Ako byť fit aj v zime

Verili by ste, že človek, ktorý sa dožije sedemdesiatky, strávi počas svojho života smrkaním a huhňaním takmer šesť rokov? Podľa štatistík máme plný nos minimálne dva až trikrát do roka, naše deti šesť až deväťkrát. Vybrali sme pre vás niekoľko  tipov, ako zvládnuť vírusové nástrahy a byť fit.

Ani málo, ani veľa  
Názor, že keď je vonku zima, treba sa posilniť dobrým jedlom, neobstojí. Labužníci si pochutnávajú na mastných jedlách a odôvodňujú to tým, že keď je zima, telo spáli viac energie. Nie je to pravda. Termoregulačný systém tela spotrebuje v zime rovnaké množstvo kilojoulov ako v lete. Na začiatku zimy by ste sa určite nemali pokúšať ani o nejakú beztukovú diétu. Nedostatok vitamínu E, ktorý sa nachádza najmä v rastlinných olejoch, totiž vyvoláva poruchy v takmer všetkých bunkách imunitného systému.

Každý deň vitamíny  
Denne by sme si mali dožičiť päť porcií čerstvého ovocia alebo zeleniny. Jesť zdravo nemusí byť nákladné, bežné ovocie a zelenina sa dá kúpiť za slušnú cenu. Nie každý však zje odporúčané množstvo zeleniny a ovocia, sú ľudia, ktorí by do seba nedostali zeleninový šalát ani za nič. V takom prípade je vhodné v predchrípkovom období siahnuť aj po vitamínoch v potravinových doplnkoch.

Umelé alebo prírodné?
Účinné sú oboje. Vitamíny, minerály a výživové doplnky na prírodnej báze sú však biologicky dostupnejšie, t.j. pre organizmus nie sú cudzie, ľahšie sa vstrebávajú a nezaťažujú tráviace ústrojenstvo. Ak si vyberáte v lekárni, mali by ste vedieť, že dôležitá je tzv. galenická forma vitamínov a minerálov. Tablety s postupným uvoľňovaním a vďaka tomu s predĺženým účinkom, toľko nezaťažujú tráviace ústrojenstvo.

Aj spánok zvyšuje imunitu
Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne 4 až 5 hodín spánku denne. Už po jedinej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Určite by ste sa nemali vzdávať spánku v prospech nočných filmov. Opakovaný spánkový deficit znižuje obranyschopnosť organizmu a aj našu pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.

Sliznice volajú po tekutinách
Sliznice dokážu odolávať bacilom pod podmienkou, že sú  neustále vlhké. A to dosiahneme pitím približne dvoch litrov tekutín denne. Dbajme na ich dostatočný prísun aj v chladnejších mesiacoch. Väčšina ľudí pije málo, lebo im v zime chýba pocit smädu. Pri nádche sa odporúča piť dva až tri litre vody denne. Telo sa ľahšie zbaví vírusov vykašliavaním hlienov a smrkaním.

Prírodné antibiotiká
Najlepším prírodným antibiotikom je cesnak, ktorý má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové a imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní. Ráno si nasekajte nadrobno strúčik cesnaku, dajte na lyžičku, zalejte troškou medu a prehltnite bez hryzenia. Dožičte si živý jogurt s vysokým obsahom baktérií Lactobacillum acidophilus a Bifidobacterium bifidus, vhodné je aj acidofilné mlieko, bryndza, kefírové mlieko.

Imunita zo špajze  
Aj kel patrí medzi potraviny, ktoré posilňujú imunitný systém. Dodáva telu betakarotén, ktorý podporuje produkciu bielych krviniek a posilňuje ich schopnosť bojovať s choroboplodnými zárodkami. Aj banálna nádcha totiž „vystresuje“ náš  imunitný systém tak, že sa spotrebuje až 60 percent zásob vitamínu A v tele. Dodávať ho možno hojnou konzumáciou mrkvy, červenej, žltej a tmavozelenej zeleniny, ružovými grepmi. Nedostatok zinku je často dôvodom zvýšenej náchylnosti na rôzne infekcie. Zinok sa nachádza v ovsených vločkách, strukovinách, tvrdom syre, mäse, pečeni, veľa ho je aj v ustriciach.

Enzýmová terapia
Ak trpíte opakovanými infektami horných dýchacích ciest, močových ciest, kvasinkovými infekciami, môžete imunitný systém posilniť systémovou enzýmovou liečbou. Enzýmová terapia je vhodná aj ako prevencia, aj ako podporná liečba pri podávaní antibiotík, pri zdolávaní infekčných chorôb bakteriálneho pôvodu.

Prevencia gratis
Šport a pohyb sú zaručenými pomocníkmi nášho imunitného systému. Veľmi ho však oslabujú prechody z tepla do zimy a naopak. Napríklad, keď časť tréningu cvičíte v miestnosti  a potom pokračujete vonku. Vhodnejšie sú preto športy, pri ktorých sa netreba presúvať do prostredia s odlišnou teplotou. Pozor treba dávať aj na to, aby sme sa hneď po tréningu prezliekli do suchých šiat a nešli von s mokrými vlasmi.

Dobré oblečenie
Ak sme príliš naobliekaní, spotíme sa a je veľká pravdepodobnosť, že prechladneme. Oblečenie má byť pohodlné a má zakrývať všetky časti tela. Vhodnejšie je viacvrstvové, pri oteplení sa dá ľahko vyzliecť. Prvá vrstva má byť tenká, z prírodného materiálu, najlepšie z bavlny. Počet ďalších vrstiev závisí od počasia. Ideálne je viac tenších vrstiev, ktoré sa pri presune do rôznych priestorov dajú vyzliecť a nebude tak hroziť, že sa spotíme.


Blahodárne otužovanie

Na otužovanie organizmu a posilnenie imunitného systému sú mimoriadne vhodné Kneippove vodné kúry. Keď v polovici 19. storočia farár Kneipp skočil do ľadového Dunaja, bol si už istý tým, že voda lieči. Nemusíte však skákať do ľadovej rieky, aby ste si posilnili organizmus. Kneippove vodné kúry, ktoré dnes lekári odporúčajú, sú menej radikálne, ale veľmi účinné.

Studené sprchy
Nie každý ich znáša. Údajne však práve v nich je zakliate tajomstvo zdravia. Dôležité však je, aby ste predtým, ako sa budete pol minúty sprchovať studenou vodou, telo najprv dobre zahriali. Po sprchovaní sa dôkladne vydrhnite dosucha a urobte ešte zopár cvikov.

Striedavé sprchy
Najprv sa niekoľko minút sprchujte veľmi teplou vodou asi asi 40 °C -stupňovou vodou, potom na 10 sekúnd prudko prepnite na studenú a najmenej tri minúty sa opäť sprchujte teplou vodou. Aby bola procedúra účinná, je dobré ju zopakovať 2 až 4 razy.

Pre pokročilých
Behať naboso po rannej zarosenej tráve alebo po snehu má podobný povzbudzujúci účinok ako šliapanie vody. Stačí pár minút.

Otužovanie pri okne
Otužovať sa môžeme aj chladným vzduchom. Stačí krátka ranná rozcvička pri otvorenom okne v skromnom oblečení a ani na večer pred spaním okno nezatvárajme úplne. Keďže si otužovanie vyžaduje postupnosť a sústavnosť, navykať na chladnejší vzduch by sme si mali už od jesene. Občasné a nárazové vystavovanie sa intenzívnemu chladu by mohlo privodiť len a len chorobu.

 

Upozornenie
Ak všetky naše rady zlyhajú a dostanete chrípku, treba ju v každom prípade vyležať, inak hrozia rôzne komplikácie. Chrípkový vírus môže napadnúť pľúca a spôsobiť zápal pľúc alebo zápal priedušiek, ktoré sa môžu ešte skomplikovať bakteriálnou infekciou. Bakteriálna infekcia môže postihnúť aj prínosové dutiny alebo dutiny uší.

Zdroj: Jana
Foto: Ingimage

Ako byť fit aj v zime