Do akej miery môže Vaša túžba po bábätku ovplyvniť jeho počatie? Kedy je skutočne dôvod na paniku a na čo treba myslieť ešte pred tým, ako začnete pomýšľať na mimotelové oplodnenie?
Nie je náhoda, že párov, ktorým sa nedarí prirodzene počať pribúda. Dôvodov tejto neschopnosti môže byť hneď niekoľko. Avšak, nie vždy to môže byť záležitosťou iba našej fyzickej kondície. Vyhľadávaný slovenský špecialista MUDr. Peter Harbulák, PhD., odhaľuje najčastejšie problémy, s ktorými sa v ambulancii stretáva a odpovedá tak na otázky, ktoré nás, nastávajúcich rodičov najviac trápia.
Nie všetky rady bývajú osožné
V dnešnej dobe si vieme veľmi ľahko vyhľadať rôzne informácie a tí „šikovnejší“ si trúfame, už aj bez lekárskeho posudku, stanoviť diagnózu. Kým sa odhodláme navštíviť lekára, myšlienky sa nám sústredia už len na to najhoršie. Veľakrát zbytočne. „Internet je preplnený množstvom informácií. Vie však laik posúdiť, ktoré z nich sú relevantné pre toho či onoho pacienta? Lekár sa stretáva s nespočetným množstvom prípadov, ktoré svedčia o tom, že každý je rozdielny, so špecifickými výsledkami a anamnézami. Tak ako v prípade iných ochorení aj v prípade neplodnosti je potrebný komplexný pohľad odborníka na správnu diagnostiku a určenie liečebného postupu“, začína vysvetľovať a opisovať ideálny postup MUDr. Peter Harbulák, vedúci lekár bratislavského centra GYN-FIV.
Kedy nastáva skutočný problém?
To je otázka, ktorú si kladie s príchodom ťažkostí každý. Existuje celý rad ochorení, ktoré sú spoluzodpovedné za neplodnosť ženy a ktoré indikujú isté komplikácie. Predovšetkým sú to cysty na vaječníkoch, endometrióza, prítomnosť zápalových ochorení, hlavne chlamýdií, myómov maternice či polycystické ováriá. Neraz však prepadajú frustrácii aj celkom zdravé páry, ktoré sú v snažení necelého pol roka. Ako ubezpečuje vyhľadávaný odborník, niekoľko mesiacov nepredstavuje dôvod na predčasnú paniku, obzvlášť ak je par zdravý a netrpí závažnými ochoreniami. „Centrum asistovanej reprodukcie odporúčam navštíviť po prvom roku neúspešných pokusov o otehotnenie pri pravidelnom pohlavnom styku.“ V prípade, že je prítomné niektoré zo spomenutých ochorení, návštevu špecialistu odkladať netreba. Adekvátnu liečbu odporúča MUDr. Harbulák stanoviť, kvôli ich možným komplikáciám a ďalším devastačným účinkom, čo najskôr.
Prírodu neoklameme
Treba mať na pamäti, že genetický materiál u muža a u ženy starne rôzne. Muži si môžu vydýchnuť, u žien si príroda zvolila omnoho prísnejšie pravidlo, ktoré potvrdzuje aj bratislavský gynekológ: „Ženy sú v tomto smere citeľne znevýhodnené. Kvalita vajíčok začína rapídne klesať po 35 roku života. U muža je pokles kvality spermií evidentný až po 50 roku. Napriek tomu, že dnes vyzerajú aj staršie dámy mladistvo a atraktívne, zvnútra starnú rovnako. Po tejto stránke sa, žiaľ, nič roky rokúce nezmenilo.“ Čo v preklade znamená, že aj na to správne vajíčko si treba jednoducho počkať. Riskantné je dlhšie čakať po spomínanej tridsaťpäťke, kedy je odstup medzi vhodnými vajíčkami oveľa, oveľa väčší. „Uvedomujem si, že návšteve špecialistov predchádza množstvo rozmanitých a komplikovaných životných situácií. Napriek tomu odporúčam „nehádzať flintu do žita“ a nevzdať sa pozitívneho naladenia“, uzatvára diskusiu ohľadom ideálneho času na dieťa.
Urobte niečo pre seba a svoje zdravie!
Existuje niekoľko rizikových povolaní, ktoré môžu ovplyvňovať kvalitu genetických materiálov ako u muža, tak i u ženy. Najčastejšie sú tejto hrozbe vystavení zvárači s elektrickým prúdom. Nie najideálnejšie podmienky nachádzame v prípade rádiologických laborantov alebo v prípade pracovníkov s telekomunikačnými zariadeniami. Nebezpečná je tiež práca s anorganickým olovom, kadmiom, ortuťou, pesticídmi, organickými rozpúšťadlami alebo s anestéziologickými plynmi. Obezita, fajčenie, nadmerné požívanie alkoholu, dlhodobé užívanie antikoncepcie, užívanie doplnkov pri aktívnom posilňovaní a cvičení, nosenie telefónov v blízkosti genitálií, tesných odevov a nohavíc, časté saunovanie a príliš časté sedavé horúce kúpele – to všetko sú doposiaľ nepreukázané, ale veľmi pravdepodobné faktory, ktoré môžu mať vplyv na schopnosť reprodukcie. Niekedy stačí iba na určité obdobie zmeniť zabehnutý životný štýl, nechať telu čas, aby sa zregenerovalo, prečistilo a pripravilo.
„Všetci, nielen naši pacienti, by sme sa mali zdravo stravovať, dostatočne športovať, primerane oddychovať. Do našich životov každodenne vstupuje stres a rôzne negatívne civilizačné faktory. Senzitivita na ne je individuálna a eliminovať ich z nášho života je ťažké. Ak sa nedokážeme sami vysporiadať s nadváhou, fajčením, stresom, nie je hanbou vyhľadať i tu odbornú pomoc. Veď urobiť niečo pre seba je vždy pozitívne, bez ohľadu na to, či sa o dieťa snažíte alebo nie“, zdôrazňuje MUDr. Harbulák.
Váš čas – vaše rozhodnutie
Zabudnite na všetky baby Boomy a príklady ostatných. „Každý človek je jedinečná osobnosť a na každého vplýva situácia s neúspešným počatím inak. Samozrejme, že citlivé osoby prežívajú intenzívnejšie toto obdobie a psychická nepohoda môže ovplyvniť liečbu akéhokoľvek problému, liečbu neplodnosti nevynímajúc“, spomína na najťažšie prípady MUDr. Peter Harbulák. „Práve tu je dôležité dôverovať lekárom. Verte alebo nie, majú ten istý cieľ ako páry, ktoré sedia pred nimi na konzultácii.“ Tým nemá na mysli nič iné, ako spoločnú snahu naplniť sen o dieťatku. „Netreba sa báť zdôveriť sa so svojimi pocitmi lekárovi, či psychológovi, špecialistovi práve na túto oblasť. Som rád, že v súčasnej dobe sa rúcajú akékoľvek predsudky a návšteva psychológa už nie je hanbou. Tak ako aj mnohé kliniky vo svete, tak aj tie naše, slovenské, spolupracujú s odborníkmi, ktorí vedia v kritických situáciách fundovane poradiť“, ubezpečuje a uzatvára problematiku, ktorá sa dotýka tých najosobnejších zákutí ľudskej duše.
Pocit vlastného zlyhania sa nikomu nenesie ľahko, ale ako hovorí tento odborník, skôr než prepadneme bezodnej frustrácií, mali by sme problém konzultovať s odborníkom. Dnešná medicína a veda umožňuje aj nemožné. Niet dôvod na prehnanú paniku.