V zime sa nám často nič nechce, sme unavení, chýba nám energia. Zvyčajne to pripisujeme počasiu alebo krátkym zimným dňom. Vedeli ste, že príčinou nášho nepríjemného pocitu môže byť tzv. „syndróm chorej stavby“? Ako vzniká a ako s ním bojovať?
Človek spotrebuje v priebehu jednej hodiny niekoľko desiatok litrov vzduchu a v priebehu celého dňa je to viac ako 1500 litrov. Zároveň veľkú časť života trávime v budovách, v ktorých je nielen množstvo, ale aj kvalita vzduchu často nedostatočná pre správne fungovanie tela a dobrý pocit duše.
Moderné domy, spĺňajúce čoraz reštriktívnejšie požiadavky na energetickú úsporu, sa stavajú tak, aby minimalizovali netesnosti, ktoré spôsobujú tepelné úniky. Nikdy predtým neumožňovali okná, dvere ani teplé steny dosahovať také vysoké izolačné parametre a tesnosť, ako je to dnes. Na jednej strane je to pozitívne, na druhej strane však dochádza k narušeniu prirodzenej cirkulácie vzduchu v interiéri a to núti užívateľov, aby dbali na správnu mikroklímu v miestnostiach.
Ventilácia – dýchanie pre nás aj pre stavbu
Ventilácia je laicky povedané výmena spotrebovaného vzduchu za čerstvý. V zle vetraných interiéroch je množstvo čerstvého vzduchu príliš malé na to, aby sme sa mohli cítiť pohodlne. Klesá aj kvalita vzduchu, ktorý je v miestnosti. Nastáva koncentrácia nečistôt, oxidu uhličitého, vodnej pary a prachu. Nekvalitný vzduch môže viesť k zhoršeniu našej nálady a zapríčiniť rôzne problémy ako bolesti hlavy, podráždenie dýchacích ciest či dokonca nevoľnosť.
Veľmi dôležité je, že nedostatočné vetranie škodí aj samotným budovám. Ak sú okná zarosené, bielizeň nedostatočne schne a vzduch je „stuchnutý“ – je to signál, že miestnosti sú vlhké. Následky tohto javu nie sú viditeľné hneď, ale trvalá vlhkosť je nebezpečná pre dom a najmä pre jeho drevené časti.
Štandardne je každá konštrukcia prispôsobená odovzdávať isté množstvo vlhkosti. Ak nie je zabezpečená potrebná úroveň výmeny vzduchu, vlhkosť ostáva a ničí stavbu. Huby a plesne sa objavujú nielen na stenách ale aj vo vnútri, pod sadrokartónom a omietkami. Negatívne ovplyvňujú zdravie a bezpečnosť ľudí a to aj napriek tomu, že nie sú viditeľné ľudským okom.
Zdroj: Ernestína E.