KÚPIŤ ČI NEKÚPIŤ SI VLASTNÉ BÝVANIE?

Úrokové sadzby na hypotékach výrazne narastajú, čo mnohých odrádza od vlastného bývania. Platí, že dostupnosť bývania pre mladých sa zhoršuje a „mama hotel“ budú chcieť využívať ešte dlhšie. Problémom nie sú len vysoké mesačné splátky, ale aj maximálny limit úveru, ktorý banka poskytne. Vyššie splátky zase môžu dostať do úverovej pasce ľudí, ktorí už úver na bývanie majú a fixácia na hypotéke sa im končí v najbližších dvoch rokoch. Ako pristupovať k hypotéke dnes, na čo sa pripraviť? Kúpiť či nekúpiť si vlastné bývanie?

 

DOSTUPNOSŤ BÝVANIA SA ZHORŠUJE  

Úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch narástli v komerčných bankách počas jedného roka násobne. Najlacnejšie sadzby, a to jednoročné, sa už dostali nad 3 %, pričom pred rokom ponúkali banky hypotekárne úroky s desaťročnou fixáciou za 0,99 %. „Dostať sa ku kúpe nehnuteľnosti je aktuálne ťažšie nie iba pre vysoké mesačné splátky, ale aj pre maximálny limit úveru, ktorý sa znížil parametrom DSTI (ukazovateľ schopnosti spotrebiteľa splácať úver), ten totiž určuje maximálnu výšku mesačnej splátky,“ upozorňuje Matej Dobiš, analytik Finančného kompasu. Menia sa dva najvýznamnejšie parametre pri kúpe nehnuteľnosti pomocou úveru. Jedným z nich je cena nehnuteľnosti a tou druhou cena za požičané peniaze.

 

JE POKLES CIEN NEHNUTEĽNOSTÍ PRÍLEŽITOSŤ?

Koncom minulého roka sa prvýkrát od roku 2019 začali ceny nehnuteľností na bývanie hýbať smerom nadol a mnohí v tom zacítili príležitosť. Podľa Mateja Dobiša však tento trend neplatí plošne a pre všetky typy nehnuteľností. „Reálny pokles nehnuteľností je vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať. Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy na úrovni od 2 do 4 % v prípade novostavieb a 6 % v prípade starších nehnuteľností. Ceny nehnuteľností sa často zvyknú označovať ako nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty,“ vysvetľuje.

 

KÚPIŤ ALEBO POČKAŤ? 

Oplatí sa počkať a využiť prípadne ešte väčší pokles? Podľa Maroša Ovčarika, PARTNERS odborníka na investovanie, áno. „Makroukazovatele naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Posledný kvartál minulého roku už ceny nehnuteľností začali klesať a úrokové sadzby na hypotékach sa strojnásobili oproti svojim historickým minimám zo začiatku roku 2022. To všetko hrá v prospech ďalšieho poklesu cien nehnuteľností, uvádza. Aj pri nehnuteľnostiach však platí, že predpovedať s istotou ich budúci vývoj je nemožné, podobne ako pri akciách. „Pokiaľ človek plánuje nehnuteľnosť vlastniť roky, dobrou správou je, že ceny nehnuteľností v dlhých horizontoch rastú. A pokiaľ nehnuteľnosť kupuje na bývanie a nie na špekuláciu, ani prípadný dočasný pokles jej hodnoty by ho nemal výraznejšie vyrušiť,“ dodáva.

 

OD VLASTNÉHO BÝVANIA ODRÁDZA HYPOTEKÁRNY SENTIMENT

Dekádu sme boli zvyknutí na znižovanie úrokových sadzieb a pojem refinancovanie hypotéky bol spojený so znižujúcou sa úrokovou sadzbou. To dnes v mnohých vyvoláva tzv. hypotekárny sentiment a súčasne aj obavu z narastajúcich úrokových sadzieb na hypotékach. „Tí, čo už hypotéku majú, napríklad desať a viac rokov, zažili obdobie, keď sa úrokové sadzby pohybovali na úrovni 4 až 5 % a aj vyššie. A zvládli ho. Čo vidím ako väčšiu neistotu, je skokový nárast splátky hypotéky u ľudí, ktorým sa skončí fixácia s nízkymi úrokovými sadzbami v nasledujúcich dvoch rokoch. No aj na ten sa dá vopred pripraviť,“ upozorňuje Ivana Mikitová, odborníčka na osobné financie. Väčší problém vidí aj pri mladých ľuďoch, ktorí vlastné bývanie dlhodobo odkladajú. „Ideálny moment na kúpu nehnuteľnosti neexistuje, rovnako ako pri investovaní. Zabezpečenie vlastného bývania je jedna zo základných potrieb a vždy bude výhodnejšie vlastniť nehnuteľnosť ako si ju prenajímať. Navyše, fixácia, ako aj úroková sadzba sa v priebehu 30 rokov niekoľkokrát zmenia. Takzvaný normál v tomto prípade neexistuje. Hypotekárny sentiment by nemal byť dôvodom, aby sme menili naše sny a plány,“ dodáva.

 Zdroj: Paulína N.