Kôpor možno na prvý pohľad nevyzerá ako najvábnejšia bylina na svete, no táto voňavá a predovšetkým zdravá rastlina obsahuje toľko účinných látok, že by sme mu mali venovať väčšiu pozornosť.
Čo obsahuje?
Kôpor má pozitívny vplyv na naše zdravie a vďaka vitamínom i minerálom je nášmu zdraviu nápomocná rastlina. Využiť sa dá ako korenie i liečivý bylina. Jeho sadenie je veľmi jednoduché, problémy s uchytením sa nie sú, nepotrebuje špecifický typ pôdy. Viac živín obsahuje čerstvý ako vysušený kôpor. Obsahuje bielkoviny, vlákniny, vápnik, železo, horčík, fosfor, meď, draslík, sodík, vitamíny A, B, C, kyselinu listovú a ďalšie potrebné živiny, minerály a vitamíny.
Na čo je dobrý?
Pomáha pri tráviacich poruchách, pri problémoch s plynatosťou a so zápchou, zvyšuje chuť do jedla a celkovo zlepšuje trávenie. Nápomocný je aj pri zníženej imunite, chráni bunky pred voľnými radikálmi, má protizápalové a močopudové účinky, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a odvodňuje telo od prebytočnej vody. V tomto jesennom období má blahodarné účinky na celkový organizmus a slúži aj ako prevencia pred chrípkou a prechladnutím, tíši kašeľ. Okrem toho mineralizuje kosti a kĺby, lieči aj kožné ochorenia, upokojuje nervový systém a odstraňuje aj bolesti hlavy a migrény. Podporuje aj tvorbu žalúdočných štiav, u dojčiacich matiek podporuje tvorbu mlieka. Samotná vôňa kôpru je upokojujúca a jedinečná.
Kde sa dá využiť?
Jeho najčastejšie využitie je v podobe korenia slúžiace na dochucovanie polievky, omáčky, mäsa, zaváranín, prívarkov, zemiakového šalátu, nátierok a pod. Táto aromaticky voniaca bylina sa používa aj pri príprave slaných koláčov, chlebov, zvlášť ražných, kde sa kombinuje s rascou. Využiť sa dajú kvety, listy a kôprové semienka. Tie pomáhajú pri nespavosti, kolike i nadúvaní, využiť ho môžete aj v podobe kúpeľa na posilnenie nechtov, žuvaním kôpru budete mať svieži a sladší dych.
Zaujímavosti
Kôpor sa využíval v Starovekom Ríme, kde si ním gladiátori pred zápasom natierali ruky a nohy, aby si tak posilnili svaly.
Zdroje: http://www.peknetelo.eu/korenie/kopor-bylinka-korenie/, http://www.osobne-zdravie.sk/zdravie.4/kopor.6887.html
Foto: http://images.idiva.com/media/content/2013/Aug/dill.jpg