Štyridsiatka je pre mnohé ženy životným míľnikom. Deti sú odrastené, niektoré už opustili rodinné hniezdo, vzťah u niektorých zamrzol na bode mrazu a práca už tiež nie je pre ženy to, čo im prináša radosť a naplnenie. Žena sa tak ocitne na štartovacej čiare ďalšej fázy svojho života. Do toho niektoré už od 35 rokov začína trápiť klimaktérium a s ním spojené fyziologické zmeny. Ako nájsť radosť zo života a udržať si krivku váhy na stabilnom mieste?
Niektoré ženy môže prechod začať trápiť už okolo 35. roku života. S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znižuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa nemusia prejaviť u každej ženy rovnako. Obdobie, kedy žena prechádza menopauzálnymi zmenami, zvykneme označovať rôznymi pojmami:menopauza,prechodalebo klimaktérium. Pojmy menopauza a klimaktérium sa zvyknú často zamieňať. Klimaktérium označuje celé obdobie prechodu, zatiaľ čo menopauza tvorí len jednu fázu tohto obdobia – poslednú menštruáciu.
Zmeny hormónov v tele ženy
Klimaktérium završuje pohlavný cyklus ženy, ktorý súvisí so zmenou hladín hormónov v tele. Ženské vaječníky pomaly prestávajú produkovať progesterón a estrogén. Dôsledkom toho sa menštruácia predlžuje až sa napokon úplne zastaví. Menej estrogénu u žien a menej testosterónu u mužov spôsobuje, že sa tuk v tele posúva do stredu tela, zatiaľ čo opúšťa ostatné oblasti tela. To je jeden z dôvodov, prečo môžete byť trošku „nadýchanejšie“ uprostred, kým ostatné časti sa toľko nemenia.
Prečo ženy po 40 priberajú?
Existuje viac dôvodov, prečo ženy po 40. roku priberajú. Niektoré sú genetické, iné sú spôsobené prirodzeným starnutím a iné priamo súvisia s výberom životného štýlu. Ku štyrom najdôležitejším patria hormóny, dedičnosť, slabší metabolizmus a strata svalovej hmoty. Čo je ešte dôležité vedieť, po 40. roku života nastane v ženskom metabolizme hneď niekoľko zmien. Po prvé, klesá bazálny metabolizmus, čo je hodnota, ktorá udáva množstvo energie na udržanie všetkých vitálnych funkcií človeka. Po druhé, počas cvičenia žena vydáva menej celkovej energie. Ak teda viac jete, menej cvičíte a stretávate sa s väčším množstvom stresu, budete pravdepodobne rýchlejšie priberať na váhe.
Cvičenie minimalizuje dopady klimaktéria
Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy má rôznu a širokú škálu klientov. A tiež antistarnúci program, ktorý je veľmi vhodný aj pre ženy v klimaktériu.
„Stretávam sa s názorom, že klimaktérium je zranenie, ktoré narúša možnosť ženy cvičiť. Podľa môjho názoru je to však skôr len zmena akéhosi hormonálneho hospodárstva (destabilizácia) v tele ženy. Možnosti cvičiť to neovplyvňuje. Pokiaľ ide o prínos tréningu, resp. rast svalov alebo úbytok tuku, to je výrazne ovplyvnené produkciou hormónov. Cvičenie (najmä silové) pozitívne vplýva na imunitu a vitalitu tela a tiež výrazne stimuluje hormonálnu rovnováhu. Znamená to rýchlejší a výrazne jednoduchší priebeh klimaktéria,“ hovorí Ľuboš Gsch. Tréning teda môžeme podľa jeho slov vnímať aj ako prostriedok minimalizácie dopadu klimaktéria na telo aj pocity ženy.
Klimaktérium a cvičenie? Určite áno
Ženy trápia počas klimaktéria najmä návaly horúčav a tiež priberanie. S tým je však možné pomôcť vhodnou stravou a tiež športovaním. Pri športovaní by si žena mala vybrať aktivitu, ktorá ju bude baviť a na ktorú sa bude tešiť. Šport totiž produkuje aj hormóny šťastia. Navyše sa pri takýchto aktivitách stretnete s inými ľuďmi (najmä ženami) a môžu vzniknúť nové priateľstvá, aktivity a plány. Pokiaľ ide o samotný tréning a jeho frekvenciu, mal by prebiehať v akomsi štandardnom rozmere: „V maximálnej miere preferujem posilňovanie, pričom ideálna dávka tréningu, je 3 až 4 jednotky týždenne. Podmienkou je však to, že sa žena na tréning musí cítiť.“
Zdroj: Andrea Č.