Aký je najlepší spôsob zachovania živín pri varení zeleniny?

Zdroj obrázka: Jelena Zelen/Shutterstock.com

Snažíte sa zdravo stravovať, takže zelenina je dennou súčasťou vášho jedálnička? V tom prípade určite viete, že nielen výberom kvalitnej zeleniny, ale aj jej správnou prípravou sa dopracujete k požadovanému efektu. Na rozdiel od mäsa a rýb, ktorých živiny sa pri príprave a varení takmer nepoškodia, sú vitamíny a živiny v ovocí a zelenine citlivejšie.

 

Pre získanie maximálneho množstva vitamínov je preto dôležité voliť spôsoby varenia zeleniny čo najšetrnejšie a podľa toho s ňou aj zaobchádzať. Platí to pre krájanie a skladovanie zeleniny, ako aj teploty prípravy.

Ak ste teda doteraz brali ohľad iba na správny spôsob varenia obľúbenej cestoviny,  rovnako potrebné bude spozornieť aj pri príprave zeleniny.

 

Prečo je správna príprava zeleniny a ovocia dôležitá?

Kúpili ste si čerstvú zeleninu od overeného dodávateľa a dúfate, že vám doplní zásoby všetkých dôležitých vitamínov a minerálov? Je to možné, ale dajte si pozor na spôsob prípravy.

V zelenine a ovocí sú pre naše zdravie najdôležitejšie vitamíny a minerály. Keďže sú všetky tieto látky – okrem vitamínu A a jeho prekurzora betakaroténu – rozpustné vo vode, existuje veľké riziko, že skončia v dreze namiesto na tanieri. Očistenú zeleninu preto pri čistení nenechávajte vo vode, ale pred krájaním na malé kúsky ju očistite.

 

Ochráňte ju pred vonkajšími vplyvmi

Všetko nasekané je lepšie pripraviť hneď, inak môže vzdušný kyslík „napadnúť“ vystavené vitamíny. Ak je bezpodmienečne nutné pripravenú zeleninu uložiť, čo najskôr ju zmiešajte s trochou octu alebo citrónu a prikryté fóliou uložte do chladničky alebo na chladné tmavé miesto. Tým sa rozklad vitamínu C trochu spomalí.

Niektoré vitamíny sú tiež citlivé na teplo a s predlžujúcim sa časom varenia miznú. Preto, všetko povarte čo najkratšie. Neznamená to však, že zeleninu nemôžete variť. V mnohých prípadoch je to naopak nevyhnutné.

 

Čerstvá je chutná, ale ani varenie nie je na škodu

Dôvodom je, že pri narezaní plodov, listov a stoniek sa uvoľnia enzýmy, ktoré sú v nich prirodzene obsiahnuté a začnú ničiť zložky, najmä vitamín C. Až pri teplotách 65 až 75 stupňov sa agresívne bielkoviny zneškodnia a odbúravanie vitamínov sa zastaví.

Enzýmy môžu spôsobiť väčšie škody, čím dlhšie trvá dosiahnutie teploty varenia. Zeleninu preto vždy vkladajte do horúceho tuku alebo vriacej tekutiny a nikdy ju nedávajte do studenej vody. Kvalitná Miele rúra vám v šetrnej príprave lahodnej a na vitamíny bohatej zeleniny určite pomôže, pretože má na to určených množstvo programov.

Zdroj obrázka: Pinkyone/Shutterstock.com