Skupiny Arzén a Čechomor si zahrajú na spoločnom turné, ktoré štartuje 1. marca v bratislavskej Hant Aréne. Skupina Arzén hrá v zostave Jaro Gažo – spev, Paľo Cabadaj – gitara, Igor Klein – gitara, Jano Heinrich – bicie a Miro Fedor – basgitara. Na aktuálne turné s kapelou Čechomor si chcú Arzén pozvať aj hudobných hostí, medzi ktorými bude určite hráč na klávesové nástroje Luboš Tomaščík. S lídrom a spevákom Arzénu Jarom Gažom sme načreli aj do histórie Arzénu, ale hlavne sme priblížili v rozhovore súčasnosť a plány skupiny.
Ako si prišiel na myšlienku venovať sa folklóru v rockovej podobe a ako vznikla skupina Arzén?
Ako mládenci sme hrávali po skúšobniach v Terchovej len tvrdý rock. Myšlienka prišla od môjho otca, ktorý bol šéfom folklórneho súboru Rozsutec, a jemu napadlo, aby sme spojili rock a folklór. Vo folklóre žijem celý život, hrával som na husličky v súboroch Oravan a Rozsutec ako stredoškolák a aj vysokoškolák. Tak isto Paľo Cabadaj má folklor v krvi, jeho otec dokonca hrával s mojím v spoločnej terchovskej muzike.
Bolo pre teba ťažké presedlať z tvrdého rocku do folklóru, nebránil si sa?
Určite nie, bolo to niečo nové, a hlavne ľuďom sa to páčilo. Mali sme dokonca drzosť osloviť vtedy veľmi populárnu kapelu Bratov Muchovcov, aby s nami nahrali spoločnú skladbu. Tak vznikla skladba Boli to ručičky, ktorá nám definitívne ukázala našu hudobnú cestu. Boli to začiatky 90-tych rokov, a už sme hrali world music.
Boli to ručičky: https://www.youtube.com/watch?v=Y7kSHGlf8MY
Ako dlho funguje Arzén v podobe, v ktorej ju poznáme teraz a koľko máte na konte CD?
Celkovo skupina existuje 35 rokov, ale v spojení s folklórom viac ako 25 rokov. Vydali sme 9 albumov, väčšina má spojenie folklórnych hudobných tém a rocku. Dôležité je, že všetky naše piesne sú pôvodné a používame len hudobné nálady a témy podobné terchovským motívom. Texty sú ľudové, ktoré sami upravujeme.
Spolupráca s Muchovcami bola iste zaujímavá, s kým ešte ste spolupracovali?
Okrem spolupráce to bola riadna škola. Odohrali sme spolu niekoľko sezón v unpluged verzii. Ak môžem za seba hovoriť, tak som sa veľa naučil a som im vďačný. Neskôr sme spolupracovali s Nebeskou muzikou, tiež Terchovci, ale mladí chlapci, ktorých sme my nakopli k tomu, že, fungujú ako world music. Budú s nami účinkovať aj na blížiacom sa turné.
Kto vymyslel spoluprácu so skvelým Čechomorom?
Bol to môj nápad, ale bez ľudí ako je Dušan Drobný, by som ďaleko nezašiel. S Čechomorom sa poznáme už dlhú dobu, dokonca nám krstili jedno s našich CD. Príprava prebiehala už od leta minulého roku, a pevne verím, že to dobre dopadne a nebude posledná.
Ako teda vznikala spoločná pesnička Dievčatko?
Myslel som si, že text je ľudový, ale mýlil som sa. Napísal ho František Mucha, tak som ho poprosil, či ho môžem použiť, a dostal som zvolenie. Pieseň je nahratá na našom ostatnom albume „Teraz nám vyhráva“, ešte bez kapely Čechomor. CD sme počas roka 2018 vypredali, tak vznikol nápad ísť do reedície a zakomponovať aj Čechomor. Poslali sme všetky piesne do Prahy a oni si vybrali pieseň „Dievčatko“. Karel Holas nahral 5-strunové husle, vokály, Franta Černý naspieval druhú slohu, nahral mandolínu a naspievali spoločne vokály a dohrali perkusie.
Čo nám prezradíš o videoklipe k skladbe Dievčatko?
Ústrednú postavu v klipe si zahrala Tereza Labajová zo Žiliny. Ženícha stvárnil Tomáš Čechovič z Michaloviec, člen súboru Stavbár. Ďalej si zahrali Zuzana Chmelárová, Gabriela Martinková a Janka Alexandra Veselá. Komparz doplnili folkoristky Čiperky zo Žiliny, ktoré sa dlhoročne venujú čepčeniu neviest. Kroje a rekvizity pochádzajú najmä zo súkromných zbierok Čiperiek, ako aj súboru Stavbár a Cipovička. Réžiu, kameru, strih aj námet klipu má na konte Katarína Chmelárová s umeleckým menom Coco Loreth. Je to prvý klip tejto mladej umelkyne zo Žiliny, ktorá svoje predstavy a obrazy pretransformovala do celku. Odmalička má vzťah k folklóru a inšpiráciou jej bol práve on a vôbec slovenská krajina.
Arzén – Čechonor: Dievčatko: https://www.youtube.com/watch?v=0aZwvlaR-38&feature=youtu.be
Zahral si si aj v muzikáli, ako si spomínaš na toto obdobie a prijal by si aj dnes ponuku, keby prišla nejaká zaujímavá?
Na muzikál spomínam len v dobrom, či už Hamlet, Cigáni idú do neba, Cirkus svet so SĽUK-om. Hlavne však na Jánošíka v Na skle maľovanom, kde som odohral v Žiline 260 repríz. Tak isto to bola pre mňa veľká škola, a keby prišla ponuka, tak by som porozmýšľal. Naposledy mi volal Jano Ďurovčík, či by som nešiel spievať do Jesus Christ Superstár. Na konkurze sme boli s Lukášom Adamcom, ktorého považujem za výborného speváka. Dal to lepšie ako ja a patrí mu miesto Judáša.
Čo čaká najbližšie skupinu Arzén?
V prvom rade finišujeme s turné, ale potešiteľné je že už máme zaplnený kalendár na letnú sezónu. Máme potvrdené menšie akcie, ale aj veľké akoTopfest, Legendy fest a iné. Momentálne sme vydali nový videoklip Dievčatko aj s kapelou Čechomor. Chceme natočiť záznam z koncertov na turné a vydať live CD. Popri koncertoch so skupinou Arzén, sa venujem aj motivačným koncertom pre základné a stredné školy, tak hudba, hudba, hudba.
Čechomor + Arzén TOUR 2019
1.3. 2019 Bratislava, Hant Aréna
8.3. 2019 Ružomberok, KD Andreja Hlinku
9.3. 2019 Žilina, Dom Odborov
15.3. 2019 Trenčín, Piano Club
16.3. 2019 Nové Zámky, Hala Milénium
Zdroj: Anna Olvecká