Psychologička radí: „Vstúpte do nového roka s väčšou sebadôverou“

Vstúpte do nového roka s väčšou sebadôverou

Na Nový rok sa na nás z každého konca sypú dobré rady o tom, ako máme  byť chudšie, krajšie a lepšie. Dostávame tak podvedomý signál, že naša súčasná verzia nie je jednoducho dosť dobrá.  Čo tak skúsiť to tento rok z iného konca a zapracovať na svojej sebadôvere?

Novoročné predsavzatia nadobudnutiu zdravej sebadôvery rozhodne neprispievajú.Vstúpte do nového roka s väčšou sebadôverou
„Neexistuje žiadny produkt, ani zázračná pilulka, ktorá vás spraví krajšou a šťastnejšou na počkanie. Základom zdravého postoja k samej sebe je uvedomiť si, že  ste krásna taká aká ste a máte nárok preukázať sama sebe toľko isto lásky, koľko preukazujete ostatným“, vysvetľuje psychologička Mgr.Mária Tóthová Šimčáková, odborná garantka Projektu Sebadôvery Dove. To samozrejme nie je vôbec jednoduché.  Pre začiatok skúste pár jednoduchých trikov, ktoré vám s nadobudnutím sebadôvery určite pomôžu.

  1. Akceptujte sa taká, aká ste. Vo svete rôznych módnych trendov a stereotypov je dôležité, aby ste si uvedomovali, že krása nie je len o vzhľade – je aj o tom, ako sa sama cítite. Necvičte kvôli tomu, aby ste svoje telo trestali. Zacvičte si s myšlienkou oslavy vlastného tela, tešte sa z toho, čo všetko dokáže, akú má výdrž.
  2. Naučte sa mať rada samu seba. Prejavte svojmu telu uznanie za to, čo všetko dokázalo. Vaše telo žilo, pracovalo, športovalo, pravdepodobne rodilo a vychovalo deti. Je normálne, že sa vekom mení. Neporovnávajte sa preto modelkami. Keď si budete vážiť samy seba, nezáleží na tom, čo si myslia ostatní a môžete kráčať s vedomím svojej pravej hodnoty.
  3. Sila slova. Myslite a hovorte pozitívne. Slová môžu mať obrovský vplyv na to, ako Vstúpte do nového roka s väčšou sebadôverouvnímame svoju hodnotu. Neustále sťažovanie sa na svoju postavu môže len posilniť pocit, že krásny je iba jeden tvar tela. Ak sa počas rozprávania, zdravenia a skladania komplimentov menej sústredíte na hmotnosť a postavu, môžete zmeniť existujúci zvyk posilňovania stereotypov. Reči o vzhľade, aj tie pozitívne, môžu priviesť nechcenú pozornosť k určitým vzhľadovým rysom. Keď kamarátke poviete, že jej to veľmi pristane, a následne nadviažete otázkou: „Neschudla si?“, tak vlastne hovoríte, že skutočne záleží na jej hmotnosti a  súčasne podporujete stereotypný názor, že chudé rovná sa krásne.
  4. Zamyslite sa nad vnímaním krásy, akú nám predkladajú médiá. Uvedomte si, že obrázky krásnych žien prezentovaných v časopisoch či na sociálnych sieťach nie sú len výsledkom rafinovaného líčenia a nasvietenia, ale aj detailných počítačových úprav, ktoré prebiehajú pred zverejnením.
  5. Zapracujte na sebadôvere aj svojej dcéry. Naučte ju spoznať svoju hodnotu vo svete preplnenom nerealistickými obrazmi fyzickej krásy. Ukážte jej zdravý postoj k stravovaniu, športu  a starostlivosti o seba samú. Pokiaľ neviete ako na to, siahnite po bezplatnej  príručke „Sama sebou“, ktorú nájdete tu.

 

Zdroj: Kristína G.