Jeseň sa pomaly, ale isto blíži a s ňou aj zber rôznych plodín zo záhrady, medzi ktoré jednoznačne patria aj napríklad jabĺčka či tekvice. Niekedy však býva úroda väčšia, ako sa predpokladalo, a vtedy je potrebné myslieť kreatívne a nájsť všakovaké spôsoby ich spracovania.
Koláče hotové za pár minút
Ovocné koláče obľubujú nielen deti, ale aj dospelí a receptov, ako ich pripraviť je v kuchárskych knihách či na internete neúrekom. Väčšina z nich si však vyžaduje, aby použité jabĺčka, hrušky či dokonca tekvice boli nastrúhané, čo prípravu koláča časovo predlžuje. Ručné strúhanie ovocia sa tak stáva najmenej obľúbenou časťou pečenia koláčov. Na trhu sú však k dispozícii kuchynskí pomocníci, ktorí prácu so strúhaním urobia za vás. Kuchynské roboty sú vybavené funkciami uľahčujúcimi varenie či pečenie a strúhanie je jednou z nich. Výkony robotov sa rôznia a ich výber závisí hlavne od frekvencie ich používania a potrieb zákazníkov. Väčšinou však disponujú viacerými stupňami pohonu, a intenzitu výkonu je teda možné regulovať.
Výhodou kuchynských robotov pri príprave koláčov je nielen funkcia strúhania, ale aj miesenia. Robot teda postrúha ovocie a zároveň spracuje aj cesto na koláč.
Tip: Jablkové plnky sú výborným osviežením zákuskov. Ak však pridáte nastrúhané jabĺčko do cesta, bude vláčne a príjemne vlhké. Ak vám bola dopriata veľká úroda tekvíc, môžete s nimi zaexperimentovať aj pri koláčoch. Netradičné, ale zato veľmi chutné, je spojenie chuti jabĺk a tekvice. Stačí ich nakrájať, ochutiť cukrom alebo medom, hrozienkami či škoricou a podusiť v panvici. Potom už stačí zmes prepojiť so sypaným cestom a pochutnať si na výsledku vašej práce.
Sušenie ovocia a zeleniny
Jedným zo spôsobov, ako využiť nazbierané ovocie a zeleninu je ich sušenie. Tento spôsob spracovania ovocia a zeleniny sa teší svojej obľube najmä v zime, no pripraviť ho je možné už v predchádzajúcom ročnom období. Sušiť ovocie, zeleninu, ale aj huby, bylinky či kvety sa dá rôzne, no veľmi rýchlou možnosťou, ako sa dopracovať k výsledku, sú práve sušičky potravín. Efektívnym riešením, ako čo najrýchlejšie získať sušené ovocie, zeleninu a podobne, sú práve sušičky potravín. Majú výhodu najmä v tom, že potraviny sušia rovnomerne a keďže bývajú vybavené viacerými sušiacimi poschodiami, možno na malom priestore sušiť väčšie množstvo vybraných surovín.
Tip: Ak sušíte jablká, môžete oživiť ich chuť pár kvapkami citróna alebo škoricovým cukrom.
Zavárané sezónne ovocie a zelenina ako zimné zásoby
To, čím v lete a na jeseň naplníme špajzu, v zime akoby sme našli. Marmelády, kompóty, detské výživy či zavárané ovocie, zelenina alebo huby sú najmä v zime chutným doplnením akéhokoľvek jedla. Práve jeseň je časom, kedy na rad prichádza sezónne ovocie a zelenina, ktoré možno spracovať aj zavarením, a vytvoriť tak chutné kompóty. Zaváracie hrnce majú väčšinou kapacitu až 14 zaváracích pohárov, čo oproti klasickým hrncom umožňuje naraz sterilizovať väčšie množstvo vybraných surovín. V zaváracích hrncoch si okrem sterilizácie možno pripraviť aj horúce nápoje, ako napríklad punč, varené víno alebo čaj.
Tip: Jablká možno zavariť aj nastrúhané. Takto spracované ich môžete využiť pri pečení žemľovky či koláčov, a ušetriť tak čas. Rovnako je to aj s tekvicou, ktorú zasa v zime oceníte pri príprave prívarkov.
Domáce džúsy
Nie je nad doma pripravovanú šťavu zo zeleniny a ovocia dopestovaného vo vlastnej záhrade. Domácu šťavu je najlepšie spracovať v odšťavovačoch určených na prípravu nápojov. Ak používate odšťavovač každodenne, je vhodné zvoliť typ s väčšou plniacou nádobou, keďže vďaka nej môžete pridávať väčšie neolúpané kusy ovocia, ktoré nie je potrebné krájať nadrobno. Niektoré typy odšťavovačov sú vybavené technológiou lisovania, vďaka ktorej možno šťavy doplniť bylinkami či orechmi.
Tip: S technológiou lisovania si môžete ochutiť šťavy napríklad mätou, medovkou alebo inou bylinkou podľa chuti. Ak pripravujete tekvicové džúsy, najlepšie ich dochutíte citrónom a cukrom.