Koniec prázdnin znamená nielen návrat do školských lavíc, ale tiež nový, intenzívnejší návrat do práce. Mnoho z nás preto stojí pred otázkou ako efektívne zariadiť nielen domáci home office, ale aj priestor na učenie pre školáka. V obidvoch prípadoch zohráva hlavnú úlohu kvalitný písací stôl. Ako ho správne vybrať prezrádza nasledujúci článok.
Správny rozmer pre dospelého
Pri výbere písacieho stola dbajte nielen na prvý dojem, vyvolaný dizajnom, ale aj na funkčnosť, bezpečnosť a ergonómiu pri práci. Aby sa úlohy a pracovné povinnosti stali v jeho spoločnosti príjemnými a nespôsobovali zdravotné ťažkosti, je potrebné vziať do úvahy vaše preferencie, postavu, ako aj primeranú voľnosť pohybu všetkými smermi. Rozmer pracovnej plochy písacieho stola by vo všeobecnosti mal byť dostatočne veľký na to, aby umožnil užívateľovi zmeniť polohu pracovných prostriedkov, akými sú monitor či multifunkčné zariadenie. Minimálne rozmery pracovnej dosky stola by preto mali byť 120 x 70 cm a optimálna výška pre pohodlný písací stôl by sa mala pohybovať na úrovni 70 až 80 cm. Vychádza sa pri nej z priemernej výšky postavy mužov a žien.
Pri výbere veľkosti pracovnej dosky tiež zvážte či používate menší notebook, alebo klasický počítač s monitorom, či viac monitorov, avšak tiež či pri práci používate iné pomôcky, ktoré potrebujete mať nepretržite na stole, alebo protiľahlej stene.
Ako vybrať písací stôl pre dieťa
V prípade výberu písacieho stola pre deti je dôležité zamyslieť sa nad tým, koľko detí bude stôl používať, či je stôl funkčne určený pre menšieho prváčika, alebo väčšieho školáka. Pri viacerých deťoch je lepšie zvoliť rozmerovo väčší stôl, kde sa budú môcť učiť aj dve deti naraz. Ak to priestorové možnosti umožnia vyberte taký stôl kde sa vám zmestí aj počítač, alebo aspoň tablet na stojane. Dôležitý je tiež úložný priestor, ktorý väčšinou zabezpečujú zásuvky, ktoré štandardne bývajú súčasťou detských pracovných stolov. V prípade školákov je ideálna veľkosť pracovnej dosky stola 70×140 cm.
Pri výbere správneho stolíka do detskej izby je preto namieste brať do úvahy aj vek dieťaťa. S tým totiž priamo súvisí aj výška stola. Rodičia preto s čoraz väčšou obľubou volia tzv. rastúci písací stôl. Ten sa potrebám dieťaťa okrem prispôsobuje najmä nastaviteľnou výškou.
Ak sa predsa len rozhodnete pri kúpe prvého stola uprednostniť štandardnú výšku 70 až 80 centimetrov, riešením môže byť aj výškovo nastaviteľná stolička. Ušetrí vám výdavky na opakované výmeny stolov súvisiace s rastom dieťaťa
Kam písací stôl umiestniť?
Okrem výberu samotného písacieho stola je tiež veľmi dôležité jeho umiestnenie v miestnosti. Prirodzené denné svetlo povzbudzuje k aktivite a menej namáha zrak, preto mnohí rodičia umiestňujú písací stôl v blízkosti okna. Naopak nevhodné je otočenie stola chrbtom k oknu, najmä ak pri práci vy, alebo váš malý školák využíva počítač. Svetlo odrážajúce sa od monitora môže potrápiť vaše oči a nie je vylúčené, že sa to časom môže vystupňovať až k bolestiam hlavy. Zlatým pravidlom je, že okno by malo byt pri písaní umiestnené po pravej strane ak máte doma ľaváka, alebo po pravej ak máte praváka.
Úložný priestor
V neposlednom rade je dôležitým aspektom pri výbere písacieho stola aj úložný priestor a taktiež stolová lampa, ktorá poskytne kvalitné osvetlenie. Úložný priestor by mal obsiahnuť všetky pracovné pomôcky, ktoré nepotrebujete mať nutne pri práci na stole. Stolová lampa zase nahrádza denné svetlo. Jej výber by si mali dospelý podriadiť práci s počítačom. Školáci na druhej strane potrebujú kvalitnú lampu na písanie, ktorá zabezpečí, že si pri učení nebudú kaziť zrak. Dbajte tiež na estetiku miestnosti, teda pracovný stôl vyberajte tak aby štýlovo zapasoval do vášho interiéru a vizuálne nezaťažoval detskú izbu neprimeraným rozptýlením.
Zdroj: Nina M.
Produkty: www.roomfactory.sk