Gravid joga – blahodarné cvičenie s rastúcim bruškom

Ste tehotná a rozmýšľate, čo by ste pre seba a pre svoje dieťatko spravili? Máme pre vás tip, cvičenie upravené presne pre budúce mamičky.  Vyskúšajte gravid jogu!

 

Tehotenstvo je všeobecne považované za stav šťastia a harmónie. Budúce mamičky s nadšením pozorujú týždeň po týždni rastúce bruško a sú plné očakávania z príchodu bábätka. Hoci tehotenstvo patrí medzi jedno z najkrajších období ženy, zaraďujeme ho aj do obdobia hormonálnych zmien. Hormóny sú často príčinou ranných nevoľností, zvýšenej únavy, problémov s trávením a tiež ovplyvňujú chute a aj psychický stav ženy. Preto pocity šťastia niekedy striedajú strach , úzkosť alebo plačlivosť.

Je známe, že joga vedie k harmónii tela, duše a ducha, čo ju robí výnimočným a nenahraditeľným cvičením. Gravid joga je cvičenie špeciálne upravené tak, aby rešpektovalo všetky zmeny, možnosti a potreby budúcich mamičiek. Výhodou je, že vôbec nie je podstatné či ste sa už joge venovali aj predtým alebo nie. Začať s ňou môžete v podstate hocikedy. Ak ste sa rozhodli začať práve počas tehotenstva, mate dobrú zámienku, aby ste pokračovali aj po ňom. Ak ste jogu cvičili predtým veselo pokračujte. Dajte však pozor, aby ste nepodceňovali svoj nový stav. Prijmite nové zmeny a cvičte s vedomím nového života vo vás.

Aj keď je joga odporúčaná ako veľmi vhodné cvičenie, mala by sa praktikovať až po súhlase lekára. Mamičkám, ktoré s gravid jogou začínajú počas tehotenstva, sa odporúča začať až po prvom trimestri, pričom je pre všetky tehotné ženy vhodné  úplne vynechať cvičenie v čase medzi 11. – 13. týždňom, kedy je zvýšené riziko spontánnych potratov.

Ak ste sa rozhodli cvičiť, treba dodržiavať určité zásady. Pred jogou približne dve hodiny nejedzte, pretože telo využíva energiu na spracovanie potravy a plný žalúdok je často pri cvičení zbytočnou prekážkou. Ideálne je cvičiť ráno a večer. Ranná joga spraví deň krajším a energia z cvičenia vás sprevádza po celý deň. Večerná hodina zase pomáha uvoľniť celodenné napätie a pripraví na kvalitný spánok. Počas cvičenia treba prehĺbiť dýchanie, hlavu držať nad úrovňou srdca, nezaťažovať brušné svaly, nerobiť obrátené pozície a v žiadnom prípade nezadržovať dych. Preto odporúčam budúcim mamičkám navštíviť kurzy gravid jogy vedené skúsenou lektorkou, ktorá poučí o bezpečnosti počas cvičenia. Už po prvej hodine väčšinou odchádzajú budúce mamičky uvoľnené a s dobrou náladou. Avšak k viditeľným výsledkom je potrebná pravidelnosť a určitá dávka sebadisciplíny. Tá by ale nemala vychádzať z nútenia a výčitiek svedomia, ale z vnútornej potreby cvičiť. Najdôležitejšie je počas celého cvičenia počúvať svoje telo a dať na svoje pocity. Jogu prerušte hneď ako pocítite bolesť, kŕče alebo dostanete závrat.

Zdroj: Michaela S.