To, že sa pivo u nás teší veľkej obľube, nemusíme zdôrazňovať. Ísť na „jedno“, alebo skôr dve, je tradícia už od nepamäti. Skvelá osviežujúca chuť urobila z piva jeden z napopulárnejších nápojov na celom svete – len u nás ročne vypijeme vyše 75 litrov na hlavu. Zaprisahaní pivári si však okrem chuti cenia aj blahodárne účinky piva na naše zdravie. A veda im dáva za pravdu. Tu je sedem overených dôvodov, prečo by sme si z času na čas mali dopriať pekne orosený polliter.
1. Srdce sa vám poďakuje
Pozitívne účinky na srdce si často spájame s červeným vínom, ale ani pivo nezostáva pozadu. Jedno denne nás ochráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Riziko srdcového infarktu sa pitím piva znižuje až o 42 percent. Obzvlášť prospešné by podľa súčasnej vedy mali byť tmavé pivá. Tie dokážu zatočiť aj s nezdravým cholesterolom, ktorý upcháva žily a je jedným z hlavných príčin srdcových zlyhaní.
2. Vyhnete sa cukrovke
Štúdie, ktoré robili vedci v Holandsku na viac ako 38 000 mužoch, ukázali, že u tých, čo si čas od času dopriali pivo, bol oveľa nižší výskyt cukrovky druhého typu. To sa týkalo predovšetkým ľudí, ktorí alkohol konzumovali trikrát až štyrikrát týždenne. Dôležitá však bola aj striedmosť. Aby malo pivo pozitívne účinky, nesmela dávka prekročiť šesť pív za týždeň.
3. Už žiadne obličkové kamene
Obličkové kamene dokážu pekne potrápiť. Aj tu ale funguje pivo ako skvelá prevencia. Znižuje totiž riziko tvorby obličkových kameňov až o 40 percent. O tom, prečo to tak je, však lekári stále špekulujú. Niektoríz nich vidia najväčší prínos jednoducho v tom, že po pive sa častejšie chodí na záchod. Zvýšený príjem tekutín totiž pomáha predchádzať vzniku obličkových kameňov. Ďalším dôvodom môže byť aj chmeľ obsiahnutý v pive. Ten spomaľuje uvoľňovanie vápnika z kostí, čo je jedna z hlavných príčin tohto bolestivého ochorenia.
4. Vitamínová bomba
Výživoví experti sa často zhodujú, že pivo je skôr jedlo ako nápoj. Nie nadarmo sa mu hovorí tekutý chlieb. Preto by sme mali pitie piva obmedziť pri akýchkoľvek diétach. V malých dávkach je však pivo pre telo prospešné – obsahuje veľké množstvo proteínov, vlákniny a vitamínu B, a to dokonca viac ajo víno. Tomu sa vyrovná aj antioxidantami, ktoré sú v ňom obsiahnuté vďaka jačmeňu a chmeľu.
5. Lepšie vám to myslí
Medzi ďalšie zdravotné benefity patrí, že niektoré látky dokážu ochrániť mozog pred chorobami. To potvrdzujú americkí vedci z univerzity v Chicagu, Tí, čo si občas dali pivo, mali o 23 percent nižšiu pravdepodobnosť, že u nich prepukne alzheimer alebo starecká demencia. Dôvodom je, že pivo prirodzene zvyšuje hladinu tzv. „dobrého“ cholesterolu. Ten pomáha zachovať prietok krvi, aj okysličenie mozgu. Jedna či dve „desiny“ môžu zvýšiť našu bystrosť. Alkohol v malom množstve pomáha nájsť neobvyklé riešenia a vedie k väčšej flexibilite.
6. Zdravšie zuby a pevnejšie kosti
Jedným z nečakaných prínosov pravidelného pitia piva je aj žiarivejší úsmev. Pivo bojuje proti baktériám v našich ústach, ktoré spôsobujú kaz alebo zápal ďasien. Látky v ňom obsiahnuté spomaľujú ich rast. Pivo pôsobí blahodárne aj na kosti. Tie sú u ľudí, ktorí ho pijú, až o 4,5 percenta hustejšie než u abstinentov. Tu ale hrá dôležitú úlohu dávkovanie – v prílišnej opitosti sú naše kosti naopak krehkejšie a náchylnejšie na zlomeniny.
7. Predĺžite si život
Kto z nás by nechcel žiť dlhšie? Podľa vedcov z univerzity v Texase stačí jednoduchý recept – občas si dopriať pár pív. Samozrejme v menšom množstve, víkendové opíjanie sa do nemoty dĺžku života naopak znižuje. Okrem znižovania hladiny cholesterolu alebo spomínaného pozitívneho účinku na naše srdce je totiž pitie piva aj sociálna záležitosť. Ľudia, ktorí so svojimi priateľmi pijú pivo alebo vyjdú von, sú všeobecne šťastnejší. Spoločenský život je tiež jeden z faktorov dlhého a spokojného života.
A ešte raz na záver: Nezabúdajte, že všetko si treba užívať s mierou!
Zdroj: Klára Š.