Vianoce bez vianočného stromčeka by neboli Vianocami. Deťom je to jasné ako facka, ale rodiča už len pri predstave, ako sa pachtí s dvojmetrovým pichľavým ihličnanom z obchodu domov v preplnenom autobuse, chytá triaška po celom tele. Čo takto vyskúšať auto?
Prevážanie vianočnej jedličky na streche alebo vo vnútri vozidla má svoje pravidlá. Inak by sa vám ľahko mohlo stať, že pri prudkom brzdení pošlete nesprávne upevnený stromček cez sklo rovno do kabíny auta pred vami. To by asi pre nikoho nebolo príjemné vianočné prekvapenie.
Jedlička na streche
Aby sa zo symbolu Vianoc nestala nebezpečná zbraň, treba byť pri jeho prevážaní maximálne opatrný. Nielen kvôli bezpečnosti, ale aj preto, že stromček môže zašpiniť a poškodiť interiér vozidla. Ak chcete stromček naložiť na strešný nosič, otočte ho špicou dozadu. Inak by odpor vzduchu mohol polámať vetvičky.
Stromček by mal byť umiestnený tak, aby nepresahoval boky auta a nezasahoval ani dopredu nad čelné sklo. Upevňovacie popruhy je lepšie prevliecť priamo cez kmeň, nie cez konáre. Ak si chcete domov doviezť naozaj veľký strom, nezabudnite si skontrolovať maximálne zaťaženie strechy a nosiča. V každom prípade venujte fixácii nákladu dostatok času a starostlivosti.
Upínacie popruhy
Pozor na to, čím stromček upevníte. Gumové alebo elastické lanká, povrazy a expandéry s háčikmi sú na prevážanie vianočných stromčekov nevhodné. Ukázal to crashtest nemeckého automobilového klubu ADAC, pri ktorom stromček najprv pripevnili bežnými gumovými popruhmi a potom upínacími popruhmi.
Výsledok? Pri náraze v rýchlosti 50 km/h stromček s hmotnosťou 32 kilogramov zafixovaný gumovými popruhmi preletel cez kapotu dopredu. Pri skutočnej nehode by tak stromček mohol ohroziť iných účastníkov cestnej premávky. Stromček priviazaný upínacími popruhmi oproti tomu zostal pri náraze bezpečne na streche. Dôležité je zafixovať popruhy tak, aby zabránili sklznutiu nákladu zo strešného nosiča.
Reflexná tabuľa
Pokiaľ nemáte strešný nosič, neostáva vám nič iné, ako previezť vianočný stromček v interiéri vozidla. Sklopením zadných sedadiel získate väčšiu úložnú plochu. Za predné sedadlo je vhodné položiť drevenú dosku, o ktorú sa kolmo oprie spodná časť stromčeka. Zabránite tým prepichnutiu sedadla pri prudkom brzdení alebo náraze.
Pod stromček by ste mali podložiť fóliu, aby ste ochránili poťahy a čalúnenie. Pred naložením ho treba previazať konármi ku kmeňu a prichytiť k okám v batožinovom priestore. Pokiaľ je stromček dlhší a presahuje vozidlo o viac ako 40 centimetrov, musíte nechať pootvorené piate dvere (kufor) a pripevniť na jeho konci reflexnú tabuľu s červeno-bielymi pruhmi. Dbajte na to, aby nezakrýval svetlá a evidenčné číslo, inak by ste mohli dostať pokutu.
Poistenie stromčeka
Myslite na to, že v prípade dopravnej nehody sa na vianočný stromček podobne ako na iný prevážaný nadrozmerný náklad nevzťahuje povinné zmluvné poistenie. „Ak sa pri dopravnej nehode poláme, škody vám zo zákonnej poistky poisťovňa nepreplatí,“ upozorňuje riaditeľ Groupama poisťovne a. s., pobočka poisťovne z iného členského štátu Tomáš Kalivoda.
V rámci havarijného poistenia je možné pripoistiť poškodenie vecí osobnej spotreby pri preprave. Musia však byť správne umiestnené a pripevnené v batožinovom priestore alebo strešnom boxe. „Ak sú dodržané tieto podmienky, vzťahuje sa poistenie aj na stromček. Určite však nie, ak je pripevnený na streche,“ dodáva T. Kalivoda.
Autor: Adéla