Ráno nikomu nevonia z úst po konvalinkách, to je jasné. Obvykle však stačí niečo malé zjesť, napiť sa vody, umyť zuby a je po probléme. Ale to vám vydrží iba pár hodín. Čo potom?
Zápachom z úst alebo halitózou trpí až 25 % populácie. Jeho príčinou je väčšinou spôsobený bakteriálnym rozkladom organických zvyškov v ústnej dutine. Pri ňom vznikajú prchavé zlúčeniny síry, a práve tie sú zodpovedné za povestný nepríjemný pach z úst. V 80 % prípadov treba príčiny halitózy hľadať priamo v ústach, preto by prvá cesta mala viesť v tomto prípade do zubnej ambulancie. Zvyšných 20 % môže signalizovať chorobu a bude si vyžadovať dôkladnejšie vyšetrenie.
Zubná hygiena je základ
Najúčinnejšou prevenciou proti halitóze je správna a pravidelná ústna hygiena. Najčastejšími príčinami sú zápachu z úst rozkladajúca sa strava v medzizubných priestoroch, fajčenie či pitie kávy, zubné kazy, nedostatočná hygiena a z toho vyplývajúce ochorenia ďasien, parodontitída, zápalové ochorenia krčných mandlí, tráviace problémy či užívanie liekov, ktoré môžu ovplyvňovať mikroflóru ústnej dutiny a iné ochorenia. Všetky tieto faktory treba brať do úvahy a riešiť problém komplexne. Ak je príčinou zápal ďasien, treba urobiť dentálnu hygienu, ktorá by mala byť samozrejmosťou u zubára alebo dentálnej hygieničky minimálne dvakrát do roka. Ďalšou príčinou halitózy môže byť nosenie tzv. zubného strojčeka, ktoré sťažujú čistenie ústnej dutiny a jednoduchšie sa na nich a na zuboch usádzajú povlaky a zvyšky stravy. Hygiena musí byť vtedy obzvlášť dôkladná.
Medzizubné kefky nie sú na parádu
Častokrát je chyba aj ak si nečistíme medzizubné priestory. Do týchto priestorov sa dostáva strava a ak nie je odstránená, začína sa rozkladať, čo spôsobí zápach. Na čistenie medzizubných priestorov sa používa dentálna niť, ale ešte lepšie sú medzizubné kefky, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostiach. Lekár poradí, aké sú pre vás najvhodnejšie. Vhodným doplnkom sú aj ústne vody a špeciálne zubné pasty, ktoré vám odporučí váš zubár.
Čistota jazyka
Mäsitý povrch jazyka je živná pôda pre škodlivé baktérie a tie sú častou príčinou halitózy. Mnohí to však nevedia, a preto pri ústnej hygiene na čistenie jazyka zabúdajú. Na odstránenie nepríjemného povlaku z jazyka používajte mäkkú zubnú kefku alebo špeciálny nástroj na to určený. Jazyk si čistite vždy smerom od koreňa jazyka ku špičke raz denne. Na trhu sú už dostupné aj zubné kefky, ktoré majú na jednej strane klasické štetinky na čistenie zubov a na druhej strane plôšku na odstránenie povlaku z jazyka. Ak pri nákupe kefky zainvestujete, vráti sa vám to v podobe bezchybného dychu.
Navštívte lekára
Vzorne sa staráte o chrup, čistíte si pravidelne jazyk, dodržujete všetky zásady na napriek tomu obmedzujete rozprávanie na minimum, len aby nikto nezacítil váš dych? Je to signál, že niečo nie je v poriadku. Chronická halitóza môže byť aj dôsledkom sinusitídy, zahlienenia, ale aj vážnejších ochorení ako je diabetes, gastrointestinálne ochorenia, problémy s obličkami či pečeňou. Ak máte podozrenie na niektoré z týchto ochorení, navštívte lekára. Telo nie je hlúpe. Treba počúvať jeho signály.
Autor: aka