Moderátorka Lenka Šóošová je matkou dvoch synov. So starších Richardom už absolvovala zápis do školy, mladší Ronald má dva roky. Pretože nedávno pokrstila spolu so speváčkou Janou Kirschner dve knihy detskej psychologičky Petry Arslan Šinkovej s názvom Ako rozvíjať schopnosti dieťaťa a Hry a aktivity na rozvoj schopnosti dieťaťa, podebatovali sme s ňou na tému rodičovstva.
Máte doma dvoch chlapcov vo veku šesť a dva roky, ako ich vychovávate, stane sa, že aj zvýšite hlas?
Bohužiaľ, stane sa mi to a úžasný je starší Ríško, ktorý mi povie – mami, ty sa nemôžeš na mňa hnevať takýmto spôsobom. Nebol na to zvyknutý, do jeho štyroch rokov som na neho nikdy hlas nezvýšila. Teraz občas vyletím, ale on ma zase privedie do správnych koľají.
Výchovná po zadku, aký máte názor na takéto obľúbené praktiky?
Priznám sa, ja nie som ani zástanca, ani som chlapcov nikdy neudrela, ale môj partner je tvrdší, takže jemu ruka občas zasiahne zadok neposlušného syna. Vlastne, ako si spomínam, Ríško nejaké dve po zadku dostal aj odo mňa, ale od mamy je to skôr pohladenie ako nejaká výchovná rana.
Možno si tie dve viac zapamätá ako keby dostával každý deň…
Nie som zase zástancom za každú cenu sa ovládať a nebiť deti, myslím, že keď si naozaj zaslúžia lebo robia zle, treba…
Máte niečo zafixované z výchovy od rodičov, že toto ja nikdy mojim deťom neurobím?
Priznám sa, nespomínam si na nejaké konkrétne výchovné metódy mojej mamy. V každom prípade si myslím, že ma vychovala dobre, ale aby som sa vrátila k otázke. Áno, nikdy svoje deti nebudem biť varechou, lebo spomínam si ako na mne mama dolámala varechu a vtedy si povedala, že už ma nebude biť. Inak si myslím, či chceme alebo nie, výchova našich rodičov ovplyvňuje výchovu našich detí, vždy sa niečo na nás nalepí, čo určite budeme praktizovať tak prirodzene.
Keď ste čakali prvého syna, boli ste doslova hladná po informáciách, hltali ste príručky, poučky, návody ako sa stať top mamou?
Nie. Nebolo mi to sympatické a hovorila som si, pôjde to samospádom, budem sa riadiť pocitmi, aj keď občas som sa zamyslela, či je v poriadku čo Ríško robí, ako sa správa. Pravdou je, že naša doba je úžasná v tom, že mám k dispozícii množstvo informácií, ale obávam sa, či toho nie je pretlak, a potom sa človek v tom stráca a nevie si vybrať, čo je to pravé.
Vy ste atypická mama v tom, že do práce chodíte veľmi skoro, ako to teda u vás funguje ranný manažment?
Pravdou je, že odchádzam z domu okolo piatej ráno, keď všetci ešte spia. Okolo siedmej môj partner pobudí chlapcov, pripraví raňajky a Ríška berie do škôlly. K mladšiemu synovi prichádza môj otec alebo Richardova mamina a počkajú spolu, kým prídem ja domov. Chlapci sú zabehnutí. V tom, že ráno majú doma častejšie otca ako maminu, otec je aj prísnejší.
Mamina je teda povoľnejšia ako otec vo výchove?
U nás doma bol otec ten benevoletnejší a mamina prísnejšia, v mojej rodine je toto naopak.
Stáva sa vám, že nesúhlasíte s metódami výchovných prostriedkov s partnerom alebo naopak on s vašimi?
Určite áno, ale nikdy sme to neriešili a nebudeme riešiť priamo hneď pred deťmi, vždy si to vydiskutujeme večer, keď dáme deti spať. Buď on mne alebo ja jemu poviem, že toto nebolo celkom ok, vysvetlíme si prečo kto tak konal ako konal a hľadáme kompromisy, aby sa to neopakovalo.
Ako vnímate situáciu, že dnešné ženy majú k dispozícii umývačky riadu, automatické práčky, kuchynské roboty, robotické vysávače, jednorazové plienky a mnoho iných vymožeností a napriek tomu sú vystresované a nič nestíhajú?
Nad týmto sa neuveriteľne zamýšľam a dávam za príklad moju svokru, ktorá bývala na štvrtom poschodí bez výťahu, starala sa o tri deti a stíhala variť, piecť, nakupovať, plienky vyvárať a podobne. Nechápem, aj keď môj partner hovorí, že je to v telefónoch. Už len keď zdvihnem a poviem, že nemôžem, mám ho v ruke, mrknem na sociálnu sieť, otvorím nejaký článok a čas beží…
Má Riško telefón, tablet a podobné vymoženosti?
Chcela som byť veľmi prísna a myslela som, že nedovolím tablet, ale samozrejme som ustúpila a dnes som aj rada. Riško sa vďaka tabletu naučil skvele po anglicky, nemusel nikam chodiť, dokonca si pozeral odborné veci až nás niekedy šokoval výrokmi. Raz sme mali besiedku a Mikuláš sa pýtal ako potrestáme zlo a Riško, ktorý mal štyri roky, že pošleme na neho vírus HIV, lebo sledoval DNA. Teraz má šesť rokov, začína pozerať hlúposti, tak už musíme dávať na to pozor.
Absolvovali ste zápis do prvej triedy, volíte alternatívu Montesori alebo klasickú školu?
Klasická štátna škola aj keď s rozšírenou výukou v angličtine.
Anna Olvecká