Konečne svieti slniečko a príroda sa prebúdza do krásy. Dlho bola ponurá, sivá a fádna. Rovnako ako naše telo a vlasy. Po každej zime, nech už je suchá, mrazivá, zasnežená alebo bez bielej periny, potrebuje naše telo viac starostlivosti.
Potrebuje opäť načerpať energiu, naštartovať sa a zbaviť rôznych nedostatkov, ktoré sme počas zimy „nachytali“. A týka sa to aj vlasov. Pod rôznymi pokrývkami hlavy, ktoré sme nosili, dosť trpeli. Trpeli ale, aj keď sme čiapku nenosili. V oboch prípadoch treba vrátiť korune krásy jej silu, lesk a ľahkosť, aby bola opäť krásna. Prostriedkov je veľa.
Je jedno, či sa spoľahneme na produkty z drogérie, lekárne alebo na domáce recepty, vlasom, ktoré v zime trpeli, určite pomôžeme. Počas zimy bojujeme s dvomi extrémami, buď sú vlasy veľmi suché, alebo mastnejšie ako inokedy. Na oba problémy však existujú osvedčené recepty.
Suchým vlasom pomôže roztlačený zrelý banán alebo avokádo zmiešané s olivovým olejom, raz týždenne 20 minút robí zázraky. Mastným vlasom zas pomôže vyšľahaný bielok s pár kvapkami citrónovej šťavy. Postup je rovnaký. A ak vlasy elektrizujú, „do pozoru“ ich dostane vosk na vlasy, určite prestanú poletovať sem a tam.
Po zime sa vo vlasoch často objavia lupiny a môžu za to aj prekúrené miestnosti bez potrebnej vlhkosti. Rovnaký efekt však spôsobuje časté sušenie vlasov sušičom. Ak sa chcete lupín zbaviť, siahnite po hydratačných šampónoch, vlasových vodách a mliekach, ktoré pokožku hlavy ozdravia.
Čo rozhoduje, aby boli vlasy krásne
Kvalitný šampón
Aby boli vlasy zdravé a krásne, mali by sme ich umývať kvalitným šampónom a doplniť ho vhodným kondicionérom. Vyberať treba podľa kvality vlasov. Na suché vlasy nie je vhodný silný kondicionér.
Vitamínové kúry
Vlasom treba dopriať vitamínové a hydratačné kúry. Obsahujú výživné látky, ktoré prenikajú do hĺbky kutikuly a spevňujú ju. Kozmetický trh ponúka špeciálne prípravky na každý typ vlasov. Po nanesení balzamu či vitamínovej kúry sa vlasy nepochybne ľahšie rozčesávajú a netvoria sa na nich drobné trhlinky. Výživná maska ochráni vlasy aj pred vplyvmi ovzdušia a zabráni štiepeniu ich končekov.
Farbenie vlasov
Farbenie vlasov a trvalá ondulácia sú tiež procedúry narúšajúce povrchovú vrstvu vlasového vlákna. Spôsobujú jeho vysúšanie, oslabujú ho a v extrémnych prípadoch to vedie až k vypadávaniu vlasov. Je preto vhodné po každom farbení použiť vyživujúcu a zvláčňujúcu masku s esenciálnymi olejmi. Tieto oleje dodajú suchým vlasom vlhkosť a lesk.
Časté umývanie
Časté a nešetrné umývanie vlasom neprospieva. Bezprostredne po umytí vlasy síce vyzerajú hydratované, ale voda sa z nich veľmi rýchlo vyparí.
Vyhnite sa teplovzdušnému sušeniu
Horúci vzduch a dlhé sušenie sušičom vlasy vysušuje a nenávratne poškodzuje. Rýchlo síce uschnú, ale ak sa ich vrchná vrstva spáli, sú nepoddajné, bez lesku a pružnosti. Teplotu treba radšej nastaviť na nižší stupeň a nesušiť vlasy zbytočne dlho.
Výživa z potravín
Aby boli vlasy zdravé a pekné, jedálny lístok by mal rozhodne obsahovať vitamíny skupiny B, C a E. Obsahujú ich fazuľa, cereálie, zo zeleniny najmä kapusta, špenát, pšeničné klíčky a orechy, tiež vnútornosti, celozrnný chlieb, syry, mlieko, droždie, hydina a citrusové plody.
Príroda v škatuľke
To je tiež spôsob, ako doplniť organizmu, najmä vlasom, to, čo mu chýba. Pomôžu výživové doplnky, ktoré sú kombináciou vitamínov, aminokyselín a stopových prvkov, vo vlase obnovujú tvorbu keratínu a naštartujú zdravý rast vlasových korienkov. Vlasy zrekonštruujú, spevnia, dodajú im lesk, objem aj silu rásť. Navyše ich pôsobenie na organizmus sa prejaví aj na nechtoch, zlepší sa pokožka a podporí sa celková imunita organizmu. Účinok sa často prejaví už po mesiaci.
Autor: M.Z.
Foto: Ingimage