Strava a športový výkon idú k sebe ruka v ruke. Ak sa správne nestravujeme, tak nedosiahneme požadované výkony či vysnívanú postavu.
Strava je základ nielen pred našou fyzickou aktivitou, ale aj po nej. Vedzte, že nie je jedno čo, kedy a ani koľko toho zjeme. Vraví sa, že najlepšou alternatívnou je, ak sa tzv. „nadopujeme“ sacharidmi, pretože tie sa uskladňujú či už vo svaloch alebo v pečeni vo forme glykogénu. A práve to, že niekedy môžeme nesprávne skombinovať či už množstvo sacharidov alebo inej stravy a práve to môže výrazne ovplyvniť náš výkon. Keďže máme rôzne druhy športových výkonov, aj stravu musíme tým poriadne prispôsobiť. Preto je rozdiel ak máme silový tréning alebo vytrvalostný. Oba sú diametrálne odlišné, a práve preto by sme si mali dať pozor, čo si dáme do úst, aby náš výkon bol čo najlepší.
Pri tréningu, ktorý bude zameraný viac na silu, by sme mali svoj jedálniček postaviť už pár hodín pred cvičením. Asi približne 4 hodiny pred silovým tréningom si môžeme dopriať bielkovinové jedlo s minimom sacharidov. Teda si môžeme pripraviť nejaké mäsko na prírodný spôsob a k tomu ako prílohu chutný zeleninový šalát.
Ak ale predsa len musíme mať v našej strave aj nejakú väčšiu prílohu, môžeme skonzumovať aj menšiu porciu ryže alebo zemiakov.
Presne hodinu pred tréningom sa už odporúča menšie sacharidové jedlo ako je napríklad proteínová tyčinka alebo zaparené ovsené vločky s hrozienkami, orechmi a inými ingredienciami.
Počas športovej záťaže by sme nemali zabúdať na pravidelný pitný režim.
A čo po tréningu? Ideálne to zaklincovať poriadnou bielkovinovou maškrtou. Najlepšie je skonzumovať praženicu s bohatou zeleninovou oblohou.
Ak sa snažíte dnes alebo zajtra zaťažiť váš organizmus nejakým vytrvalostným cvičením, kedy potrebujete poriadnu kondičku, pri tomto tréningu sa už 4 hodiny pred tréningom poriadne najedzte. Práve tu sa odporúča dostatočné množstvo sacharidov v podobe napríklad takých palaciniek s tvarohom, džemom či inou sladkou variantov.
Tesne pred tréningom (asi tak hodinu pred ním), by sme mali opäť náš organizmus doplniť sacharidovým jedlom s kvalitnými tukmi. Či už zvolíme kurací vývar, chlebík namočený do kvalitného olivového oleja alebo naparené ovsené vločky s kokosovým olejom, maslom, orechmi a inou alternatívou.
Ani tu nesmieme zabúdať na kvalitný pitný režim v podobe či už iontového nápoja alebo len minerálnej vody. Prvé jedlo po tréningu by sme mali doplniť podľa toho, či máme väčší pocit vyčerpania alebo menší.
Ak sa cítime byť poriadne vyčerpaní, o to viac by sme mali doplniť sacharidy a tuky do nášho tela: chlieb, pečivo, cestoviny, orechy, semiačka a iné… naopak, ak ten pocit vyčerpania nie je až taký silný, vhodné je prijať aj kvalitné bielkoviny k akým patrí napríklad mäso, ryba, syry či vajcia.
Veríme, že to, ako a čo skonzumovať pred a po športovom výkone sme vám ujasnili. Určite pocítite prvé výsledky aj na vašom tele už v prvých dňoch tréningu. Podotýkame, že strava nie je všetko čo pre náš výkon môžeme spraviť, a preto sa ohľadom spôsobov cvičenia poraďte s odborníkom, aby ste výsledný efekt uvideli čo najskôr.
Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock