Každý rok sa viac ako 26 miliónov Európanov teší z muškátov na svojich balkónoch. Muškáty už roky zostávajú európskym letným favoritom číslo jeden. Aby sa balkónová sezóna dobre začala, odborníci z Pelargonium for Europe (PfE) vám prezradia, ako rozpoznať tie najkvalitnejšie muškáty už pri nákupe.
Ľudia milujú muškáty z niekoľkých dôvodov. Majú nespočetné množstvo odrôd, farieb, vďaka ktorým si každý nájde, čo sa mu páči. Po vysadení premenia slnečné až polotienisté balkóny a terasy na nádherné miesta, kde je more kvetov, a to od jari až do jesene. Bez problémov si poradia aj s dlhými obdobiami horúčav. Muškáty sú nenáročné na starostlivosť a dokonca im ani nebude prekážať, ak toto leto nebudete toľko doma ako po minulé roky.
Faktor kvality 1: Huňatá štruktúra, silné výhonky
Krásne huňaté. Tak by mali vyzerať najkvalitnejšie rastliny. Ak má muškát veľa stoniek a toľko listov na pevných stonkách, že zeminu v nádobe takmer nevidíte, spĺňa prvé kritérium kvality. K ich huňatej štruktúre prispieva aj spôsob pestovania muškátov v škôlkach. Ak je napríklad počas marcových dní v skleníku veľmi teplo, muškáty rastú veľmi rýchlo, ale nie veľmi kompaktne. Mierne teploty pri pestovaní znamenajú, že rastliny budú kvalitnejšie. Treba však rátať s tým, že rastliny budú rásť pomalšie a dlhšie potrvá, kým budú pripravené na predaj.
Faktor kvality 2: Veľa pukov
Ak už niekoľko kvetov vykvitlo, majú krásnu farbu a na rastline vidno ďalšie puky, druhé kritérium kvality je splnené. Muškát v záhradkárskej kvalite by mal mať naozaj veľa púčikov.
Muškáty najlepšie rastú a kvitnú, keď počas dňa čo najdlhšie svieti slnko. Za optimálne sa považuje okolo 25 000 až 30 000 luxov, čo je miera intenzity svetla. Pestovateľská sezóna sa muškátom začína približne v januári, keď ešte nie je ani stopy po rannom letnom slnku. Preto sa záhradníci snažia v tomto období poskytnúť rastlinám v skleníkom čo najviac svetla, striedmo ich zalievajú, aby sa z nich pomaly stali silné a zdravé rastliny.
Faktor kvality 3: Správna veľkosť kvetináča
Kvalitné muškáty potrebujú na rast dostatočne veľké kvetináče. Rastlina by mala byť dostatočne zakorenená, aby sa koreňový bal po vybratí nádoby nerozpadol. Muškáty v kvetináčoch s veľkosťou 11 až 13 cm sú najvhodnejšie na výsadbu do balkónových hrantíkov. Tieto rastliny majú dostatok koreňovej hmoty na to, aby sa ihneď dobre zakorenili a zároveň sa stále dobre zmestia do štandardne veľkých kvetináčov. Extra veľké muškáty, ktoré sa predávajú v črepníkoch s priemerom väčším ako 13 cm sú vhodnejšie na pestovanie vo väčších nádobách. Trochu viac trpezlivosti potrebujete s rastlinami, ktoré sa dodávajú v 6-baleniach. Niekedy trvá aj niekoľko týždňov, kým sa dostanú do vývojového štádia svojich väčších príbuzných.
A kedy je najlepší čas na nákup muškátov? Od polovice apríla sa skleníky zapĺňajú obľúbenými letnými kvetmi. Len čo v noci prestanú hroziť mrazy, muškáty môžu ísť von natrvalo. V našich zemepisných šírkach je to zvyčajne od polovice mája. Na chránené miesta okolo domu je možné ich vysadiť už začiatkom mája. Ak ste sa rozhodli kúpiť muškáty skôr, ochrániť pred mrazom ich môžete bublinkovou fóliou.
Pozrite si aj našu webovú stránku www.pelargoniumforeurope.com.