Helichrysum italicum (Slamiha talianska) je bylinkou so silnými antioxidačnými účinkami a účinkami proti starnutiu. Je to pravdepodobne jedna z bylín, ktorej účinky si zamilujú všetky dámy a rozhodne o ne nebudete chcieť prísť. Obsahuje silné zložky, ktoré pleť omladzujú a zároveň pomáhajú redukovať začervenanie.
Slamiha talianska, u nás tiež známa aj ako slamienka, rastie predovšetkým v oblastiach južnej Európy odkiaľ pochádza a kde sa produkuje najväčšie množstvo vzácneho slamienkového oleja. Slamienka je príbuznou sedmokrásky, má krásne žlté lupienky a výraznú vôňu. Hovorí sa jej aj kvet nesmrteľnosti, nakoľko si svoj vzhľad uchováva aj po vysušení. Prvé záznamy o tejto rastline pochádzajú z gréckych a starovekých rímskych čias, z doby, kedy svojich bohov uctievali aj touto bylinkou. Dnes sa zo slamienky vyrába najmä esenciálny olej, ktorý sa pridáva do prípravkov zameraných na starostlivosť o pokožku i vlasy, do luxusných parfumov, no zo samotnej bylinky sa varieva aj čaj.
Ako slamienkový olej „funguje“?
Za popularitu slamienkový olej vďačí predovšetkým svojmu zloženiu. Obsahuje totižto niekoľko veľmi účinných zlúčenín, ktoré robia veľa pre naše zdravie i krásu. Zo všetkého najviac môžeme spomenúť najmä antioxidanty, ktoré pomáhajú redukovať molekulárne poškodenie pokožky vplyvom voľných radikálov. Okrem antioxidantov však slamienkový olej obsahuje aj vitamíny, ktoré pokožka potrebuje pre správnu regeneráciu.
O slamienkovom oleji sa tiež hovorí, že ide o bylinný wellness olej, ktorý podporuje imunitný systém. Stačí si len pár kvapiek esenciálneho oleja pridať do kúpeľa, aromalampy alebo do horúcej vody a nechať odparovať, zatiaľ čo vy si budete užívať príjemnú vôňu a relax. Tiež je o ňom známe, že má silné čistiace vlastnosti, obzvlášť pomáha potláčať potenie, čo dokážu oceniť športovci i tí, ktorí sa nadmerne potia.
Vo všeobecnosti tiež platí, že slamienkový olej je vhodný aj na ošetrenie, zmiernenie a liečbu väčšiny kožných problémov. Ak siahnete priamo po kvalitnom a čistom esenciálnom oleji, tak pamätajte, že po správnosti by sa mal používať vo veľmi malom množstve – ideálne je rozriediť ho s iným nosným olejom (mandľovým, avokádovým, arganovým, kokosovým olejom a pod.)
Vnútorné a vonkajšie použitie slamienky
Historicky sa slamienka používala a dodnes aj využíva v bylinkárstve na liečbu mnohých vnútorných stavov, a teda problémov. V tomto prípade si však treba uvedomiť, že slamienkový olej nie je odporúčaný a vhodný na vnútorné použitie! Používa sa len sušená rastlina, nakoľko esenciálne nie sú odporúčané na vnútorné užívanie.
Čaj zo slamienky však pomáha zmierňovať žalúdočné problémy, ako je žalúdočná nevoľnosť, strata chuti do jedla a poruchy žlčníka či pečene.
A čo vonkajšie účinky slamienky? Slamienkový esenciálny olej pomáha znižovať výskyt jemných liniek, vrások a iných známok starnutia, ako sú napríklad starecké škvrny či hyperpigmentácie. Má protizápalové účinky, ktoré dokáže oceniť napríklad aknózna pokožka. Redukuje začervenanie i zápal, ktorý je spájaný s kožnými ochoreniami ako je rosacea či ekzém. Slamienka urýchľuje proces hojenia pokožky a pomáha znížiť riziko vzniku jaziev (napr. po akné). Dokonca slamienkový olej pomáha zlepšiť tón pleti a jej textúru.
Účinky slamienkového oleja dokáže oceniť:
- zrelá pleť,
- pleť so sklonom k akné (aknózna pleť),
- citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu,
- pokožka náchylná na kožné problémy.
Ak chcete využívať účinky slamienkového oleja aj vy, tak ho stačí zaradiť do svojej bežnej rutiny. Odporúča sa slamienkový esenciálny olej zriediť s iným olejom a tak používať na ošetrenie pokožky. Zopár kvapiek esenciálneho oleja tiež môžete pridať do pleťových a telových produktov alebo siahnuť priamo po prípravkoch s obsahom slamienkového oleja.
Zdroj obrázku: Lipatova Maryna / Shutterstock.com