Hoci je jeseň farebné a štedré obdobie roka, môže so sebou prinášať aj pocity ľahkej melanchólie a smútku za letným slniečkom. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť zbytočným smútkom, je robiť si radosť.
To však neznamená, že sa musíte vybrať na cestu okolo sveta, ani si kúpiť najdrahšie auto, ktoré ste videli. Nemusíte si tiež dopriať róbu od vychyteného módneho návrhára, ako hollywoodske hviezdy. A predsa môžete zažívať obyčajnú ľudskú radosť. Zaveďte si každodenný zvyk malých milých akcií. Vďaka nim budete zažívať pocit príjemného luxusu, hoci aj za pár drobných. Môže to byť zastávka na kávičku a koláč v obľúbenej kaviarni cestou z práce, alebo návšteva kníhkupectva, či iného obľúbeného obchodu, kde si kúpite peknú drobnosť do domácnosti, knižku, tričko, rúž alebo čokoľvek, čo poteší vašu dušu. Môže to byť aj zastávka v stánku, odkiaľ si odnesiete farebný bublinkový a pritom zdravý nápoj vo veľkom pohári so slamkou.
Aké účinky má čaj
Zastaviť sa po každodennú dávku čaju má však aj iné ako len psychologické účinky. Čaj je totižto vynikajúcim „ životabudičom“. Čierny čaj obsahuje látky, ktoré posilňujú činnosť srdcového svalu, a tak znižujú riziko kardiovaskulárnych chorôb, ale obsahuje tiež stimulanty pôsobiace na nervový systém. Človek sa preto po požití čaju cíti bdelý, zvyšuje sa jeho aktivita a chuť do života. Zelenému čaju sa navyše pripisuje protirakovinový účinok.
Ako vznikli bublinky
Bublinkový čaj bol vymyslený na Taiwane v Taichungu, v 80. rokoch minulého storočia. Takže hoci bublinkové čaje nemajú siahodlhú históriu, predsa len už sú riadnym „dospelákom“. Väčšina bublinkových čajov pozostáva z čierneho alebo zeleného čaju zmiešaného s ovocím alebo mliekom. Do tejto zmesi sa pridávajú žuvacie tapiokové guľôčky, tzv. perly alebo ovocné želé najrôznejšej príchute, farby a tvaru. Bublinky vznikajú vďaka energickému pretrepávaniu pri príprave, ktoré na povrchu nápoja vytvorí bohatú penu.
Príchute sa dodávajú vo forme prášku, ovocného sirupu či ovocnej drene. Čaj, do ktorého sa pridávajú, môže byť horúci alebo naopak dobre vychladený. V Taiwane do týchto čajov veľmi často pridávajú aj vanilkový extrakt, med alebo cukor. Avšak vždy až na záver prípravy nápoja. Najrozšírenejšie ovocné príchute, ktoré sa na prípravu buble tea používajú, sú jahoda, jablko, mango, citrón, melón, liči, broskyňa, ananás… a mnoho ďalších. Tapiokové perly zvané „boba“ sú malé kúsky gumovitej konzistencie, ktoré sa vyrábajú z koreňa manioku, čo je druh sladkých zemiakov, ktoré sa pestujú v tropickom pásme. Takisto sa používajú kúsky želé, pripravované z fermentovanej kokosovej vody, spracované do rôznych tvarov, najčastejšie s ovocnými príchuťami.
Najdôveryhodnejšia historka o vzniku tohto nápoja je tá, ktorá tvrdí, že prvý buble tea vznikol v čajovni Chun Shui Tang v Taichungu. Zakladateľ čajovne Liu Han-Chieh vraj pozoroval, ako japonskí turisti pripravujú a podávajú ľadovú kávu. Tento postup potom aplikoval aj na prípravu čaju.
Ako išiel buble tea do sveta
Taiwančania sami hovoria, že pitie čaju v podobe Bubble tea je uvoľnený a neformálny spôsob prípravy, servírovania a konzumácie čaju, čo je v ostrom kontraste s rafinovaným a obradným štýlom tradičného čajového umenia, ako ho poznáme z ázijských kultúr. Táto inakosť a kúsok rebelantstva ho priam predurčuje pre mladých ľudí. Ale najmä pre mladých duchom, ktorí neustále radi objavujú niečo nové. Takže vôbec nejde o počet prežitých rokov.
Faktom zostáva, že úspech, ktorý zaznamenal v Taiwane sa rýchlo začal šíriť po svete. A to aj vďaka turistom, ktorí ho priniesli, ako inak, do Spojených štátov. Odtiaľ bol už len krôčik, aby sa Bubble tea dostal aj na starý kontinent. Dnes môžeme nájsť obchody, či bary venované výhradne príprave bublinkových čajov takmer všade. Po celom svete začali vznikať rôzne reťazce. Do našich končín zavítal priamo z Londýna, kde sa spojila ázijská tradícia spolu s dobre známou láskou Angličanov k čaju. Pravý bublinkový čaj si môžete u nás kúpiť v Bubbleology baroch v nákupných centrách. Bublinkové čaje obľubujú najmä ženy – tínedžerky, mladé mamičky, či úspešné podnikateľky. Medzi 2600 rôznymi kombináciami, ktoré sa dajú vytvoriť si vyberie skutočne každá, bez ohľadu na vek či záujmy. Mladšie ročníky obľubujú viac ovocné príchute. Zrelé ženy sa už neboja kombinovať mliečne príchute s ovocnými, obľubujú vanilku, ktorá do života vnáša závan zmyselnosti a požívačnosti, či kokos, ktorému sa pripisujú mnohé zdravotné účinky. V oblastiach, kde sa kokos pestuje, sa často pre tieto účinky nazýva stromom života.
Plné antioxidantov
Ak účinky kvalitného sypaného zeleného či čierneho čaju spojíme s ďalšími ingredienciami, môže vzniknúť mimoriadne chutný, ale aj výživný a povzbudzujúci nápoj. Podmienkou je, aby všetky zložky mali výhradne prírodný základ. Nesmú byť použité žiadne umelé farbivá , konzervanty ani iné aditíva. Tak ako je to v bublinkových čajoch od Bubbleology.
Základom energetickej rady je zelený jazmínový čaj, ktorý zvyšuje imunitu. Obsahuje látky nazývané antioxidanty. Tieto napádajú voľné radikály, ktoré narúšajú zdravé bunky v tele, a tým môžu spustiť rôzne druhy chorôb. Čo sú záhadné antioxidanty? Antioxidanty sú látky, ktoré si telo vyrába, ale potrebuje ich aj dopĺňať z potravy, aby ich malo dostatok. Dokážu totižto „opraviť“ poškodené bunky. Sú to rôzne látky: bežné vitamíny A, C alebo aj E, minerály ako zinok či selén, karotenoidy alebo flavonoidy. Tieto všetky obsahuje edícia čajov Active Lifestyl, ktorá stavia na bylinky, korenie a svieže ovocie.
Endless energy je čaj s príchuťou ananásu a bazalky. Bazalka je bohatá na silice, ktoré pôsobia na nervový systém, takže je veľmi účinná na stres a únavu. Zlepšuje trávenie, pomáha pri nespavosti či migréne. Ananás sa považuje za účinný spaľovač tukov, keďže obsahuje bromelín, ktorý napomáha tráveniu. Má tiež pozitívny vplyv na pokožku.
Perfect mood obsahuje grapefruit a kardamón. Kardamón upokojuje nervy, odbúrava stres a považuje sa aj za afrodiziakum. Grapefruit je ovocie s vysokým podielom vitamínu C. Posilňuje imunitu, čím bojuje s častým prechladnutím a virózami. Pripisujú sa mu tiež detoxikačné účinky.
Brain massage je zelený čaj ochutený citrónom a citrónovou trávou. Citrónová tráva (alebo citronela) má antioxidačné, antiseptické a antibakteriálne účinky. Podporuje koncentráciu a pamäť. Nuž a citrón je dobre známy malý zázrak, s vysokým obsahom vitamínu C.