Mýty či pravda o káve?

káva a mýty o nej
Tú legendu o káve už zrejme poznáte. Vraj hábešské kozy pred takmer 3-tisíc rokmi poznali pozitívne účinky kávy, lebo s obľubou ohrýzali zelený ker s červenými plodmi. Všimol si to miestny pastier, tiež ochutnal a cítil sa oveľa lepšie. Tak človek  objavil kávu. Pravda však je, že ju objavujeme dodnes. Napriek tomu stále o nej vieme veľmi málo.  

Mnohí sa jej boja, ale káva nie je zdraviu škodlivá. Naopak. Obsahuje viac ako 200 zdraviu prospešných látok s antioxidačnou aktivitou a jej pravidelné konzumovanie preventívne pôsobí proti viacerým chorobám. Napríklad proti diabetu mellitus 2. typu, Alzheimerovej chorobe či srdcovo-cievnym ochoreniam. Pozitívne vplýva na psychiku, myslenie, sústredenie a bdelosť človeka. Odporúčaná denná dávka kofeínu je 200-300 mg/deň, čo je asi 4-6 šálok kávy.

Káva nie je zlozvykom ani nie je drogou. Nemá účinky ako droga, ani nepôsobí na ľudský mozog ako droga. Nespôsobuje veľkú závislosť.

Kofeín svojím charakterom odoberá telu čiastočne vápnik. Pridaním mlieka do kávy sa táto strata čiastočne kompenzuje. Káva s mliekom získa nielen chuťové, ale aj zdraviu prospešné účinky.

Káva nedehydratuje, pretože nie je súčasťou pitného režimu. Kto je smädný napije sa vody.

Káva nespôsobuje pravidelným kávičkárom nespavosť a nemá v ich prípade ani zásadný vplyv na hladinu krvného tlaku.

Káva je ideálnou súčasťou diétneho jedálneho lístka, pretože neobsahuje kalórie. Zrejme preto čiernu kávu bez cukru, mlieka a iných prísad obľubujú najmä ľudia držiaci držia diétu.

Káva nie je len kofeín
Najdôkladnejšie preskúmanou látkou obsiahnutou v káve je kofeín. Káva však nie je len kofeín. Kávové zrná obsahujú takmer 200 ďalších zdraviu prospešných látok, ktoré pozitívne vplývajú na organizmus. Najvýznamnejšie účinky majú antioxidanty obsiahnuté v káve. Ako uvádza garant Inštitútu kávy MUDr. Peter Minárik, až 70 percent denne prijatých antioxidantov môžu tvoriť práve antioxidanty konzumované v káve. Okrem toho káva obsahuje aj ďalšie protizápalové a zdraviu prospešné látky, bielkoviny, sacharidy, tuky, minerály. „Ich pozitívny účinok je dokázaný napríklad pri znižovaní ukladania cholesterolu do ciev, teda pri ochrane kardiovaskulárneho systému. Existuje tiež štúdia preukazujúca, že káva zabraňuje vzniku niektorých nádorových ochorení,“ dodáva doktor Minárik, odborník na výživu a na zdravý životný štýl.

Robusta či Arabica?
Veľkou a veľmi významnou skupinou látok s antioxidačnými účinkami obsiahnutých v káve sú tzv. polyfenoly. Podieľajú sa na neutralizácii voľných radikálov, a tak chránia bunkovú bielkovinu a DNA. Káva má vďaka polyfenolom, významnej skupine antioxidačných látok, podobné priaznivé antiaterogénne a kardioprotektívne účinky ako zelený čaj alebo červené víno. Ak by sme hovorili o jednotlivých druhoch kávy, viac antioxidantov má Robusta. Arabica je však aromatickejšia, a tak kompromisom vhodným pre zdravie i chuť je striedať oba druhy, prípadne používať na prípravu kávy zmes, ktorá obsahuje aj jednu, aj druhú.

Miliardy šálok kávy
Obchod s kávou živí vo svete takmer 100 miliónov ľudí. Vďaka tomuto číslu je káva hneď po rope druhou najviac obchodovanou komoditou. Až 25 miliónov pestovateľov kávy v 50 krajinách sveta vyprodukuje ročne približne 7,7 milióna ton kávy. Toto množstvo sa na svetových burzách zobchoduje v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov. Milovníci tohto nápoja denne skonzumujú viac ako 2 miliardy šálok kávy.

K