Viac matkou alebo moderátorkou? Kuchárkou či cukrárkou? Miriam Kalisová zvláda všetko ľavou zadnou. Prečítajte si o tom viac!
Popri pracovným povinnostiam sa stíhate venovať i pečeniu, svojmu blogu a napísali ste kuchársku knihu. Ako a kedy Vás napadla myšlienka podeliť sa o svoje nápady z kuchyne?
Kuchársku knihu som písala asi rok a veľmi ma potešilo, aký je o ňu záujem. Vlastne to vymysleli „moje ženy“ na sociálnych sieťach. Stále mi vraveli, že by som mala napísať kuchársku knihu, že sa im moje recepty páčia, a tak som si povedala, že to skúsim a som veľmi vďačná za priazeň, akú mi prejavili. Moja kniha má už na Facebooku 25 000 fanúšikov, čomu sa neskutočne teším.
S akými reakciami na Váš blog a knihu sa stretávate?
Maminky sa z mojich receptov veľmi tešia, čo zase veľmi teší mňa. 🙂 Úprimne, nečakala som až taký záujem a priazeň a o to viac som za to vďačná. Všetka táto podpora ma ženia vpred, a tak premýšľam, ako ozvláštnim moju ďalšiu kuchársku knihu. Snáď sa všetky nápady podarí zrealizovať.
A ako to vyzerá u Vás doma v kuchyni? Pripravujete svojej dcérke „zdravé menu“?
Myslím, že dieťa si zaslúži kvalitné jedlo a vedenie k dobrým stravovacím návykom. Nejde totižto len o jedlo, ktoré má aktuálne na tanieri, ale aj o budúcnosť. To, ako a čo deti naučíme jesť, si so sebou berú do dospelosti. Práve preto sa snažím, aby aj mňa Miuška videla jesť zdravé potraviny a bola som pre ňu príkladom.
Stane sa aj Vám, že niekedy zhrešíte?
Samozrejme, občas áno. Nemyslím si totiž, že by človek mal byť askétom. Dôležité je, aby väčšinu dňa jedol racionálne. Potom sa tie prehrešky až tak „nepočítajú“. Ja napríklad nedám dopustiť na klasické slovenské zabíjačkové dobroty, ktorými rada zhreším.
Sú pre Vás zdrojom nápadov i slovenské foodblogerky?
Mám rada mnohé slovenské foodbogerky, ale mám pocit, že môj štýl je úplne iný. Najväčšie TOP blogerky sú pre mňa Stvory z Kuchyne a Lulus bakery. Dokonca som bola pri tom, keď Lucka s tortami začínala a odvtedy urobila kusisko skvelej práce.
Ste bio-pozitívna? 🙂
Áno, ale v takej zdravej neasketickej forme. Je pravda, že keď bola Miuška malá, kupovala som výlučne biozeleninu a biomäso. Ale teraz je už vo veku, kedy sa nezbláznim, keď v obchode nemajú niečo bio.
Ak sú suroviny zdravé a viac „bio“, často sa to odráža na ich cene. Dá sa nejakým spôsob táto finančná náročnosť zredukovať?
Myslím, že ich vyššia cena je oprávnená, keďže sa pri ich pestovaní nemôžu používať hnojivá a postreky, a tak je to vo výsledku prácnejší a náročnejší proces.
Maminky sú často tak časovo vyťažené, že nie vždy si nájdu čas na domáce vyváranie a vypekanie pre svoju rodinu. Máte nejakú radu, ako sa to dá stihnúť?
Zastávam názor, že všetko je otázkou priorít. Ja som si povedala, že do troch rokov urobím maximum pre to, aby mala moja dcéra kvalitnú a zdravú stravu. Odkedy chodí do škôlky, tak cez týždeň robievam len večere a varievam cez víkendy. Vtedy varíme spolu, tak je to pre nás aj taký milý čas strávený spolu. Takýmto spôsobom spojí človek príjemné s užitočným – pripraví domácu stravu a zabaví dieťa.
Nedožaduje sa Vaša dcérka sem-tam i niečoho nezdravého?
Mia ľúbi čokoládu a ja s tým nemám absolútne žiaden problém a vôbec jej ju nezakazujem. Dnes dostať kvalitné čokolády a myslím, že od istého veku deťom netreba sladkosti úplne zakazovať. Treba len starostlivo vyberať a držať to v rozumnej miere. Mia tiež miluje sušené hrozienka a keby som pred ňu postavila čokoládu a hrozienka, hrozienka zje ako prvé. 🙂
Už druhý rok ste ambasádorkou projektu Domestos pre školy, ktorý bojuje za zlepšenie podmienok na slovenských školách a škôlkach. Prečo je podľa Vás hygiena pre deti nevyhnutná a je nutné udržiavať ju aj v kuchyni?
Na hygienu nedám dopustiť. Vždy, keď prídeme z vonku, alebo ideme robiť s jedlom, automaticky si ideme umyť ruky. To sú veci, ktoré by podľa mňa mali deti robiť úplne bez premýšľania, len ich to treba naučiť. Preto sa mi myšlienka projektu Domestos pre školy páči – umožňuje, aby sa deti návykov, ktorým sa naučili doma, nemuseli vzdávať ani v škole a mali čo najlepšie hygienické podmienky.
Pristupujete k starostlivosti o čistotu Vášho domova s pribúdajúcimi rôčikmi Mii inak? Snažíte sa napríklad, aby sa viac zapájala a pomáhala Vám?
Miuška už od malička rada umývala riady a podlahy. Má taký maličký mop s vedierkom a vždy pri „upratovaní“ narozlieva dookola veľa vody, ale neprekáža mi. Deťom treba dovoliť robiť „dospelácke“ veci, ale samozrejme pod dohľadom a zabezpečiť bezpečnosť. A vďaka tomu, že vzťah k čistote si pestuje už od mala, čím je staršia, tým viac sa zapája, pomáha mi a robí to veľmi rada.