Aj krásne nohy môžu skrývať vážny problém

Aj krásne nohy môžu skrývať vážny problém

Pociťujete občas kŕče v nohách, trápia vás pocity nepokojných,  ťažkých, ba až olovených  nôh?  Patríte k tým, čo mávnu rukou a unavenými nohami sa nezaoberajú, nanajvýš siahnu po striedavej sprche, obkladoch, výživových doplnkoch či chladivom obklade? Ignorovanie  tu nepomôže, môže totiž ísť o závažné chronické žilové ochorenie (kŕčové žily – varixy), ktorého sa už „nezbavíme“.

 

Nemáme čas ísť k lekárovi, ťažkosti pripisujeme náročnému zamestnaniu, veku či hmotnosti, často aj dedičnosti.  Ak však pociťujeme opísané ťažkosti, opuchajú nám členky, prípadne sa objavia zmeny na koži, mali by sme bez odkladania navštíviť všeobecného lekára, ktorý nás pravdepodobne odporučí angiológovi alebo cievnemu chirurgovi. Kŕčové žily na dolných končatinách sú zapríčinené vzpriameným postojom človeka a sedením na stoličke. Zvieratá tento problém nemajú, rovnako sa takmer nevyskytujú v kultúrach, kde nepoznajú sedenie. Vo vyspelých krajinách vznikajú u väčšiny dospelej populácie, častejšie u žien ako u mužov.

 

Zákernosť ochorenia

Chronické žilové ochorenie je zákerné aj tým, že ho nevidno. Charakterizujú  to rôznorodé chorobné stavy žíl dolných končatín. Ich pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny. Postupne sa rozvíjajúci zápal sa začína drobnými, fialovomodrými, pavučinovými podkožnými žilkami,  pokračuje viditeľnejšími  zhrubnutými kŕčovými žilami a vrcholí komplikovanejšími opuchmi až veľmi nebezpečnými a bolestivými vredmi predkolenia.

 

Čo sa deje v žilách?

Žily dolných končatín majú ťažkú úlohu: musia dopraviť krv k srdcu opačným smerom, pričom  čerpacia funkcia srdca je tak ďaleko od neho už dosť oslabená. Ak majú žily stenčené steny, pod tlakom krvi sa rozťahujú. Situáciu skomplikujú aj nefunkčné  žilové chlopne, ktoré majú za úlohu zabrániť spätnému toku krvi. Vtedy sa krv, ktorá mala prúdiť smerom nahor,  v žilách hromadí, prúdi pomaly alebo sa dokonca vracia naspäť. Žily sú akoby kľukaté, vytvoria sa žilové uzly, ktoré sa vydúvajú až na povrch kože, zvyčajne na strane lýtok a vnútri predkolenia a stehien.

 

Čo je nebezpečné?

Keď sa tok krvi v žilách dolných končatín spomaľuje, zastavuje a prestane byť plynulý, je to nebezpečné pre celý srdcovo-cievny systém. Rovnako ako stav, keď sa krv odrazu rýchlo „rozbehne“. Štruktúra žilovej steny stráca pružnosť, je priepustnejšia, môžu sa vytvárať bolestivé opuchy sprevádzané spomínanými subjektívnymi ťažkosťami. Zároveň je koža horšie vyživovaná, svrbí, je napätá, menej odoláva bežným poškodeniam, ľahšie vznikajú rany a horšie sa hoja.

 

Terapia

Zápalové chronické žilové ochorenie sa vyvíja postupne a dlho. Liečba musí byť komplexná a celoživotná. Základom je správna životospráva,  odborník  sa podľa  stavu žíl rozhoduje o ďalšom postupe. Zvyčajným prvým krokom je kompresívna terapia, ktorá nahrádza nedostatočnú činnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, zabraňuje preplňovaniu povrchového žilového systému a urýchľuje krvný prietok končatinami. Prakticky ide o kompresívnu bandáž, kompresívne pančuchy a návleky, ako aj o prístrojovú kompresívnu liečbu. Ďalšími štádiami liečby sú medikamentózna terapia  (podávanie  venofarmaka),  sklerotizačná a chirurgická terapia.

 

Starajte sa o žily

  • Ak musíte dlho stáť či sedieť, robte si krátke prestávky, prejdite sa alebo aspoň krúžte nohami v členkoch. Odporúča sa dokonca športovať: vhodné sú športy, pri ktorých sa rytmicky hýbe členok a zároveň pracujú lýtkové svaly (plávanie, turistika, beh, tanec, bicyklovanie a pod.).
  • Nevhodné sú športy s otrasmi, kde dochádza k spomaleniu žilového návratu (tenis, zjazdové lyžovanie, vzpieranie). Pozor: stav zhoršuje aj prekladanie nôh pri sedení.
  • Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, saunám, opaľovaniu či horúcim voskom na epiláciu dolných končatín.
  • Jedzte veľa vlákniny a menej nasýtených tukov, dodržiavajte aj pitný režim, predchádzajte zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.
  • Tesné oblečenie tlačí na žily a bráni žilovému návratu.
  • Nenoste obuv s vysokými opätkami a bez opätkov. Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3- až 4cm podpätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.
  • Zakaždým, keď je to možné, vyložte si nohy – podporíte žilový návrat. Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, opuchy, kŕče alebo sa vaše žily stanú viditeľné, vyhľadajte lekára.

Autor: -aka-