Spánok potrebujeme na regeneráciu psychických a fyzických síl. Počas spánku sa uvoľňuje napätie svalov, spomaľuje sa činnosť srdca, klesá krvný tlak. Spánok sa rozdeľuje na tri fázy. Cyklus začína plytkým spánkom, postupne sa mení na hlboký, až napokon dosiahne organizmus spánok paradoxný, pri ktorom dochádza k sneniu.
Najzdravší je spánok pred polnocou
V prvej polovici noci totiž telo zrelaxuje najlepšie a načerpá najviac energie.
Presný spánkový režim
Je dôležité, aby ste sa pokúsili vstávať približne o tej istej hodine nielen v pracovné dni, ale aj cez víkend. Telo si tak navykne na presný režim.
Kvalitný matrac
Ak zvyčajne spíte na chrbte, potrebujete pevnejšiu posteľ. V tejto spánkovej polohe je telesná váha rozložená po celej posteli a chrbtica preto potrebuje pevnú podporu. Ak spávate na bruchu, voľte stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí tvaru tela a rovnomerne prerozdelí váhu. Ak najčastejšie zaspávate na boku, vyberte si najmäkší matrac, aby ste chránili ramená, boky a členky. Spánok na matraci, ktorý je príliš tvrdý, môže brániť plynulej cirkulácii telesných tekutín. Počas spánku by ste sa budili a hľadali pohodlnejšiu polohu.
Spálňa od slova spať
Zaspávajte v tichu a tme, eliminujte zvuky z okolia, tikanie hodín a podobne. Nepozerajte z postele televíziu. Pred spánkom dobre vyvetrajte. Teplota by mala byť priemerná. Nemalo by vám byť ani zima, ani horúco.
Posteľ a únava
Okrem duševnej únavy z práce si doprajte aj fyzickú námahu. Zabehajte si, zacvičte si, roztočte pedále.
Spánok počas dňa
V žiadnom prípad. Ak ste príliš unavení počas dňa, hoci po prehýrenej noci, radšej si večer skôr choďte ľahnúť. Nelíhajte si počas dňa. Rozhádžete si biorytmus.
Pozor na nápoje
Aspoň dve hodiny pred spánkom nepite kávu, čaj, alkohol a ani kolové nápoje. Odpustite si cigaretku.
Posledné jedlo
Ak sa najete, nedovolíte organizmu oddychovať. Myslite na to, že z jedla pred spánkom sa dobre priberá. Posledné jedlo si dajte štyri hodiny pred spánkom.
Osem hodín
Tento čas je podľa odborníkov optimálny na to, aby sa telo dôkladne zregenerovalo. Dospelí si vystačia aj s kratším časom spánku, vždy však spite minimálne šesť hodín. Ani preháňať so spánkom by ste to nemali. Ak si pospíte jedenásť hodín, budete rovnako unavení, ako keby ste spali iba štyri.
Zdroj: Barbara