V predchádzajúcej časti sme hovorili o dôležitosti ústnej hygieny v prípade, ak cítite, že sa vaším dychom nie je niečo v poriadku a registrujete zápach z úst. Tu sú ďalšie možnosti, ktoré môžu nepríjemný pach spôsobovať.
Bez cukru k sviežosti
Ak siahnete po mentolkách alebo žuvačke, problém to síce zamaskuje, ale na krátko a príčinu neodstráni. Naopak, ak obsahujú cukor, situáciu ešte zhoršia. Baktérie v ústach totiž fermentujú cukor a pritom vzniká nepríjemný zápach. Preto sa snažte obmedziť sladkosti.
Cukor nahraďte napríklad stéviou.
Všemocná voda
Sliny obsahujú ochranné enzýmy, ktoré pomáhajú ničiť „zlé” baktérie. Ak máte sucho v ústach, väčšinou to ide ruka v ruke so zápachom. Dodávajte organizmu dostatočné množstvo tekutín, aby mohli žľazy správne fungovať, nevynímajúc slinné. Ak vypijete denne optimálnych osem pohárov vody a stále cítite sucho v ústach, sú na mieste ďalšie otázky.
Beriete lieky?
Sucho v ústach je častý prejav pri liečbe niektorými medikamentmi, antihistaminikami, antidepresívami, liekmi na úzkostné stavy a na zníženie tlaku. Požiadajte zubného lekára, aby vám odporučil vhodnú ústnu vodu alebo pastu na tieto stavy, poprípade prípravky na zvlhčenie ústnej dutiny, ktoré nahradia chýbajúce sliny.
Pocit sucha v ústach po prebudení
Môže to byť dôsledok toho, že spávate s otvorenými ústami. Problém mávajú ľudia, čo chrápu, majú zlý zhryz alebo sinusitídu. Po odstránení problémov väčšinou zápach z úst ustupuje.
Chlieb sa je, dych vonia
Podľa odborníkov je halitóza častý jav aj u ľudí, ktorí si strážia líniu tým, že znížia príjem sacharidov a zvýšia príjem bielkovín. Pri nízkej hladine sacharidov sa totiž telo snaží získať energiu z uložených tukov v procese, ktorý sa nazýva ketóza. Počas nej sa hromadia v tele chemikálie – ketóny a tie sa vylučujú dychom. Keďže ide o metabolický problém, ktorý vzniká v žalúdku a nie v ústach, jediné, čo môžete urobiť je, zmeniť stravovacie návyky.
Lepší čaj ako káva
Čaj viac ako len upokoji myseľ po namáhavom dni v práci. Podľa posledných výskumov vplýva pozitívne aj na halitózu. Ukázalo sa, že polyfenoly obsiahnuté v čiernom a zelenom čaji zabraňujú rozmnožovaniu baktérií, ktoré spôsobujú zápach z úst. Keď budete mať nabudúce pocit, že sa od vás kolegyňa odvracia, dajte si šálku čaju. Bez cukru!
Okoreňte si život
Kardamóm je sladká exotická korenina, ktorá sa používa najmä v indickej kuchyni a je známa silným antibakteriálnym účinkom. Už v dávnej minulosti sa používala ako prirodzený osviežovač dychu. Niet divu. Rastlina obsahuje cineol – silné prírodné antiseptikum, ktoré zabíja baktérie a teda aj nepríjemný zápach. Majte vždy poruke pár zrniečok kardamómu a používajte ho ako zdravšiu alternatívu k žuvačke a mentolkám. Podobne funguje aj fenikel.
Autor: -aka-