybovať správne
Aby mala turistika vôbec vplyv na celkové zdravie, dôležité je vedieť sa správne pohybovať. Znamená to správne našľapovanie na celú plochu chodidla, mierne cez pätu, treba mať uvoľnené ramená a rovný chrbát, ruky pracujú v súlade s pohybom nôh v striedavom rytme. Pri kopcovitom teréne sa treba mierne predkloniť.
Zdroje:https://www.sportujeme.sk/turistika-a-jej-pozitivne-vplyvy-na-telo-a-dusu/, http://abysportnebolel.sk/trening/obycajna-turistika-sport-pre-vsetkych/
Foto: Ivana Petrušová, http://physicaltherapyportland.com/orthopedic-issues/