Ako sa rodí horské mlieko

Výhľad na Tatry, masáž, prechádzky voňavými lúkami plnými horských byliniek, škrabkanie chrbta…  Znie to ako príjemný návod na dovolenku a pritom hovoríme o živote kráv a ovečiek, ktoré svoje mlieko dávajú mliekarni na výrobu syrov, masla a bryndze Liptov.

 

Spokojný život zvierat
Kravy a ovce zo 73 slovenských fariem a salašov, ktoré  dodávajú mlieko výhradne pre výrobky Liptov, sa  pasú v horskom prostredí Liptova, Oravy, Spiša a v prípade ovčieho mlieka aj na Gemeri.  Pri chove sa s dodržiavajú „welfare“ podmienky, to znamená, že tu  vládne pohoda, blaho a prosperita. V kravínoch nájdete dokonca aj masážne kefy a ventilátory. Dobytok má dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, kde spásajú šťavnatú trávu a bylinky. Liptov vsadil na tradičné plemená zvierat, ktoré majú predpoklad na zvýšené fyzické zaťaženie v členitých horských pasienkoch.  A tak slovenská strakatá (krava), či valaška (ovečka),  sú súčasťou stád.

Horské mlieko
Európska únia vydala nariadenie, ktorým stanovuje podmienky, kedy je možné označiť mlieko ako HORSKÉ.  Liptov ich spĺňa všetky. Produkcia mlieka je v horskej oblasti, suroviny a krmivo pochádzajú hlavne z horských oblastí a mlieko sa spracováva tak isto v stanovenej nadmorskej výške, a to minimálne 500 m. Ak k tomu pripočítame ešte aj spokojný život kráv a oviec, môžeme hovoriť  skutočne o horskom mlieku, ktoré sa používa na výrobu našich liptovských syrov, parených špecialít, bryndze a masla. Napokon chuť, farba a vôňa výrobkov Liptov je daná aj  vďaka dobrým chovným podmienkam a vďaka  bohatej rastlinnej diverzite horských pastvín.

Mlieko pod lupou
Akreditované laboratória vykonávali sériu testov s cieľom zistiť, čo sa nachádza v horskom mlieku a či obsahuje pesticídy. Horské mlieko dopadlo veľmi dobre. Okrem toho, že obsahuje všetko, čo má obsahovať dobré mlieko a pozitívne prekvapil zvýšený obsah vitamínu A. Vitamín A prispieva k správnej látkovej premene železa, k zachovaniu zdravých slizníc, k udržaniu zdravej pokožky, dobrého zraku a podieľa sa na správnom fungovaní imunitného systému.  Laboratória vykonávali aj samostatné testovanie horského mlieka na zachytenie  vyše 700 pesticídov a ich relevantných reziduí. A výsledok? Všetky analýzy potvrdili, že horské mlieko neobsahuje žiadny z týchto pesticídov.

Viac informácií na stránke: https://www.nasliptov.sk/horskemlieko/

-pb-