Orechy sú chutné a zdravé zároveň. Na výber máme niekoľko druhov. Mandle pomáhajú zdravej a čistej pleti, vlašské orechy sú výbornou prevenciou proti rakovine, arašidy zasa znižujú hladinu cholesterolu. Aké pozitíva ešte prinášajú?
Orechy sú dôležitým zdrojom kvalitných bielkovín, vlákniny, vitamínov, mnohých minerálov a rastlinných tukov s obsahom nenasýtených mastných kyselín. To ovplyvňuje náš mozog a aj dĺžku života. Zároveň majú aj omladzujúci efekt. Stačí pár orechov denne a vyhnete sa infarktu a obezite, muži okrem toho podporia svoju mužnosť.
Ak sa bojíte, že priberiete, kdeže orechy obsahujú obrovské množstvo tukov, netrápte sa. Orechy totiž pomáhajú regulovať vašu hmotnosť. Vhodnou stravou si každý z nás môže zlepšiť svoj zdravotný stav, preto zaraďte do svojho jedálnička rôzne druhy orechov. Pozor na prehnané množstvo a tiež na alergie. Veľmi účinne pôsobia na srdce a na mozog.
Vlašské orechy síce obsahujú 70 percent tuku, no dominujú v nich zdravé tuky. Majú omladzujúci účinok, ochraňujú cievy a srdce, znižujú cholesterol a riziko mozgovej mŕtvice. Obsahujú veľa vitamínov ako je horčík, draslík, železo, vitamíny E, A a iné.
Ich častejšia konzumácia sa môže prejaviť v schopnosti sústrediť sa oveľa lepšie.
Mandle prospievajú vlasom, nechtom a pokožke. Spevňujú aj zubnú sklovinu, posilňujú nervovú sústavu. Obsahujú horčík a vápnik. Taktiež bránia vzniku rakoviny hrubého čreva. V mandliach je dokonca viac vápnika ako napríklad v mlieku. Bielkovina mandlí je najvhodnejšou bielkovinou pre pacientov trpiacimi zhubnými chorobami.
Arašidy pomáhajú pri poruchách nervovej sústavy, ale aj pri kožných problémoch a pri problémoch so srdcom. Zároveň majú aj antioxidačné účinky. Olej obsiahnutý v nich dobre pôsobí na nečistú pleť.
Pistácie majú najvyšší obsah železa, obsahujú aj vitamín A, vápnik, meď, draslík a iné. Sú vhodné, aj keď máte problémy s očami.
Kokosové orechy sú vhodné, ak máte oslabenú imunitu. Obsahujú totiž veľa selénu.
Lieskové orechy sú bohaté na vitamín E. Postrúhané orechy sú vhodné pre ľudí s cukrovkou.
Kešu sú zdravšie neopražené. Majú veľmi dobrú sladkú chuť, pretože obsahujú viac cukru ako iné druhy. Okamžite dodávajú energiu. Podieľajú sa tiež na tvorbe spermií.
Konzumáciou orechov sa zníži aj riziko infarktu. Podľa istej štúdie starší muži a ženy, ktorí aspoň päťkrát týždenne jedia orechy, majú riziko smrteľného infarktu o 39 % nižšie.
Denne by sme mali skonzumovať maximálne 20 ks malých alebo 10 ks veľkých orechov.
Muži by sa mali o konzumáciu orechov viac zaujímať. Podporujú totiž svoju mužnosť. Výsledky jednej štúdie hovoria, že ak muži jedia hoci malú dávku orechov každý deň počas 12 týždňov, starajú sa tak o tvar, ale aj vitalitu svojich spermií.
Zdroje:http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/13606-paet-orechov-denne-k-zdraviu/, http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/orechy-udrzuju-stihlu-liniu-chran/180-clanok.html, http://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/13451-orechy-su-to-prave-orechove/
Foto: http://cdn.sheknows.com/articles/2012/01/woman-eating-nuts-410.jpg