Stále viac a viac ľudí v súčasnoti rieši bojkot fast fashion. Možno sa ľudia konečne presýtili nových a nových kolekcií, ktoré veľké módne reťazce vypľúvajú na vešiaky štendrov každý druhý týždeň. Možno si konečne uvedomili, že menej je skutočne viac.
Menej je viac ale aj viac je viac
Keby človenk menej nakupoval oblečenie mal by viac miesta v šatníku. Viac voľného času, ktorý netrávil pred skriňou nevediac, čo si má obliecť. Viac šetrenia našej planéty, ktorá melie z posledného (viete, že na výrobu jedného trička sa minie neuveriteľných 2 700 litrov vody?!!!). A v konečnom dôsledku aj viac toho, čo máme všetci radi- viac peňazí.
Prines – odnes
Swap je skvelý vynález. Je založený na filozofii toho, že každý ma doma niečo, čo nenosí a na druhej strane je niekto, kto by to rád nosil. Takže prinesiete veci, ktoré vám v skrini len tak visia a odnesiete si kúsky, ktoré budete s radosťou nosiť. No nie je to geniálne?
Na vlastnej koži
Keďže ma myšlienka swapu nadchla, rozhodla som sa jeden bratislavský navštíviť. Konal sa v KC Dunaj pod záštitou IPRUM-mu (Inštitút pre udržateľnú módu), ktorý takýchto swapov organizoval niekoľko. Pobalila som do tašky oblečenie, ktoré už sama nenosím, no ešte stále vyzerá ako nové. Popravde, asi som mala prehnané očakávania. Možno som vychádzala z toho, aké oblečenie som sama priniesla a možno som len nemala šťastie na práve ponúkanú várku oblečenia. Odniesla som si jednu košeľu a jeden pár náušníc, ale dúfala som, že tam nájdem trochu originálnejšie kúsky v lepšej kondícii. Popravde v sekáči sa mi podaria lepšie úlovky.
Tým určite nechcem celú myšlienku potopiť. Podľa mňa je swap skvelé riešenie ako obmeniť svoj šatník, bez znytočného plytvania. Ale bolo by skvelé, keby tam človek našiel viac kúskov, ktoré skutočne stoja za to.
Zdroj: AVE
Foto: pinteres