Niektorí z nás nízke ranné teploty nevítajú s otvorenou náručou, obzvlášť keď už skoro vo februári sa zdá, že prichádza jar a ortuť na teplomere spadne zase dole. Málokto si už ale uvedomí, do akej miery náhle zmeny počasia alebo nárazový víkendový pohyb na horách ovplyvňujú náš psychický a fyzický stav. Zabrať dostávajú aj naše kĺby, pretože sa o ne zabúdame starať. Stačí pritom dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.
Športom k zdraviu
Možno si spomeniete na víkend či zimné prázdniny, kedy ste plní odhodlania vyrazili na lyže či bežky, užívali si čerstvý vzduch a večer sa cítili, akoby ste žili v inom tele. Nárazový šport má svoje plusy aj mínusy, často sa však po roku vykonávaná aktivita na tele poriadne podpíše. Vtip tkvie v tom, že bolesť svalov sa ozve okamžite, bolesť kĺbov sa však ihneď dostaviť nemusí a vráti sa ako bumerang o pár rokov neskôr. Nadmernou záťažou kĺbov, ako je to aj v prípade športu, sa opotrebováva ich povrch omnoho viac než pri bežnom pohybe. A práve toľko dôležitá chrupavka vplyvom tohto ubúda, čo môže v budúcnosti spôsobovať ťažkosti. Rovnako je tiež nesprávne, ak sa fyzickej aktivite vyhýbame úplne. Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ bolesť iba utlmíme analgetikami, na chvíľku si od nej uľavíme, ale príčinu neodstránime.
Cítim v kostiach, že…
Mnohí ste sa už stretli s človekom, ktorý dokázal predpovedať zlé počasie, pretože to „cítil v kostiach“. Ak pociťujete bolesť v kĺboch, bohužiaľ ide skôr o problém vo vašom kĺbovom aparáte, než o náhle získané nadprirodzené schopnosti. Vedci sa prikláňajú k názoru, že ľudia trpiaci aj ľahkou formou artritídy skutočne cítia zmeny počasia kvôli zmene tlaku vzduchu. Tento tlak, nazývaný atmosférický či barometrický, sa neustále mení, pričom najhoršiu bolesť spôsobuje jeho náhly pokles často spojený aj s poklesom teploty. Z výskumu publikovaného v Annals of the Rheumatic Diseases dokonca vyplýva, že ženy sú fyzicky významne viac citlivé na počasie než muži (62 % opýtaných žien udáva zmeny oproti 37 % mužov).
Zimné mesiace sprevádzané nepríjemnými poklesmi tlaku, chladom a často taktiež našou nepravidelnou fyzickou činnosťou, predstavujú pre kĺby človeka skutočnú záťaž. Inšpirujte sa našimi tipmi – kĺby to ocenia, telu uľavíme a na staré kolená si poďakujeme.
5 tipov ako sa starať o svoje kĺby
1. Udržiavajte svoje kĺby v teple. Dbajte na hrejivé a priedušné oblečenie, ktoré odsáva pot. Do bežeckých a lyžiarskych topánok sa vybavte špeciálnymi ponožkami, ktoré sú na to určené. Ochráňte sa pred chladom, ktorý môže spôsobovať stiahnutie šliach a väzív okolo kĺbov, tie sa potom horšie pohybujú.
2. Pred športom sa rozcvičte, vašim kĺbom pomôže, keď si prekrvíte svaly a ponaťahujete šľachy. Počas prvého dňa športovej dovolenky skôr uberte, pokiaľ nie ste zvyknutí na podobný pohyb. Kroťte taktiež svoju vášeň pre skoky na lyžiach.
3. Zvýšte prísun vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý pomáha pri tvorbe kolagénu a posilňujete imunitný systém.
4. Doprajte kĺbom dlhodobú starostlivosť pomocou výživových doplnkov. Vyberte si taký, ktorý obsahuje nielen kolagén, ale aj dôležitý glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našich chrupaviek a spojivových tkanív.
5. Hýbte sa. Pravidelnou fyzickou aktivitou budete udržiavať svoj pohybový aparát v kondícii. Súčasne predídete nadváhe, ktorá naše kĺby nadmerne zaťažuje.
Zdroj: Darinka