Horúce dni sú pre nás všetkých náročné a nepríjemné. Dvojnásobne to platí pre malé deti. Teploty v aute môžu rýchlo stúpať a vytvárať nebezpečné prostredie, ktoré môže vážne ohroziť ich zdravie, bezpečie a dokonca aj život. Šikovní žiaci prihlásili do programovacej súťaže ENTER Programiáda výnimočný projekt Baby defender, ktorý rodiča upozorní, keď v horúčave zabudne svoju ratolesť v aute. Môže zachrániť život všetkých batoliat a malých detí. Ak ste o ňom ešte nepočuli, čítajte ďalej!
Detský organizmus je v lete v nebezpečenstve!
V aute sa teploty môžu v priebehu niekoľkých minút dramaticky zvýšiť. Aj pri miernej vonkajšej teplote dokáže teplota v interiéri dosiahnuť nebezpečnú úroveň, ktorá môže viesť k úpalom a dokonca aj úmrtiu. Malé deti sú zvlášť citlivé na teplo, pretože ich telesná termoregulácia ešte nie je taká efektívna ako u dospelých. Ich schopnosť udržiavať si optimálnu teplotu tela je obmedzená a môžu sa rýchlo prehriať.
Preto je absolútne neodpustiteľné nechávať deti bez dozoru vo vozidle počas horúcich dní. No položme si ruku na srdce, desíte sa aj vy, že sa vám to môže stať? Náročná práca a povinnosti v domácnosti predsa len môžu spôsobiť, že zabudnete svoje dieťa v aute. Na tento stresujúci problém sa pozreli žiaci Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom, ktorí za pomoci mini počítača micro:bit vytvorili projekt Baby Defender. Ich projekt, ktorý má za cieľ zachraňovať životy malých detí, prihlásili do súťaže ENTER Programiáda. Vo svojej kategórii si odniesli bronzovú medailu a zároveň aj Cenu verejnosti.
Baby defender: Projekt, ktorý môže zachraňovať životy
Baby Defender (v preklade ochranca bábätka), je projekt zameraný na vývoj a výrobu inteligentného monitorovacieho systému, ktorý slúži na sledovanie a ochranu detí vo vozidlách. Jeho hlavným cieľom je prevencia nešťastných udalostí spojených s ponechaním detí v horúcom aute. Systém Baby Defender je navrhnutý tak, aby pomáhal rodičom a opatrovateľom udržiavať bezpečie detí v aute. Jeho hlavnou súčasťou je senzor umiestnený v detských sedadlách, ktorý monitoruje prítomnosť dieťaťa a teplotu v interiéri vozidla. Ak vyhodnotí, že je teplota v aute kritická, spustí sa alarm, ktorý vyšle signál do druhého micro.bitu rodičovi.
„Nápad vytvoriť tento projekt vznikol v hlave kolegu, ktorý má malé dieťa a veľmi sa bojí toho, že si zabudne dieťa v aute. Dali sme hlavy dokopy a spolu sme vymysleli Baby defender. Vznikol preto, aby pomohol rodičom, ktorí zabudnú dieťa v aute najmä v letných dňoch,“ povedala Janka Malá, učiteľka slovenčiny a vedúca CZŠ tímu zo Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom.
Projekt Baby Defender je zameraný na zvýšenie povedomia a prevenciu tragických udalostí spojených s ponechaním detí v horúcom aute. Vyhliadky na takéto inovatívne technológie sú sľubné a môžu výrazne prispieť k zlepšeniu bezpečnosti detí. Šikovný CZŠ tím by bol rád, ak by sa dostal ich projekt do praxe a stal sa súčasťou všetkých detských autosedačiek.
Micro:bity ako vzdelávacia pomôcka
Micro:bit je malý programovateľný počítač určený na ľahké a zábavné učenie programovania. Tento mikropočítač je menší ako mobil a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Pýtate sa, čo sa s ním dá robiť a ako ho využiť počas hodín informatiky?
Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, počúvať hudba, riešiť matematické zadanie, merať teplota, svetelnosť iných zariadení a mnoho ďalšieho. Obmedzenia by ste hľadali iba veľmi ťažko. Micro:bity poskytujú množstvo príležitostí na učenie zábavnou formou. Môžu sa tiež využívať na vytvorenie asistenčných produktov pre zdravotne znevýhodnených alebo pomôcky pre udržanie zdravého životného štýlu.
Micro:bity do každej slovenskej školy!
Micro:bity môžu deti nadchnúť pre informatiku a programovanie. Nadačný program Telekomu pri Nadácii Pontis vyhlásil výzvu pre základné a stredné školy. Ak sa do nej školy zapoja, získajú sady micro:bitov, ich príslušenstvo a školenie k nim úplne zadarmo. Chcete, aby vaši žiaci, deti, či vnúčatá vykročili do modernej doby s digitálnymi zručnosťami?
Motivujte školy, aby sa zapojili do grantovej výzvy a získali pre svojich žiakov micro:bity. Na výzvu je vyčlenených až 30 000 eur. Školy si môžu podať žiadosť o poskytnutie finančnej podpory do 20.6.2023. Všetky dôležité informácie o grantovom programe nájdete na Nadačný fond Telekom (nadacnyfondtelekom.sk)
Zdroj: Barbora R.