Cesnak
Jeho liečivé účinky využívali aj Egypťania a od obdobia stredoveku je známy aj ako pochutina v kuchyni. Cesnak má antibakteriálne účinky, znižuje tlak, podporuje chuť do jedla a lieči tráviace ústrojenstvo vďaka sírnym zlúčeninám, ktoré zapríčiňujú jeho typický zápach. Keď sa zhlboka nadýchnete cesnakovej či cibuľovej arómy, vyčistí vám upchatý nos lepšie ako nosné kvapky. Cesnak obsahuje aj vitamíny B1, B2 a C, ale aj jód, draslík, sodík, vápnik, železo a kyselinu kremičitú. Prospieva srdcu, znižuje krvný tlak a pôsobí proti usadzovaniu tukových čiastočiek v tepnách. Hoci stimuluje činnosť tráviacich orgánov, ľuďom s citlivejším trávením môže vyvolať žalúdočné a žlčníkové ťažkosti, prípadne migrénu alebo alergiu. Lekári odporúčajú denne zjesť jeden až dva strúčiky, v chrípkovom období tri až štyri, najlepšie surové. Varom sa totiž znižuje vysoký obsah vitamínu C a zmenšuje sa aj jeho antiseptický účinok. Výborný je drvený cesnak, z ktorého sa lepšie uvoľňujú liečivé zložky síry. Aby sa dostali výživné látky do organizmu v čo najväčšom množstve, jedzte ho čo najskôr po rozdrvení.
Tip: Cesnaková šťava
Narežte niekoľko strúčikov na tenké plátky, zalejte ich medom a nechajte stáť dve až tri hodiny. Šťavu užívajte po lyžičkách po celý deň.
Viacvrstvová dáma
Obsahuje enzýmy, vitamín C, sacharidy i minerálne látky, ale predovšetkým veľké množstvo alicínu a iných sírnatých zlúčenín, ktoré majú silný antibakteriálny účinok na sliznice. Alicín, ktorý cibuľa obsahuje, zmenšuje riziko artériosklerózy a trombózy, posilňuje imunitný systém. V močových cestách likviduje a lieči zápaly. Éterické oleje brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Pomáha predchádzať infekciám, chráni citlivé epitelové bunky. Osvedčila sa pri prevencii infekčných zápalov horných dýchacích ciest. Bezprostredne po styku s infekciou sa odporúča zjesť trochu čerstvej cibule.
Tip: Cibuľový sirup
1. Veľkú cibuľu nakrájajte na hrubšie plátky, dajte do uzatvárateľného pohára najprv plátok cibule, potom ho zasypte vrchovatou lyžicou cukru. Naplnený pohár zavrite a nechajte niekoľko hodín stáť. Šťavu užívajte po lyžici aspoň trikrát denne.
2. Veľkú cibuľu očistite, pokrájajte najemno a roztlačte v decilitri vody. Šťavu nechajte zovrieť s 200 g kryštálového cukru na sirup. Každú hodinu užite čajovú lyžičku.
3. Veľkú cibuľu pokrájanú na kúsky presypte cukrom, aby pustila šťavu. Zachová si tak viac účinných látok.
Ostrý chren
Ľudia oddávna oceňujú jeho horko-štipľavú chuť aj liečivé účinky. Svoje miesto má v liečiteľstve i kulinárstve. Hovädzie mäso s chrenovou omáčkou je ozajstná delikatesa. Po nastrúhaní uvoľňuje silice, ktoré uvoľňujú hlieny, preto pri jeho strúhaní slzíte a vďaka slzám sa vám prečistia sliznice. Predpokladá sa, že chren pochádza zo strednej Európy, pravdepodobne z juhozápadného Ruska alebo z Maďarska. Egypťania poznali jeho účinky už pred 3 500 rokmi, v starom Grécku sa používal na miernenie bolesti krížov i ako afrodiziakum, v židovskej kultúre je po tisícročia spojený so sviatkom pesach. Podľa legendy delfská veštica povedala Apolónovi, že reďkovka má cenu olova, repa striebra a chren zlata. Chren pôsobí protizápalovo a pozitívne na obranyschopnosť nášho tela, eliminuje infekcie, normalizuje črevnú mikroflóru, povzbudzuje vylučovanie enzýmov. Obsahuje vitamíny A, C a vitamíny radu B, minerálne látky – draslík, vápnik, mangán a železo.
Tip: Chrenová kúra
Lyžičku nastrúhaného chrenu, lyžičku medu a lyžičku klinčekov zalejte dvomi dl vriacej vody a dobre premiešajte. Pite po malých dúškoch, vždy po premiešaní, aby sa chren neusadil na dne pohára. Zápar sa dá použiť aj ako kloktadlo.