Prečo sa pleti chlad nepáči?

Dážď, chlad, hmla, vietor, neskôr aj mráz a prekúrené miestnosti. To všetko dokáže z našej pleti odčerpať značnú vitalitu a zásoby živín. Poradíme vám preto ako sa o ňu správne starať – aké krémy, séra, čistiace prípravky, respektíve prírodné zložky v kozmetike hľadať – aby vaša pleť aj v nastávajúcich mesiacoch zostala dobre vyživená a stále krásna.

 

Keď nám počasie “pomáha“ vyzerať staršie

Ako chladnejšie dni pribúdajú, babušíme svoje telá do teplejšieho oblečenia, no naša tvárová pleť ostáva odhalená a nechránená. Od tohto momentu môžeme na sebe pozorovať určité zmeny. U niekoho takmer nenápadné, u iného absolútne značné, nemožno ich prekryť a vidieť ich aj pod dokonalým make-upom. „Funkcia mazových žliaz v pokožke sa s pribúdajúcim chladom pozastavuje a kožná bariéra sa preto stáva oslabená, pleť má tendenciu začervenievať sa, vyschýnať, alebo svrbieť a napínať. Ak tieto prejavy ignorujeme, výrazne tým prispievame k poškodzovaniu pleti, skoršiemu nástupu vyčerpania a rýchlejšiemu starnutiu. Preto je správne zvolená pleťová starostlivosť počas jesene a zimy dôležitým faktorom v anti-agingu“, vysvetľuje Henrieta Martinková, expertka na výživu pleti a slovenská zástupkyňa certifikovanej prírodnej kozmetiky ANNEMARIE BÖRLIND.

 

Čistenie pleti v zime a PO NOVOM!

Pri výbere vhodného prvého kroku systematickej starostlivosti, teda čistenia, zaváži nielen osobná preferencia, ale aj váš typ pleti a jej potreby.

  • Pre normálnu, mastnú a zmiešanú pleť je vhodný čistiaci gél.
  • Čistiace emulzie sú zase vhodné pre citlivú, náročnú a zrelú pokožku.
  • Pre suchú pokožku s nízkym obsahom tuku odporúčame čistiace mlieko.

 

Peelingovať či nepeelingovať v zime?

Aj na to sme dostali radu skutočne nad zlato. „V chladnejšom počasí odporúčam siahnuť skôr k šetrným, mimoriadne jemným peelingom, ktoré nedráždia ešte viac už beztak precitlivenú pokožku. Odumreté kožné bunky najlepšie odstraňujú prírodné enzýmy v enzymatickom peelingu (prášková konzistenica). Nie je to exfoliačný peeling, čiže neobsahuje častice, ktoré by pokožku dráždili a narúšali. Nečistoty a odumreté bunky odstraňuje tak, že ich rozpúšťa. Zároveň aktivuje bunkovú obnovu v pokožke a dodáva jej živiny“, odporúča ďalej odborníčka.

 

Krémy v zime sú o lipidoch

Naša pokožka je potiahnutá hydrolipidným filmom. Ak však teploty klesnú pod osem stupňov Celzia, prirodzená schopnosť kožných mazových žliaz produkovať maz, a teda vytvárať tento film, klesá. „Preto treba pokožke dodávať tieto lipidy externe. Ideálne sú na to krémy a séra, ktoré majú konzistenciu emulzie, predovšetkým dvojfázové séra a šejky v kombinácii voda a olej. Poskytujú pleti dostatok lipidov a vlhkosti“, hovorí Henrieta Martinková, ktorá najradšej odporúča tieto šejky s kyselinou hyalurónovou, alebo z pomarančových kvetov, ružových kvetov, či s aloe vera. Vraj preto, že tieto jednoduché prísady dokážu v spojení s olejmi hotové zázraky a doslova na počkanie.

 

Masky pre hĺbkové vyživenie

Ochranu pred vonkajšími vplyvmi zabezpečujú tiež kvalitné prírodné masky. „Zohrávajú významnú rolu v boji proti starnutiu a ich výhodou je, že obsahujú látky okamžite pripravené preniknúť do najhlbších vrstiev pokožky. Nanášajú sa na pleť v hutnejšom množstve, aby si z nich mohla pleť odčerpať toľko živín, vlahy, minerálov a látok, koľko len potrebuje. Niekedy to môže po nanesení vyzerať tak, akoby ich pleť „zhltla“ a odčerpala za pár sekúnd. Vtedy si môžete byť istí, že ste naniesli výživu v hodine dvanástej a vaša pleť to už naozaj neodkladne potrebovala“, dodáva odborníčka z kozmetického domu ANNEMARIE BÖRLIND. Ak siahnete po kvalitnej nezmývateľnej anti-aging krémovej maske s obsahom sečuánskeho korenia, ktoré, na rozdiel od komerčného botoxu, paralizuje určité väzby v pleti prirodzene a bezpečne, dosiahnete dokonalé spevnenie, vyhladenie a regeneráciu už za pár nocí. Áno, aj toto dokáže čistá príroda a niektoré ingrediencie, ktoré by ste našli aj vo svojej kuchyni.

 

Pred zimou chránime oči aj pery

Pokožka v okolí očí je mimoriadne citlivou oblasťou, je tenká a má najväčšie sklony k tvorbe vrások. Lenže, ako upozorňuje Henrieta Martinková, nie je jediná, ktorá v zime potrebuje špeciálnu pozornosť. „Aj naše pery a ústne kontúry si vyžadujú v zime kvalitné výživné produkty. Nemajú totiž mazové žľazy a ešte aj vlhkosť sa z nich vyparuje omnoho rýchlejšie. Odporúčam preto používať prírodné prípravky na očné okolie a ústne kontúry bohaté na oleje a vosky. Doslova omladzujúce zázraky na počkanie dokážu urobiť krémy s obsahom extraktov z plamatky zelinnej, vzácnej bielej hľuzovky, botanickej kyseliny hyalurónovej, vitamínov a už raz spomínaného sečuánskeho korenia“, vyratúva na záver spomedzi cenných ingrediencií špecialistka pre oblasť prírodnej kozmetiky.

Zdroj: Mária H.