Budete TO chcieť? Bude vás chcieť partner aj napriek tomu, že môžete byť občas náladová? A čo bude iné v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi? To je len pár z mnohých otázok, na ktoré hľadajú odpovede ženy, (nielen) v prechode.
Tak si pekne od začiatku nalejme čistého vína. Pravda je taká, že kadečo bude iné. S dôrazom na slovo iné, pretože niečo môže byť chvíľkovo trochu horšie, ďalšie zase výrazne lepšie. Čo všetko vás čaká? Sloboda bez kontroly Chuť sa nestratí No možno by malo, pretože tak ako kedykoľvek predtým, milovanie a láskanie nielenže utužuje vzťah, pocit blízkosti a spolupatričnosti, ale zároveň v tele spúšťa chemické a biologické reakcie, vďaka ktorým sa uvoľníme, zvláčnieme, upravíme si krvný tlak a celkovo sa cítime lepšie. Poznáte sa. Čo je viac? Žiaduce experimentovanie Môžeme nad tým horekovať, lamentovať, že dobre už bolo, ale dá sa to poňať aj ako výzva na objavenie nových spôsobov, ako sa s partnerom milovať, byť k sebe intímni, nežní. Ak ste si doteraz nikdy poriadne neužili dlhú predohru, teraz nastáva to obdobie! Medzi ušami Dôležité je robiť si aj malé či veľké radosti, stretávať sa s kamarátkami, dopriavať si. Wellness? Určite! Masáže? Áno, áno! A tiež kúry u kaderníčky, kozmetičky aj doma pri toaletnom stolíku. Pre hormonálne zmeny totiž v tomto období prichádzame aj o takmer posledné zvyšky kolagénu, hydratácia je biedna a to, čo doteraz držalo pohromade, začína sa uvoľňovať a vädnúť. Ešteže sa dá všetkému pomôcť správnou cielenou starostlivosťou! Kto pomôže A čo robiť v prípade, že chuť predsa len kolíše, cítite sa pod psa, unavená, opuchnutá, zvädnutá? Určite treba vyhľadať pomoc. Ideálne u svojho gynekológa. „Treba liečiť príčinu, nie dôsledok, preto je podľa mojich skúseností vhodnejšia pomoc ženského lekára než psychiatra, ktorý predpíše antidepresíva, hoci v osobitých prípadoch sa hodí aj psychiatrická pomoc,“ hovorí gynekológ MUDr. Jozef Španka. „Zvyčajne je však vysoko pravdepodobné, že žene za pár dní pomôže správne zvolená hormonálna substitučná liečba,“ dodáva gynekológ. S hormónmi či bez nich? „Hormóny sú telu takmer vlastné a potrebné látky. Na začatie hormonálnej substitučnej liečby však musia byť splnené všetky medicínske kritériá,“ hovorí MUDr. Španka. „Ak nie sú príznaky klimaktéria zásadne vážne alebo je hormonálna substitúcia u ženy kontraindikovaná, máme k dispozícii fytoestrogény či dokonca prekvapivo dobre účinkujúce peľové zrno. Obsahuje látku neestrogénovej povahy – tryptofán, ktorý sa v organizme metabolizuje na serotonín, pôsobiaci antidepresívne, a melatonín, ktorý zasa pomáha zlepšiť spánkový režim. Dostatočný spánok a dobrá nálada sú veľmi dôležité premenné na zachovanie kvality života ženy v postmenopauze,“ pripomína Mudr. Španka.
Tak už viete, ako si aj v klimaktériu zariadiť kvalitný spánok, dobrú náladu a príjemné milovanie? Prechod definitívne nie je žiadna choroba, prechod je nová etapa života, ktorú môžete milovať aj sa v nej veľa milovať! Zdroj: Natália P.
Foto: Shutterstock
|