Prvé teplé dni znamenajú pre väčšinu z nás pozitívny príliv energie, nový začiatok, príjemné chvíle v záhradkách či na terasách obľúbených podnikov. Už od jari je zvýšená koncentrácia peľov a s tým súvisiacich alergií. Práve alergie, ktorými trpí stále viac a viac ľudí, dokážu v tomto ročnom období poriadne znepríjemniť život.
Poznáte to – svrbenie v nose, časté kýchanie, opuchnuté a slzavé oči. Aj to sú príznaky alergie na peľ. Hlavné obdobie alergií začína práve na jar. Súvisí to predovšetkým so zvýšenou koncentráciou peľov v ovzduší. Aj keď alergia je pre mnohých z nás postrachom, pomocou niekoľkých jednoduchých trikov ju môžeme mať pod kontrolou.
Prvá dôležitá zásada je dbať v tomto období na elimináciu peľových čiastočiek na oblečení a tele. Čiastočky peľu sa totiž ľahko zachytávajú napríklad vo vlasoch či na oblečení. Po príchode domov sa preto čo najrýchlejšie prezlečte. Šaty vyperte a osprchujte sa. Dôležité je zmyť peľové čiastočky z tela.
Úľavu od príznakov alergie môžete hľadaj aj v liečivých bylinkách
Protialergénne účinky má napríklad žihľavový čaj. Peľové čiastočky vedia potrápiť sliznice nosa – práve preto svrbí, kýchame a máme sťažené dýchanie. Zvýšená starostlivosť o nos, by mala byť samozrejmosť. Napríklad morská voda zbavuje nosovú sliznicu alergénov z peľov, roztočov, plesní či srsti domácich zvierat. Mangán zabraňuje vylučovaniu histamínu – dôležitého mediátora včasnej fázy alergickej reakcie. Stérimar Mangán chráni nosovú sliznicu pred vznikom alergickej nádchy spôsobenej všetkými druhmi alergénov a zabraňuje rozvoju alergickej nádchy.
Nezabudnite, že ak ste doteraz alergiami netrpeli, ale prejavujú sa u vás príznaky, mali by ste čo najrýchlejšie vyhľadať lekára. Alergici podstupujú liečbu už v zimnom období. Ak ste zistili svoju alergiu len nedávno, nemusíte ju znášať tak dobre ako tí, čo sa liečia dlhodobo. Lekári a v niektorých prípadoch aj homeopati dokážu odporučiť a predpísať tie správne kombinácie liekov, ktoré vám prinesú úľavu a zmiernia príznaky alergie.
Zdroj: Tomáš T.