Zeleninový záhon vyliečia bylinky

Niektoré rastliny na seba vplývajú priaznivo, iné rast okolitých spomaľujú. Aj preto musí dobrý pestovateľ premýšľať, ako a čo najvhodnejšie kombinovať. Nenápadne, no veľmi účinne v záhonoch alebo na okrajoch hriadok pôsobia liečivé rastliny, koreniny a niektoré druhy kvetov.

 

Podobne ako vo voľnej prírode, na lúkach či v lesoch vidíme rásť rôzne rastliny na malom priestore v priateľskom spolunažívaní, aj v záhrade môžeme využiť priaznivé susedské pôsobenie. Je známe, že niektoré rastliny sa navzájom podnecujú,  iné sa doslova neznášajú. Veľmi dobre na seba vplývajú zelenina a liečivé rastliny. Ponúkame niekoľko príkladov, ktoré vám spríjemnia i skrášlia záhradkárčenie.

Materina dúška slúži na lemovanie hriadok, pôsobí proti voške listovej, slimákom.

Koriander zlepšuje a zvýrazňuje chuť cvikly, hlúbovín, uhoriek aj zemiakov

Levanduľa odpudzuje listové vošky, je vhodná k rôznym kvetinám, na lemovanie hriadok.

Mäta pieporná priaznivo vplýva na rast šalátu a rajčín.

Rumanček pravý slúži na lemovanie hriadok zelenín, priaznivo pôsobí najmä na cibuľu, lepšie rastie.

Saturejka odpudzuje vošky zo všetkých okolitých zelenín, najmä z fazule, šalátu a hlúbovín.

Šalvia lekárska slúži na lemovanie hriadok, odpudzuje vošku listovú a slimáky.

Yzop lekársky pomôže v hriadkach ohrozených voškou listovou a slimákmi.

Aksamietnica čiastočne odpudzuje škodcov kapusty – mlynárika kapustového, kvetárku kapustovú, skočku kapustovú, slizniaky a pod. Vysadená v mise okolo ovocných stromov odpudzuje vošku krvavú.

Púpava  má vynikajúce liečivé  účinky, no do zeleninových či okrasných záhrad nepatrí. Vylučuje totiž etylénový plyn, ktorý spomaľuje rast okolitých rastlín. Preto je potrebné likvidovať ju aj s koreňom, najlepšie ešte pred kvitnutím.

Autor: -aka-